Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Omluva seniorce před divadlem...

Bylo ještě docela světlo, takže nic nenapovídalo tomu, že se kvapem blíží sedmá hodina večer, když jsem spěchal od fontány u brněnského Janáčkova divadla.

Hlavou mi hučel tok myšlenek o údržbě vodních prvků, kyselině kyanurové a jejím vlivu na stabilizaci volného chloru v bazénové vodě, seznam knih po kterých se chci poohlédnout v knihkupectví, ještě než mi zavřou, a někde mezi tím se snažilo prosadit rozhodnutí, kam zajdu na večeři. Protože už za hodinu jsem měl být zpátky na tomtéž místě a jedné klientce na fontáně spustit náhled na jí zadaný program, měl jsem docela naspěch.

Proklusával jsem zrovna kolem vchodu "B" do podzemních garáží a zprvu si ani nevšimnul drobné osůbky, která se krčila v jeho stínu. Krčila? No to nebylo nic divného - i když už byla polovina května, zima byla letos odhodlaná nedat svou kůži lacino, a tak fičel vlezlý a ostrý severák. Pohled na tu drobnou paničku navíc dával tušit, že její oblečení není nic, co by jí proti němu pomáhalo - zpod prošívaného kabátku vykukovaly nohavičky tmavě modrého kalhotového kostýmku a večerní dámské polobotky. Teprve až po úvodním oslovení jsem zaregistroval, že paní mluví na mě.

"Prosímvás, tamto je opravdu vchod do divadla?"

Otázku jsem zprvu moc nepochopil. Do mumraje věcí, které jsem si snažil urovnat v hlavě, mi nějak nezapadala triviální faktografická informace, k čemu slouží dveře ve ztemnělém průčelí našeho národního divadla. Zpomalil jsem, na paní se aspoň podíval, chvíli si to sumíroval v hlavě, a pak jsem - jako většina tupých a lhostejných lidí - odpověděl na to, na co se ptala, místo na to, co ve skutečnosti potřebovala vědět:

"Ano, to je hlavní vchod do divadla." ...

"A vy jste tu asi zbytečně brzo ... je skoro sedm, v kolik podle vás asi začínají hrát divadla?" pomyslel jsem si ještě v duchu. Hned jsem ovšem vnitřním hlasem sám sebe za tu ironickou drzost pokáral - jednak proto, že sám nevím, kdy vlastně dnešní představení začínají, a jednak proto, že předčasně může přece přijít každý. Takže abych to trochu odčinil, pokusil jsem se o drobnou společenskou konverzaci, takový - opravdu malý - 'small talk', a tak se paní bodře ptám: "A na copak jdete?" Teď jsem ovšem paní v jejích úvahách nechtěně vpadnul do zad. Udělala obličej, ne zlý, ale z námahy, jak se jí roztočila kolečka, jejichž pohyb - i když by měla být vlastně v plném provozu - musel na chvíli upřednostnit jiný problém.

"Ale na to ... od toho ... od Jirotky..."

Teď ovšem dostala zabrat i moje kolečka. Ne že bych nevěděl, o co se jedná: jednak tu knížku miluju, jednak jsem upoutávku na to představení zařazoval do projekce pozvánek na fontáně před třemi léty. Ale potřeboval jsem alespoň tři čtvrtě sekundy, než jsem si - pravděpodobně za doprovodu podobné grimasy, jako před chvílí ta paní - vybavil a nahlas objevně vyslovil slovo "Saturnin".

"Ale vidíte, tak na to já se už dlouho chystám, ale ještě jsem se k tomu nedostal." a nečekaje na odpověď, dodal jsem "Tak v tom případě přeji příjemně prožitý večer."

No že jsem si přes tu hubu hned nevrazil. Jenže to jsem ještě netušil, jak ten small talk i tenhle dovětek vyzní hrubě a ironicky v kontextu dalších událostí. Ještě jednou jsem si pomyslel, že paní si bude muset počkat, než jí otevřou a utíkal jsem pro knihy a na tu večeři.

Po večeři jsem si ještě prolistoval nové úlovky z knihkupectví, a až ve mě skoro hrklo, že už je nejvyšší čas, vrátit se zpátky, abych byl na místě v domluvenou hodinu. Stihl jsem to jen tak tak a odbíjela právě osmá, když jsem čekal před fontánou na klientku, jejíž SMSka mi v ten okamžik omluvně sdělovala, že bohužel musí schůzku zrušit. Tak ono se nic moc nestalo, během sezony jsem tam každý den, hodinka sem, hodinka tam, jen v tom studeném větru a smrákajícím se večeru to nebyl zrovna kdovíjaký zážitek. No tak ona ta paní, co tam čekala, to taky neměla příjemné. Jak se mi tak oči stočily do koutka, kde se před hodinkou a kousek ta postarší dáma choulila před větrem, napadlo mě:

"Tak snad se otevření divadla taky dočkala."

Jen podvědomě, už na odchodu, jsem skrz světlo luceren v parku vrhnul letmý pohled na tmavou budovu divadla v pozadí. Tmavou budovu? Ale takhle přece nevypadá divadlo, kde se hraje! Vlak myšlenek se hlomozně pohnul a horempádem konečně dorazil do konečné stanice, kam měl ovšem dojet už před víc jak hodinou. A divadlům holdující Brňáci vědí: činohru v Janáčkově divadle mohli vidět leda dříve narození tak někdy v sedmdesátých letech, když se rekonstruovalo činoherní divadlo Mahenovo, jinak - kromě dvou dekád operet - je "janáčkárna" zasvěcena výhradně jen a pouze opeře a baletu.

A "Saturnin" je samozřejmě činohra.

 

 

P.S. Letmý dotaz ve ztichlém foyer Mahenova divadla u mladé biletářky nabízející programy s velkým nápisem SATURNIN - asi pět minut rychlé chůze od místa mého debaklu - ukázal, že na to dnešní představení dorazilo pozdě - skoro čtvrt hodiny po sedmé - více lidí, takže strážci divadelní etikety ukázali svoji laskavou tvář: vpustili všechny. Tak doufám, že ta paní byla mezi nimi. Pokud ne, ať se mi přihlásí, má u mě, jako omluvu, jednu vstupenku na představení "Saturnin" k datu a místu dle svého výběru.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lukas Plachy | pondělí 13.5.2019 21:23 | karma článku: 17,61 | přečteno: 959x
  • Další články autora

Lukas Plachy

Proč už zase modelujete jen "na úspěch"...

Vážený pane Sedláčku, i když si Vás rád poslechnu či přečtu, nemohu se vždy zbavit dojmu, kterým jste mě tentokrát ve Vašem posledním příspěvku "praštil" přes nos tak, že jsem i v křesle před počítačem málem udělal salto (nazad).

10.8.2019 v 19:24 | Karma: 6,24 | Přečteno: 198x | Diskuse| Hyde park

Lukas Plachy

Střelba do vlastních řad: Živit se v IT poctivě? Nemožné...

Dnes není nejmenších pochyb o tom, jak báječně se informační technologie rozšířily mezi nás a do našich životů. Obdobně se v jisté báji radovali obyvatele Tróje nad jedním dřevěným koněm. A tím nemám na mysli počítačové viry.

21.5.2019 v 16:17 | Karma: 17,05 | Přečteno: 1396x | Diskuse| Věda

Lukas Plachy

Brexit je jenom ... trade-off.

PC nebo Mac? Televizi od Samsungu nebo od LG? Fotoaparát Canon nebo Nikon? Zůstat v unii či odejít? Koupit si Škodovku nebo Mercedes? Politik X měl ve věci Y rozhodnout tak nebo onak?

9.9.2016 v 14:50 | Karma: 8,89 | Přečteno: 288x | Diskuse| Politika

Lukas Plachy

Na informacích, aneb někomu se prostě nezavděčíte

Dnes večer v jednom nejmenovaném hypermarketu, v informačním koutku, když jsem dostal takový nejasný pocit, že něco na účtence nesedí tak, jak má. Malá úsměvná večerní romance, určená k ranní kávě, začíná:

20.12.2014 v 17:33 | Karma: 5,58 | Přečteno: 170x | Diskuse| Miniblogy

Lukas Plachy

Konec vánočních stromů u nás?

Už když jsem procházel kolem toho "našeho" stromu, na náměstí Svobody, tak mě trošku smutně bodnulo u srdce, že jeho větve vypadají pod váhou dekorací dost splaskle, protože ty jemňounké nejmenší koncové výhonky na větvích (tuto hatmatilku nechť lesáci prosím prominou, anatomii jehličnanů opravdu neovládám) nemají nejmenší šanci udržet se ve svojí původní pozici. To jsem ještě netušil, že to, co z některých úhlů vypadá jako opelichaný mrzák, je - zvláště z jiných úhlů - přímo švihák v porovnání s fotografiemi z jiných měst.

3.12.2013 v 6:30 | Karma: 12,83 | Přečteno: 1669x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1703x
Odborník je člověk, který ví stále více o stále méně věcech, až nakonec ví úplně vše o naprosto ničem.Osoba se širokým rozhledem je člověk, který ví stále méně o stále více věcech, až nakonec neví vůbec nic o naprosto všem.
 

Jsem odborník se širokým rozhledem - nevím vůbec nic o naprosto ničem.

http://lukas.plachy.eu

Seznam rubrik