Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ústava není trhací kalendář. Vědí to ale v parlamentu?

Někteří politici se shlédli v chaotickém Brownově pohybu částic. Zmateně poletují, přeskakují z téma na téma a řeší vždycky zrovna to, co plní tituly novin. Když je rozčiluje prezident, začnou řešit rovnou změnu Ústavy.

Jenže Ústavu není dobré překopat vždycky, když nás někdo z aktuálních ústavních činitelů naštve. Má to řadu důvodů. Velmi dobrých důvodů.

Magna Charta obsahuje některé články, které jsou ve stejném smyslu a v podobné dikci součástí aktuální ústavy Spojeného království. Původní znění tohoto dokumentu je z roku 1215 a jeho většina byla plně funkční do druhé poloviny 19. století. Ústava Spojených států pochází z roku 1787. Od té doby bylo přijato 27 dodatků, které dokázaly projít poměrně náročným schvalovacím procesem (33 dodatků navržených Kongresem nebylo ratifikováno). Tyto dodatky ale nejsou novelizacemi v pravém smyslu slova, spíše jde o rozšíření hlavního dokumentu a případně o jeho zpřesnění.

Dvě země, ve kterých mají zřejmě největší a nejsilnější tradici vlády zákona, jsou tedy ve vztahu ke své konstituci velmi tradiční a konzervativní.

To my v Čechách naopak trpíme známým syndromem legislativního mičurinství. Krátká odbočka pro mladší ročníky: Ivan Vladimírovič Mičurin byl ruský a posléze sovětský ovocnář, který se proslavil především vyšlechtěním odolných jabloní. Jeho dílo bylo často využíváno sovětskou propagandou, absurdně zveličováno a jeho pěstební pokusy byly aplikovány ve zcela nevhodných situacích a v jiných oborech. Proto má slovo mičurinství hanlivý nádech – i když sám Mičurin je v tom v podstatě nevinně. A zmíněné legislativní mičurinství je přesný popis toho, co se v této zemi dosti často provozuje.

Máme ústavní dokument, který je velmi pečlivě vyvážený v otázce dělby moci. Z důvodů, které autoři zjevně velmi hluboce promysleli, má prezident jako jedna konkrétní osoba zastávající úřad, určité kompetence, mimo jiné právo (a také povinnost) jmenovat členy Bankovní rady ČNB, předsedu Nejvyššího soudu a tak dále. Uděluje vyznamenání, má možnost udělit milost a vyhlašuje amnestii, má prostor po volbách k jednání o premiérovi a některé další. Další pravomoci mají soudy, jiné zase vláda a parlament, jde prostě o promyšlený systém.

Do něj nyní chce vláda sáhnout a některé ústavní pravomoci prezidenta (například to jmenování členů Bankovní rady) omezit kontrasignací ze strany premiéra. Co je na tom mičurinské? Představa, že mohu do vyváženého systému sáhnout a změnit jeden nebo několik detailů, aniž by to ovlivnilo funkčnost celku. Již přímá volba prezidenta (jakkoliv s ní souhlasím a považuji ji za lepší řešení než původní zasedání obou komor Parlamentu) dala ústavnímu systému určitý zásah. Ale ten je proti vládnímu plánu jenom epizodní, naplnění představy kabinetu by znamenalo zásadní změnu ústavního pořádku.

Politici mají samozřejmě právo o takové změně uvažovat a prosadit jí – od toho jsou politiky, proto získali mandát od občanů. Ale pokud chtějí zmenšit prezidentův prostor, pak my měli vzít celý dokument a udělat systémovou změnu.

Ale o to zde nejde. Prezident Zeman vykazuje míru samostatnosti a specifičnosti, které pro zbytek politické reprezentace představují problém. Ať to někdo vidí v dobrém nebo jiný ve zlém, Miloš Zeman je nesporným a zjevným politickým hráčem. Václav Havel i Václav Klaus byli také výraznými osobnostmi, ale jako prezidenti přijali úkol reprezentovat zemi a její hodnoty. Neurčovali domácí politickou agendu a do dění vstupovali tehdy, pokud to situace požadovala. Případ prezidenta Zemana je diametrálně jiný – on určuje agendu, klade na stůl témata, vstupuje do politických procesů vždy, když má příležitost a využívá veškerý prostor, který mu Ústava dává. Někdo to obdivuje, jiný to odsuzuje, ale prezident dělá to, co mu Ústava umožňuje.

Část politické reprezentace s tím má značný problém. Neumí Miloše Zemana držet v prostoru, který si pro něj představují. Tak přicházejí se změnou Ústavy a omezením pravomocí, nikoliv ale s celkovou revizí dělby moci. Místo toho, aby se pustili s prezidentem do regulérního politického sporu, jdou na něj od lesa, oklikou přes kompetence.

Politici tak dělají něco, co mělo být zváženo spíše s procesem přijímání přímé volby a především v kontextu celé Ústavy. Museli přece vědět, že přímá volba vytvoří nejsilnější mandát v zemi – nikdo nemá k dispozici 2,71 milionu platných hlasů, které získal Miloš Zeman ve druhém kole. Vítězná strana posledních parlamentních voleb v roce 2014 (tedy ČSSD) získala hlasy 1,016 milionu voličů, ANO se může chlubit číslem hluboko pod milion. Ani celá koalice nemá tolik, co prezident. Můžeme říci, že srovnávat druhé kolo prezidentské volby (rozhodování mezi dvěma kandidáty) s parlamentními volbami mnoha soupeřů není fér. Dobrá. Ale i v prvním kole by Miloš Zeman všechny jednotlivé strany porazil – tehdy dostal totiž 1,245 milionu hlasů.

Přímá volba přinesla mandát, prezident Zeman ho využívá způsobem, který vládu i parlament a jistě mnohé občany rozčiluje. Ale to není důvod pro změnu Ústavy. Na základní zákon se má sahat pouze s velkým rozmyslem a nikoliv na základě dvou let, které nejsou pro premiéra a jeho koalici tak úplně pohodlné. Bavme se o změnách například za další dvě prezidentská období.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 10.2.2015 12:07 | karma článku: 20,91 | přečteno: 719x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky