Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O spánku, mikrokosmu a kvalitě ruských tanků...

Když vše děti trochu povyrostou, stáváte se často svědkem hodně zajímavých událostí. Někdy máte pocit, že se život nějak zrychlil, jako byste byli součástí dokumentárního filmu, kde na jednu houbu, nebo semínko stromu, nebo larvy

něčeho, tvůrci zaměří kameru, která snímá pomalý a postupný růst celých, řekněme, deset let, a vy pak v jednom krátkém filmu vidíte, jak se zelené lístky točí, kroutí a rozvíjejí. Moje „larvy“, mé DNA se taky během nějakých deseti let proměnily v něco, co je, k mému úžasu, přesnými kopiemi mě samotné a mého manžela. 

Pokud patříte mezi ty vzácné exempláře, které si pořídí více než dvě děti, tak vám vřele doporučuji kupovat oblečení v neutrálních barvách. Například můj syn měl tu smůlu, že se narodil jako poslední ze tří dětí a jeho sourozenci jsou dívky, takže zásoba růžových triček na lítačku s holčičími motivy stačila minimálně do doby, než začal trochu chápat rozdíly mezi pohlavími a klást mi nepříjemné otázky, plné vzdoru.

Naštěstí je můj syn duše čistá, nezkažená a vřelá, a má rád pestré barvy, takže tmavě fialové zimní kombinézy s motivy květů ještě v Rusku vynosil. A dokonce i nadvakrát, protože sestry má dvě, v různých velikostech.

 

Když jsme ještě žili v Rusku, v té neblahé zemi, kde se již dlouhodobě připravovalo něco nekalého, tak kromě zimních kombinéz z Finska, nemohu pochválit vůbec žádný výrobek, který jsme si tam koupili. Úplně ze začátku, kdy jsem byla ještě poměrů nevědomá, jsem si myslela, že koupit dětem legíny made in Russia bude dobrý nápad. Nebyl. Nějakým záhadným způsobem se na nich udělaly díry ve švech už po cestě domů, kdy ještě ležely netknuty v nákupní tašce. A víte, jak těžké je v Rusku něco reklamovat? 

Než jsem se naučila používat internetový obchod Wildberries, nebo Ozon, bez čehož se v Rusku téměř nedá přežít, tak jsem ještě pár ruských výrobků koupila. Například boty. Vydržely dobrý týden. 

Nechci tvrdit, že by byly ruské výrobky většinou šunty, třeba takové tanky mají určitě kvalitní, nebo válečné lodě a atomové zbraně zcela jistě udržují ve skvělé kondici. Ale například, když si můj manžel koupil novou Buchanku (ÚAZ), takové to auto, co vypadá jako chleba, má motor někde mezi řidičem a spolujezdcem a když jedete, tak si na něm můžete ohřát oběd, tak mě, zkušenou a naprosto skvělou řidičku, přinutil to auto řídit. Asi si myslel, že si jízdu tímto svérázným vozem zamiluji a budu brázdit širé ruské pláně, zatímco on si vedle mě bude popíjet pivo. 

Když jsem si poprvé sedala za volant, tak jsem si roztrhala kalhoty o něco ostrého, co trčelo odněkud nikam (řada věcí v Rusku trčí odnikud nikam, jen tak), pak jsem hledala zapalování, které jsem našla na opačné straně, než jsem zvyklá z mého starého, ufuněného Forda. Dobře, nad tím bych asi ještě přimhouřila oko, jsou země, kde mají celý volant na opačné straně. Ale pak jsem zjistila, že v naší Buchance je volant sice na správné straně (Angličané by řekli na špatné straně), ale je celý zvláštně nakřivo. Ano, kulatý volant může být nakřivo. V Rusku rozhodně ano! Je to přece země nevídaných možností.

„Ten volant je nakřivo!“ Vykřikla jsem dotčeně.

Manžel se zamyšleně podrbal na bradě a pak řekl: „trochu jo, ale zvykneš si tak zhruba za…deset tisíc kilometrů. 

Jen jsem se na něho podívala koutkem oka.

„Anebo to dáme na opravu Dimovi.“

„Nové auto na opravu?“

Chvíli bylo ticho.

„Anebo to můžeme zkusit reklamovat.“ Navrhl manžel.

Chvíli bylo tíživé ticho.

„Dej to Dimovi.“

Pak jsem zkusila řídit. Dojeli jsme na nějakou vedlejší silnici, podezřele opuštěnou, a velmi namrzlou. V zimě hodně vedlejších silnic v Rusku vypadá jako filé tresky, jsou bílé, pokryté tlustou vrstvou ledu a jen lehce nasolené, a to jen někdy a jen někde. Jeli jsme závratných padesát, manžel se nudil a neustále mě nutil točit křivý volant více doleva, abychom nesjeli do příkopy. Pořád kýval nějakými pákami a říkal u toho slova jako „čtyřkolka“, „náhon“ a „sakra, proč to nejde?!“

Pak si vytáhl mobil a začal si mou jízdu natáčet na památku, což mě přinutilo omezit příval sprostých slov. 

Pokrok oproti naší staré Buchance byl jasný, nová měla posilovač řízení, polstrovaná sedadla, bezpečnostní pásy, smrděla novotou a jako vrchol výdobytku mi manžel slavnostně zapnul vyhřívání pod zadkem.

Nu, ladna!

 

Když jsme se vrátili zpět do Česka, vyhnáni hnusnou ruskou imperialistickou politikou jednoho pošuka, kterého podporují další miliony pošuků, tak jsme zjistili, že se na nás valí ze všech stran krize. Morální, finanční, existenciální. A jelikož se na nás zástupci českého státu, kteří doposud neměli se spoluprací s Ruskem na vědě a výzkumu problém, vykašlali a rozhodli se využít příležitosti nám nezaplatit (což se vždycky hodí), byla otázka financí více než ožehavá. A jelikož jsem žena činu a nebojím se tvrdé práce, šla jsem do toho.

Zkrátím to a řeknu teď jednu šokující pravdu. Mít postupně za sebou, co dva roky tři miminka je brnkačka proti tomu, mít tři děti školního věku a chodit do práce na plný úvazek.

Mít malé miminko je fakt pohoda, nebojte se toho. 

Prý, že děti nespí. Lež jako věž. Postupem času zjistíte, že je spíš problém je probudit! Tajemství číslo jedna: víte, že jako matka na mateřské si můžete s malým miminkem lehnout i uprostřed dne a spát? Myslíte, že je opravdu nutné mít každý den navařeno, vyžehleno a naklizeno jako byste očekávala delegaci diplomatů z Ruska? Ne!

Když kojíte, tak stejně u toho ležíte a můžete klidně skouknout celou sérii Stranger things na Netflixu. To v práci nejde!

Šok, který jsem zažila s nástupem do práce v Česku je znatelný zejména o víkendech, které skoro celé prospím, kromě těch vzácných chvil, kdy píšu blog a vymýšlím manifesty. 

Skutečně uvažuji nad manifestem, peticí, nebo něčím, co by posunulo školní docházku na hodinu devátou. Začne asi takto nějak: „Já, matka tří dětí, zkušená řidička Buchanky, bývalá rezidentka v Ruské Federaci, znalá života a poměrů na dvou kontinentech, předkládám k přečtení a ke zvážení tento manifest, který by vedl ke zrušení školní docházky dětí a studentů od hodiny sedmé či osmé ranní a současně by přísně zrušil změnu letního a zimního času, což je !!!!!! prvního stupně, dále tímto manifestem přísně navrhuji zavésti v kancelářích jako povinný itinerář, kromě kopírky, počítače, kávovaru, mikrovlnky, také rozkládací gauč s patřičnými doplňky. Nikdo se nebude tvářit překvapeně, či pohoršeně, když v obědové pauze nalezne na gauči spícího kolegu, zejména, je-li to matka, či člověk ve věku pod třicet let, či ve věku nad padesát let! Naopak, zachováme ticho, klid a pietu!“

Konec manifestu.

 

Autor: Lucie Jančíková | neděle 12.6.2022 17:56 | karma článku: 27,72 | přečteno: 824x
  • Další články autora

Lucie Jančíková

Dítě ani ponožkou neuhodíš, aneb komunismus opravdu nefunguje

Nedělní rána osamělé matky se třemi malými dětmi bývají hektická, pracovní, nervově a fyzicky náročná, podněcující a podle nálady matky buď kreativní, nebo tyranská.

18.9.2022 v 10:55 | Karma: 25,87 | Přečteno: 1028x | Diskuse | Cestování

Lucie Jančíková

Kterak blahodárně využít dětskou pracovní sílu

Dnes při pohledu z okna vidím, že letošní léto začíná být pomalu minulostí, vítr a lehký podzimní deštík panují na naší zahradě a na průzračné hladině bazénu se vyrýsoval podzimní design, vytvořený z drobných březových lístků.

4.9.2022 v 10:06 | Karma: 24,68 | Přečteno: 593x | Diskuse | Cestování

Lucie Jančíková

Sláva hrdinům, našim učitelům!

Když máte na pár dní opušťák (od čehokoliv,co nutně potřebuje vaši přítomnost a prvotřídní servis) a náhodou brouzdáte internetem-pracovně samozřejmě, může se vám stát, stejně jako mně, že natrefíte na něco...

8.7.2022 v 20:37 | Karma: 0 | Přečteno: 747x | Diskuse | Ostatní

Lucie Jančíková

Rusové se diví, aneb "předspeciálněoperační ceny"

Jestli jste zrovna v období mezi dvacítkou a třicítkou a těšíte se z každého nového slunečného dne, který vám nezkalí žádná bouřka ani mráček, ani tajfun, ani větříček, ani kaluž, ani bláto...

21.5.2022 v 17:51 | Karma: 42,34 | Přečteno: 13989x | Diskuse | Cestování

Lucie Jančíková

Kalašnikov, norkový kožich, kaviár...aneb, do čeho investovat poslední rubl

Když pět let prožijete v zemi, která, se s jistými výhradami, pomalu, ale jistě stává vaší druhou domovinou, s lehkostí bagru se vám dostane pod kůži a která má zvláštní a tajemné kouzlo zhrzené ženy,

14.5.2022 v 19:41 | Karma: 35,14 | Přečteno: 1894x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

14. října 2024

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe

15. října 2024

Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...

Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné

15. října 2024

Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...

V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“

15. října 2024

Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...

Odlesňovací nařízení EU je likvidační, varují kavárníci. Data nejde doložit

15. října 2024

Premium Kavárenský sektor v EU může mít už za rok vážné potíže. Platnost evropské směrnice zabývající se...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3154x
Život mi asi před deseti lety přihrál do cesty jednoho zajímavého člověka, pořídila jsem si s ním tři děti, a přestože jsem vždy jazykově inklinovala spíše k francouzštině a angličtině, tak jsem docela důvěrně poznala Rusko, jehož svéráznou jedinečnost jsem si svým způsobbem zamilovala. Však asi ne náhodou, již dávno před tím, než jsme tam na nějakou dobu zakotvili, byla mou oblíbenou knihou Mistr a Markétka.

Jsem pozorovatelka a většina věcí, co se mi děje sice vypadá normálně, ale ve skutečnosti je to sranda a tak o tom píšu. A pokud by někoho zajímalo, jak přežít např. ruské školství, ruské zdravotnictví, ruskou restauraci, hotel, obchod atd., tak o tom píšu. Nebo jak ve skutečnosti vypadají ruské ženy, dívky a muži, jaké to je v ruském vlaku, na ruském trhu, kdo prodává nejlepší ovoce a zeleninu, jak ve skutečnosti vypadá ruská rybalka anebo jak moc Rusové běžkují, tak o tom píšu. A bývá to sranda.

Seznam rubrik