Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

Jako obvykle - obdobně, jako když hovoříte o ekonomii či čemkoliv jiném - děláte chybu, která je tolik vlastní spíše programátorům a jiným geekům z IT branže (a politikům, snílkům, manažerům, anarchistům atd). Nejpřiléhavější termín, který mě k pojmenování tohoto hříchu napadá je: "modelování na úspěch".

Stejně jako když programátoři řeší nějaký software, manažeři nějaký proces a vizionáři nějakou vizi, simulují tu danou věc (v hlavě, hubou či vzácně dokonce i na papíře) poměrně pečlivě a obšírně, nicméně vždy jen procházejí nějakou "úspěšnou" cestou. Mnohdy tisíckrát upravenou, optimalizovanou, kvůli tomu pak leckdy i křivolakou. Ale vždy jen úspěšnou.

Nechápu. Nechápu, proč si pak nikdo nesedne na jednotlivé body a kroky té cesty a nezačne řešit možná selhání, chyby či dokonce útoky na jednotlivé komponenty toho řešení (ať už jsou těmi komponentami nějaké konstrukční prvky či jsou to jen konstrukční prvky v podobě nějakých kroků či akcí nějakého procesu). A pokud tak někdo učiní a snaží se celé řešení připravit i na tyto odchylky a problémy, je označen za škarohlída, kazisvěta či bořiče.

Jo, někdo tu "úspěšnou cestu" musí vymyslet, vysnít, vytyčit, vykomunikovat a vychválit. A taky si pro ní vynutit vyplacení z vyšších míst (tomu všemu dohromady se tuším říká "marketing"). Ale to není její výroba a co hůř, to není ani správný vstup pro její vyhodnocení. Ano, ta cesta je možná, možná bude i (náhodou) úspěšná, ale nelze se dívat jen na tu světlou stranu mince. Všude je (a všechno má) chléb o dvou kůrkách.

Stejně tak i Vaše nadšené líčení jednokolek/monokolek/unicyklů či jak se ta věc jmenuje, je sice překrásná, skoro mi připadá taky až jako marketing či dokonce přímo propagace, ale opět: nelze ostatní motivovat a nějaké přínosy jim slibovat jen jednostranně subjektivně zaměřenými vyhodnoceními. Dovedete si představit, jak bych například já (a protože mě, předpokládám, neznáte, tak samozřejmě jako mnoho jiných, mě podobných, kterým nám nestačí ani ježdění na kole na to, abychom se vešli do dveří a do běžné konfekce) na takovém "sportovním" náčiní dopadl? (To, že Vy náhodou netloustnete, asi nebude dáno 4km baletními choreografiemi.) Jak by dopadla jakákoliv pěší zóna, jejíž konstrukce (urbanistická, nikoliv stavební) prostě s tolikými tak rychle se pohybujícími lidmi zkrátka nepočítá, neb s nimi nepočítala posledních několik stovek let? Jaké dopady by to mělo na elektrickou síť, kanceláře a zaměstnání, obchodní a servisní sítě -  vždyť my ještě neumíme ani budovat stojany na kola či nabíječky na elektroauta tak, aby z toho vznikla rozumná infrastruktura, i v té silniční se pořád máme co učit. A už zase abychom vše kolem překopávali, jen proto, že je něco cool? Co kdybychom takhle jednou něco nejprve dodělali, než zase půjdeme dál?

Ano, jednokolky jsou úžasné, opravdu realita předběhla sny a vize, ale asi spíš proto, že mnoho lidí, i když je to - typicky tak po 30-40 či více kilometrech ostré chůze po horách - snad napadlo, zapojilo obratem zdravý rozum a ten sen se jim zase začal rozplývat.

Ne, nechci Vám, ani nikomu tuhle bezva věcičku brát. Možná si ji i sám pořídím, v zásadě se mi hrozně líbí. Ale hrozně se mi nelíbí jednostranné, nevyvážené a analyticky nesystematické úvahy na jakékoliv téma. Jak uvedeno výše - každý chleba je o dvou kůrkách a je právě znakem kvalitního analytika a komentátora umět najít (!), zhodnotit a zvážit všechny  stránky a pohledy dané mince (nebo alespoň většinu z nich). A trochu mě děsí, když někdo se statutem influencera, není schopen v těch myšlenkách, které se snaží do svého okolí implantovat, aplikovat dostatečnou systematičnost a střízlivý nadhled.

Jen se podívejte, kam nás dostaly a dostávají ty sny pánů Gatese, Jobse a mnoha dalších jen v oblasti elektronizace. Jak krásně na to reaguje britské "Temper, temper!"

(Původní článek)

https://www.facebook.com/sedlacekt/posts/10156805376004582:0

Autor: Lukas Plachy | sobota 10.8.2019 19:24 | karma článku: 6,24 | přečteno: 198x
  • Další články autora

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma: 17,05 | Přečteno: 1395x | Diskuse| Věda

Lukas Plachy

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

13.5.2019 v 21:23 | Karma: 17,61 | Přečteno: 959x | Diskuse| Kultura

Lukas Plachy

Brexit je jenom ... trade-off.

PC nebo Mac? Televizi od Samsungu nebo od LG? Fotoaparát Canon nebo Nikon? Zůstat v unii či odejít? Koupit si Škodovku nebo Mercedes? Politik X měl ve věci Y rozhodnout tak nebo onak?

9.9.2016 v 14:50 | Karma: 8,89 | Přečteno: 288x | Diskuse| Politika

Lukas Plachy

Na informacích, aneb někomu se prostě nezavděčíte

Dnes večer v jednom nejmenovaném hypermarketu, v informačním koutku, když jsem dostal takový nejasný pocit, že něco na účtence nesedí tak, jak má. Malá úsměvná večerní romance, určená k ranní kávě, začíná:

20.12.2014 v 17:33 | Karma: 5,58 | Přečteno: 170x | Diskuse| Miniblogy

Lukas Plachy

Konec vánočních stromů u nás?

Už když jsem procházel kolem toho "našeho" stromu, na náměstí Svobody, tak mě trošku smutně bodnulo u srdce, že jeho větve vypadají pod váhou dekorací dost splaskle, protože ty jemňounké nejmenší koncové výhonky na větvích (tuto hatmatilku nechť lesáci prosím prominou, anatomii jehličnanů opravdu neovládám) nemají nejmenší šanci udržet se ve svojí původní pozici. To jsem ještě netušil, že to, co z některých úhlů vypadá jako opelichaný mrzák, je - zvláště z jiných úhlů - přímo švihák v porovnání s fotografiemi z jiných měst.

3.12.2013 v 6:30 | Karma: 12,83 | Přečteno: 1669x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1703x
Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.
 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.

http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik