Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zákaz hostesek jako ideologický problém

Pekingský autosalón bude bez „spoře oděných“ hostesek. Pořadatel rozhodl, že málo oblečené dívky vyrušují návštěvníky od toho hlavního, totiž od aut technologií, náhradních dílů a všech ostatních věcí, kvůli kterým přijeli.

Peking není první, podle novinových zpráv to začalo už loni v Šanghaji.

Nepovažuji se v žádném případě za znalce světa automobilových veletrhů, ale vcelku pochybuji o tom, že by někdo chodil na výstavu aut kvůli erotickým zážitkům z pohledu na někdy sice spoře oděné, nicméně zcela nesporně oděné dívky. Možná se najde jeden takový exot mezi deseti tisíci návštěvníků. To je bratru 0,01 procenta. Což není mnoho a těžko říci, zda kvůli tomu má pořadatel veletrhu měnit roky a roky zaběhnuté zvyklosti.

Zákaz nedostatečně oblečených modelek na automobilovém veletrhu je pochopitelně možno považovat za poněkud absurdní úchylku, nad kterou je nejlépe mávnout rukou. Něco jako místní kolorit, pojídání buvolích očí nebo chození po rozžhaveném uhlí. Avšak ďábel se ukrývá v detailech a proto stojí za zamyšlení, co nám vlastně místní činitelé vzkazují.

A ono je to v podstatě docela jasné. Jenom socialisticky smýšlející mozek se může zabývat tím, že „snaha výrobců přitáhnout pozornost pomocí sexy modelek má na automobilový průmysl negativní vliv“. Normálně uvažující člověk to tak nějak přirozeně nechá na samotném automobilovém průmyslu, jestli si chce obestavět na výstavě auta modelkami v bikinách nebo ve velké večerní nebo jestli se spolehne jen a pouze na krásu vlastních výrobků.

Možná by se dalo říci, že čínská ekonomika a to i automobilový průmysl jsou do značné míry postavené stále na státním vlastnictví, takže stát má tendenci regulovat tímto způsobem výdaje manažerů, které považuje za neefektivní. To už by mělo alespoň na první pohled jistou logiku, ale pokud známo, tak zákaz se týká všech vystavujících (ze 14 zemí), navíc není dělán rozdíl mezi soukromými a státními firmami. To za prvé. A za druhé: i tak je to prostě socialistické, hloupě prudérní. Umí si někdo představit, že by ministerstvo zemědělství zakazovalo Budějovickému Budvaru reklamu s hosteskami, i kdyby byly nakrásně v plavkách? Že by to vysvětlilo jako snahu neodpoutávat pozornost zákazníka od piva k „sexy modelkám“? A pokud by to opravdu nějakého úředníka státní správy napadlo, tak že by to opravdu prosadil?

Příběhy s výstavami aut bez méně oblečených dívek má ještě jeden klasický socialistický aspekt, který dobře známe. Samotné nařízení o dostatečném oblečení je vágní a není jasné, co má být zakryto. To bude na vůli samotných úředníků. Prostě „klasika“.

Samozřejmě je příběh se Šanghají a Pekingem v podstatě drobnost. Podobné absurdity se tu a tam přihodí i v lepších rodinách. Zároveň bychom ale takovéto signály neměly přehlížet. Občas se v českém prostředí objevují představy, že čínská ekonomika je vlastně „liberálnější“ nebo „svobodnější“ než jsou poměry u nás. Není to pravda. I když je třeba rozvíjet spolupráci s Čínou, zvláště ekonomickou (ono jakou jinou – z hlediska kultury je pro nás Čína jednou provždy „jiná planeta“ a tak je to i správné), nebylo by dobré zapomínat na fakt, že jde o státem silně regulovanou ekonomiku založenou v podstatě stále na plánování – i když vágním.

Je dobré přijímat i lákat čínské investice. Je dobré investovat v Číně. Ale naprosto podstatné je si při tom pořád uvědomovat, že vztahy se státem extrémně regulovaným ekonomickým prostředím, kde vláda zákona bývá suplována spíše vládou úředníků, má vždycky svoje významná a podstatná rizika.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 26.4.2016 8:26 | karma článku: 19,77 | přečteno: 2069x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky