O zemřelé ruské influencerce a jiných jazykových hrátkách

Nová doba si žádá nové profese, a tak vznikla krásná a celému světu nesmírně užitečná zaměstnání jako jsou např. influencer anebo youtuber.

 „Co asi tak dělá takový influencer a čím je zajímavý?“ zamýšlím se, přičemž nám ve vedlejším pokoji zrovna ladí piano ladič pian. Taky nezvyklé zaměstnání, ale ten svým umem opravdu dokáže člověka učinit šťastnějším a veselejším.

„A dokáže to také takový influencer, či influencerka?“ Tážu se. 

V našem bytě mám vyhrazenu jednu místnost, kde si čas od času pročítám, přiznám se k tomu beze studu, zprávičky z bulvárních koutků. To abych nebyla úplně mimo realitu v lingvistické oblasti, která flexibilně, jako ta houba, nasává jazykové vlivy ze všech různých sfér lidských činností. No, a kromě oblasti technické, je rajón showbusinessu hned druhý nejplodnější, co do výskytu nových slov. Tak tedy proto čtu bulvár. Nesmím zaostat!

  A tuhle jsem se málem zajíkla při čtení zprávy: „Ruská influencerka zemřela během operace nosu.“ Údajně zcela zdravá, mladá žena si odskočila na chirurgický stůl, když byl manžel na služební cestě. Malého syna dala k babičce a šla si nechat opravit nos, který chtěla mít špičatější. Dobrovolně šla pod nůž, dobrovolně se nechala uspat a jak dopadla, nešťastnice! Její manžel se nechal slyšet, že samozřejmě hodlá zažalovat doktory oné plastické kliniky. 

Mladá, ruská, úplně zdravá influencerka zakončila svůj život činem, který doufám ovlivní mnoho podobně nesebevědomých dívek, které si nutně musí nechat opravit nos, nebo jinou část těla, aby je společnost přijala, a to tak, že k takovému činu nikdy nepřistoupí!

Být dítětem influencerky, nebo influencera v roce 2021 je asi stejná výhra jako být dítětem matky a otce, kteří v roce 1948 pojmenují svého syna Adolf!

Během mých bulvárních desetiminutovek mi taky někdy zůstává rozum stát. A nehne se a nehne, ať už si zprávu čtu, z kterékoliv strany. A fantazie se rozvíjí, poněvadž další nová profese je na světě: novinář bulvárního plátku, jehož náplní práce je brouzdat instagramem a facebookem a všemi jinými krámy a buky a sledovat influencery a youtubery, popřípadě modelky a herce, co kde chytrého napsali. A když narazí na nějaký hezký text v angličtině, hodí ho do Google překladače, a tak jak je, bez jakékoliv korektury ho zkopíruje do bulvárního plátku.

A tak vzniká jazykové válečné pole, kde se pere podmět s předmětem, postavení příslovečných určení je silně oslabeno, částice do věty už skoro nemají co mluvit, zájmeno je v absolutní přesile a sloveso neví, jestli bylo, je anebo teprve bude. Za to by se nemusel stydět ani sám pan Kaplan! A čeština úpí a trpí. 

Nedávno jsem také narazila na zajímavý, zřejmě reklamní, článek o novém překladači, který je tak geniální, že dokonce rozpozná rody, množné a jednotné číslo, skloňování, časování atd., atd. Cílem tohoto článku bylo zřejmě oslabit finanční pozici překladatele – člověka, který se, ó jak zbytečně, nimrá v jemných jazykových nuancích a touží, aby jím přeložený text dával nejen smysl, ale byl i krásný. Překladač (už si nevzpomenu na jeho název), je údajně tak dokonalý, že už nebude třeba překladatelů! Běda!

 Jistě, ne vždy potřebujeme literárně vzletný jazyk, např. v případě takové nájemní smlouvy, nebo smlouvy o neútočení, nebo mírové smlouvy, nebo nákupního seznamu, nebo seznamu školních pomůcek, či životopisu, či vzkazu kolegovi v práci, ve kterém mu prostě a jednoduše oznamujeme, že jsme mu snědli svačinu a byla výborná, atd. To vše jsou případy, kdy vám to z fleku překladač napíše, a kolikrát lépe než vy (pokud zrovna nejste ve formě). Ovšem je řada případů, kdy se neobejdete bez různých básnických a literárních forem, jako jsou např. metafora, metonymie, synekdocha, eufemismus, ironie či snad dokonce satira a humor! Přeloží vám snad Google větu: „čumí na to jako bagr do tvrdé hlíny!“?

 Například můj blog se bez ironie (a toho ostatního, i když pořádně ani nevím co to znamená) neobejde ani minutu! A to, že Google ironii a humor přeložit nedokáže, mám zcela jistě ověřeno na vlastní kůži (žiju přece v Rusku).

 PS: stejně nejlepší z nových profesí, které nám naše doba přinesla je… bloger! 

 

 

Autor: Lucie Jančíková | středa 1.9.2021 14:44 | karma článku: 29,43 | přečteno: 1193x