Už ani to zlato není, co bývalo?

Na co se spolehnout, když už ani zlato pořádně netáhne? Současné propady ekonomik jsou horší než za poslední krize v letech 2008 až 2010 (u nás tedy o něco později, zato déle). Cena zlata však neroste tak, jak by měla.

Obecně platí (skutečně to tak je), že v dobách zlých utíkají investoři k tomu starému dobrému zlatu a vytahují jeho cenu do výšek. Nejtradičnější komodita je považována za přístav jistoty v rozbouřených dobách.

Když se podíváme na nějaký historický graf vývoje ceny zlata, tak v současnosti uvidíme z hlediska této poučky vlastně dost smutný obrázek. Aktuální cena těsně nad 1900 USD za unci je zhruba stejná (o pár dolarů vyšší) než cena ze září 2011, kdy v mělo zlato v dozvucích velké krize jeden ze svých hvězdných okamžiků. V mezidobí slavilo v srpnu 2020 vítězství nad metou 2000 USD za unci, ale vskutku jen na chvíli. Když si vezmeme, že nynější propady ekonomik jsou minimálně dvojnásobné oproti tomu nejhoršímu v poslední krizi, je na stole základní a jednoduchá otázka: Proč, k čertu, není zlato daleko výše?

Protože ono by výše být technicky vzato mělo. Při dolarové inflaci, která vskutku není zanedbatelná (a znamená, že reálná cena zlata je zatím podstatně nižší, než jaká byla v onom roce 2011), při vývoji důvěry k dolaru jako takovému, při zohlednění hospodářského poklesu a naprosto nejasné budoucnosti ekonomického vývoje se zdá, že současná hodnota zlata je hluboko pod potenciálem.

Z čehož plyne, že zlato by ještě mělo růst. A také, že v tom systému vzájemných vztahů mezi fiat měnami (měny s nuceným oběhem) a zlatem je cosi odlišného, co tam dříve nebylo.

Někdo by mohl říct, že je to bitcoin a další kryptoměny, což má něco do sebe. Při pohledu na trh s bitcoinem je zřejmý dlouhodobý růst (jakkoliv prokládaný naprosto šílenou volatilitou), což v podstatě docela přesně odpovídá teoriím zakladatelů měny. Navíc je třeba chápat, že bitcoin existuje v prostředí absolutního nedostatku, neboť počet jednotek je s konečnou platností dán počtem 21 milionů celých bitcoinů a víc jich nikdy nebude. Poslední bitcoin bude vytěžen někdy v roce 2140, ale už od roku 2032 bude přírůstek naprosto minimální a v principu zanedbatelný.

Zlata však zjevně více bude. Jakkoliv technicky vzato také existuje okamžik nalezení posledního dostupného valounu, nikdo netuší, kdy nastane, a pouze velmi nejistě tušíme, kolik ho ještě vytěžíme. Odhaduje se, že dosud bylo získáno asi 200 tisíc tun zlata a že v zemi zůstává zhruba 50 tisíc tun – ale protože odhady těžitelných zásob jsou něco, co se prakticky vždycky mýlí, kdo ví, jak to je. Každopádně u zlata nejsme v prostředí absolutního, ale pouze relativního nedostatku. Rozdíl mezi absolutním a relativním nedostatkem je strategicky největší zbraň bitcoinu oproti zlatu (do jehož množiny počítejme i teoretické měny založené na zlatém standardu).

Ale celá tržní kapitalizace bitcoinu zatím není taková, aby reálně „udělala“ něco s finančním světem. Když započteme všechny existující mince (netušíme, kolik je jich ztracených) a použijeme cenu kolem 12 tisíc dolarů za bitcoin, tak celá tržní kapitalizace dosahuje asi 220 miliard dolarů. Což je hodně, ale zase ne tolik, aby se bořil svět. Tržní kapitalizace zlata při současných cenách je ale někde kolem devíti bilionů dolarů.

Podtrženo a sečteno – bitcoin ani všechny kryptoměny dohromady nemohou negativně ovlivnit cenu zlata a pokud, tak pouze relativně málo významným způsobem. Když navíc pomineme, že jde o příležitosti pro typologicky naprosto odlišné investory.

Pro zlatou „záhadu nízké ceny“ tedy existují dvě vysvětlení. První je, že zlato má své nové hvězdné okamžiky před sebou a můžeme v relativně nedlouhé době očekávat pokoření nejen dvou tisíc dolarů, ale i nějakých hodnot nad touto mimořádnou hranicí. Druhé pak, že investoři současnou krizi nevnímají jako skutečně ekonomickou krizi strukturální, ale jako relativně krátkodobé období vynuceného poklesu, které vážným způsobem zasahuje pouze některé segmenty ekonomiky a po kterém bude následovat relativně rychle obnovení růstu.

Nemám křišťálovou kouli, na to vlastníme v této zemi jiné kapacity. Osobně si myslím, že zatím je správně druhá možnost. Samozřejmě je otázkou, jak s optimismem zamává druhá vlna nákazy, jak zafungují vlády a nakolik se jako účinné projeví vládní ekonomické injekce z veřejných rozpočtů. To nikdo neví a nikdo to neodhadne, protože se ani nemůžeme opřít o pořádné zkušenosti s takovou situací. Ale že v tuto chvíli není cena zlata zdaleka tam, kde by podle poklesů ekonomik měla být, to je prostě fakt.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 20.10.2020 8:07 | karma článku: 11,54 | přečteno: 546x

Další články autora

Luboš Smrčka

Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.

14.8.2024 v 7:00 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1929x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 20,75 | Přečteno: 570x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 23,07 | Přečteno: 454x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 396x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 487x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Americký útok íránský jaderný program zcela nezničil, píší média. Trump to popírá

25. června 2025  6:38

Sledujeme online Údery, které Spojené státy o víkendu uskutečnily na tři íránské jaderné provozy, nezničily klíčové...

Vláda rozhodne o prodloužení pronájmu gripenů i odměňování Vězeňské služby

25. června 2025  5:58

Prodloužení pronájmu dvanácti švédských letounů JAS-39 Gripen projedná vláda, která se sejde v...

Poslanci mají hlasovat i o návrhu Stanjury osvobodit příjem v bitcoinech

25. června 2025  5:45

Poslanci se scházejí poprvé po hlasování o nedůvěře vládě. Na programu má Sněmovna zavedení...

Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil

25. června 2025

Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...

  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.