Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zelený šíbr Bursík je vždy u moci

Ekoteroristé a zelení politici se ukazují jako neobyčejně šikovní jedinci a Martin Bursík je jejich šéfík a šíbr v pozadí. Vynucený odchod ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka je třeba číst právě jako důkaz toho, že ať má nebo nemá Martin Bursík podporu voličů, vždycky stojí u kormidla. Alespoň trošku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec dostal od svého šéfa Andreje Babiše jeden základní úkol: za každou cenu uklidnit ekologisty a zelené teroristy, protože se ministr financí chce před národem profilovat především jako stavitel dálnic. Aby dostaly dálnice „zelenou“, je třeba obětovat cokoliv. Nebo skoro cokoliv.

Nejprve byl Brabec minimálně z jedné strany obklopen lidmi blízkými právě Bursíkovi. Náměstkem se stal například Jan Kříž, kterého si prapůvodně přivedl na ministerstvo v roce 2007 Martin Bursík jako dohled nad správným směřováním peněz z evropských fondů. Velký vliv na úřadu má znovu Ladislav Miko - biolog, bývalý ministr životního prostředí a především spoluzakladatel Bursíkovy současné strany LES (což je pátá stranická příslušnost Martina Bursíka, pokud Občanské fórum a Občanské hnutí počítáme jako dvě formace). Zlí jazykové tvrdí, že většina vedení ministerstva (včetně ministra) nemá o ochraně životního prostředí ani potuchy a všichni, kdo problémy odborně znají, jsou tak nebo onak spjati s érou Martina Bursíka.

Každopádně ředitel NP Šumava byl první oběť, alespoň první viditelná oběť toho, jak se změnily poměry. Jiří Mánek byl odvolán (přesnější formulace by zněla „byl donucen se odvolat“) ve chvíli, kdy vyřešil efektivně kůrovcovou krizi, kdy se díky aktivnímu postupu Národního parku dařilo řešit palčivé problémy s nezaměstnaností v šumavských obcích a kdy běží projednávání senátního návrhu zákona o NP Šumava. A jak ředitel odcházel, ministerstvo naopak přišlo s novým Plánem péče o Národní park Šumava, který je především podstatně vstřícnější ke škodlivým broučkům nežli k lidem a který podle samotného ministra směřuje během historicky krátké doby k jednomu cíli, totiž postupně změnit celé území NP Šumava v bezzásahovou zónu.

Co to znamená? Ztrátu stovek nebo spíše tisíců pracovních míst. A jakési patologické uspokojení Martinů Bursíků a jim podobných. A také roztrhání dohody z roku 2012 o velikostech bezzásahových zón a o velikosti prvního ochranného pásma. Tuto dohodu udělal stát s obcemi a s krajskými orgány, znamenala postupné zvětšení první zóny (což není to stejné jako bezzásahová zóna, ale v podstatě se příliš neliší) postupně na 35 procent plochy parku. A teď se dozvídáme, že „převážná část území parku bude postupně směřovat do bezzásahového režimu“. A co za to pan ministr dá městům jako Kašperské Hory nebo Volary, který ty lesy na Šumavě PATŘÍ? Suché z nosu jako obvykle? A co dá stovkám lesních dělníků, kteří díky experimentům pánů jako Brabec, Miko nebo Bursík chodí místo s pilou do lesa k přepážce na pracák? To pana exministra Bursíka, který si (když seděl ve vládě) svoje domy opravil za státní dotace, asi příliš nezajímá.

Nebo takové rozšíření letiště Vodochody. Pět let probíhalo řízení EIA – posouzení vlivu na životní prostředí. Po pěti letech bylo stanovisko vydáno a konečně se mohlo začít mluvit o uskutečnění projektu. Vzápětí ministr Richard Brabec prohlásil, že jeho úřad „zahájil předběžné posouzení již vydaného stanoviska“.

Já chápu, že lidem v okolí letiště se nelíbí jeho rozšíření. Jistě není o co stát. Jenže v této zemi se nikomu nelíbí nic, to už je norma, kterou částečně vytvořili, ale hlavně podporují a zneužívají ekoteroristé. Ať kurovec sežere Šumavu a už ani metr asfaltu! A hlavně zvýšit podporu výkupu z obnovitelných zdrojů, ať k těm desítkám miliard korun, co Martin Bursík (hrdý autor zákona o podpoře OZ) a jemu podobní občanům z kapes už vytahali, zaplatí lidé ještě další a další peníze. A komu asi patřily pozemky nejlépe použitelné pro větrné elektrárny? Kdo na tomhle zeleném byznyse nejvíc vydělává?

Tak jako za podporou obnovitelných zdrojů nikdy nebyla ani špetka ochrany přírody, není láska k tetřevu ani za nynějším šumavským extempore a vystrnaděním úspěšného ředitele NP. A stejně jako za OZ platíme krvavé peníze, budeme je platit i za sežranou Šumavu. A majitelé letiště zaplatí velké peníze za to, že v této zemi je na každý prd třeba deset ministerských razítek.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | úterý 29.4.2014 8:35 | karma článku: 29,56 | přečteno: 849x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Pronájem bytu 2+1 56 m2
Pronájem bytu 2+1 56 m2

Kpt. Jaroše, Roudnice nad Labem, okres Litoměřice
12 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky