Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

Jako obvykle - obdobně, jako když hovoříte o ekonomii či čemkoliv jiném - děláte chybu, která je tolik vlastní spíše programátorům a jiným geekům z IT branže (a politikům, snílkům, manažerům, anarchistům atd). Nejpřiléhavější termín, který mě k pojmenování tohoto hříchu napadá je: "modelování na úspěch".

Stejně jako když programátoři řeší nějaký software, manažeři nějaký proces a vizionáři nějakou vizi, simulují tu danou věc (v hlavě, hubou či vzácně dokonce i na papíře) poměrně pečlivě a obšírně, nicméně vždy jen procházejí nějakou "úspěšnou" cestou. Mnohdy tisíckrát upravenou, optimalizovanou, kvůli tomu pak leckdy i křivolakou. Ale vždy jen úspěšnou.

Nechápu. Nechápu, proč si pak nikdo nesedne na jednotlivé body a kroky té cesty a nezačne řešit možná selhání, chyby či dokonce útoky na jednotlivé komponenty toho řešení (ať už jsou těmi komponentami nějaké konstrukční prvky či jsou to jen konstrukční prvky v podobě nějakých kroků či akcí nějakého procesu). A pokud tak někdo učiní a snaží se celé řešení připravit i na tyto odchylky a problémy, je označen za škarohlída, kazisvěta či bořiče.

Jo, někdo tu "úspěšnou cestu" musí vymyslet, vysnít, vytyčit, vykomunikovat a vychválit. A taky si pro ní vynutit vyplacení z vyšších míst (tomu všemu dohromady se tuším říká "marketing"). Ale to není její výroba a co hůř, to není ani správný vstup pro její vyhodnocení. Ano, ta cesta je možná, možná bude i (náhodou) úspěšná, ale nelze se dívat jen na tu světlou stranu mince. Všude je (a všechno má) chléb o dvou kůrkách.

Stejně tak i Vaše nadšené líčení jednokolek/monokolek/unicyklů či jak se ta věc jmenuje, je sice překrásná, skoro mi připadá taky až jako marketing či dokonce přímo propagace, ale opět: nelze ostatní motivovat a nějaké přínosy jim slibovat jen jednostranně subjektivně zaměřenými vyhodnoceními. Dovedete si představit, jak bych například já (a protože mě, předpokládám, neznáte, tak samozřejmě jako mnoho jiných, mě podobných, kterým nám nestačí ani ježdění na kole na to, abychom se vešli do dveří a do běžné konfekce) na takovém "sportovním" náčiní dopadl? (To, že Vy náhodou netloustnete, asi nebude dáno 4km baletními choreografiemi.) Jak by dopadla jakákoliv pěší zóna, jejíž konstrukce (urbanistická, nikoliv stavební) prostě s tolikými tak rychle se pohybujícími lidmi zkrátka nepočítá, neb s nimi nepočítala posledních několik stovek let? Jaké dopady by to mělo na elektrickou síť, kanceláře a zaměstnání, obchodní a servisní sítě -  vždyť my ještě neumíme ani budovat stojany na kola či nabíječky na elektroauta tak, aby z toho vznikla rozumná infrastruktura, i v té silniční se pořád máme co učit. A už zase abychom vše kolem překopávali, jen proto, že je něco cool? Co kdybychom takhle jednou něco nejprve dodělali, než zase půjdeme dál?

Ano, jednokolky jsou úžasné, opravdu realita předběhla sny a vize, ale asi spíš proto, že mnoho lidí, i když je to - typicky tak po 30-40 či více kilometrech ostré chůze po horách - snad napadlo, zapojilo obratem zdravý rozum a ten sen se jim zase začal rozplývat.

Ne, nechci Vám, ani nikomu tuhle bezva věcičku brát. Možná si ji i sám pořídím, v zásadě se mi hrozně líbí. Ale hrozně se mi nelíbí jednostranné, nevyvážené a analyticky nesystematické úvahy na jakékoliv téma. Jak uvedeno výše - každý chleba je o dvou kůrkách a je právě znakem kvalitního analytika a komentátora umět najít (!), zhodnotit a zvážit všechny  stránky a pohledy dané mince (nebo alespoň většinu z nich). A trochu mě děsí, když někdo se statutem influencera, není schopen v těch myšlenkách, které se snaží do svého okolí implantovat, aplikovat dostatečnou systematičnost a střízlivý nadhled.

Jen se podívejte, kam nás dostaly a dostávají ty sny pánů Gatese, Jobse a mnoha dalších jen v oblasti elektronizace. Jak krásně na to reaguje britské "Temper, temper!"

(Původní článek)

https://www.facebook.com/sedlacekt/posts/10156805376004582:0

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lukas Plachy | sobota 10.8.2019 19:24 | karma článku: 6,24 | přečteno: 198x
  • Další články autora

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma: 17,05 | Přečteno: 1396x | Diskuse| Věda

Lukas Plachy

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

13.5.2019 v 21:23 | Karma: 17,61 | Přečteno: 959x | Diskuse| Kultura

Lukas Plachy

Brexit je jenom ... trade-off.

PC nebo Mac? Televizi od Samsungu nebo od LG? Fotoaparát Canon nebo Nikon? Zůstat v unii či odejít? Koupit si Škodovku nebo Mercedes? Politik X měl ve věci Y rozhodnout tak nebo onak?

9.9.2016 v 14:50 | Karma: 8,89 | Přečteno: 288x | Diskuse| Politika

Lukas Plachy

Na informacích, aneb někomu se prostě nezavděčíte

Dnes večer v jednom nejmenovaném hypermarketu, v informačním koutku, když jsem dostal takový nejasný pocit, že něco na účtence nesedí tak, jak má. Malá úsměvná večerní romance, určená k ranní kávě, začíná:

20.12.2014 v 17:33 | Karma: 5,58 | Přečteno: 170x | Diskuse| Miniblogy

Lukas Plachy

Konec vánočních stromů u nás?

Už když jsem procházel kolem toho "našeho" stromu, na náměstí Svobody, tak mě trošku smutně bodnulo u srdce, že jeho větve vypadají pod váhou dekorací dost splaskle, protože ty jemňounké nejmenší koncové výhonky na větvích (tuto hatmatilku nechť lesáci prosím prominou, anatomii jehličnanů opravdu neovládám) nemají nejmenší šanci udržet se ve svojí původní pozici. To jsem ještě netušil, že to, co z některých úhlů vypadá jako opelichaný mrzák, je - zvláště z jiných úhlů - přímo švihák v porovnání s fotografiemi z jiných měst.

3.12.2013 v 6:30 | Karma: 12,83 | Přečteno: 1669x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1703x
Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.
 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.

http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik