Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

U Kobani se bojuje za Prahu

Diskuse o vyzbrojování Kurdů je jalová, protože ve skutečnosti není o čem diskutovat. Jestliže rozhodnutí poslat pešmergům alespoň náboje a další munici vyvolalo u některých lidí nesouhlasné výhrůžné vztyčení ukazováčku s káravým „co je nám do toho“, jedinou rozumnou odpovědí je najít v českých zásobách také něco, čím se dá střílet a poslat to na sever Sýrie a Iráku bez dalšího odkladu.

Dnes jsou Kurdové jedinou silou, která krotí jednotky ISIS (Islámského státu v Iráku a v Levantě, také proto někdy ISIL). Shodou řady nešťastných okolností jsou dnes tyto sunnitské milice v podstatě nejlépe vyzbrojenou složkou v oblasti, mají bohaté financování díky obsazeným ropným polím, vykradeným zlatým rezervám bank a pravděpodobně i díky soukromým sponzorům z řady arabských zemí. Už je asi banálně známo, že pokud někdo nemá nouzi o výzbroj, tak jsou to právě tito fanatičtí šílenci, za kterými zůstávají zvěrstva srovnatelná s řáděním nacistů či japonských jednotek v Číně, s nejhoršími zločiny sovětského komunismu, Mao-ce-tungovou Kulturní revolucí, s Pol-Potem, genocidou ve Rwandě a snad ještě se severní Koreou. Militantní islám našel svoje ztělesnění, a když se mu v posledních dvaceti letech nepodařilo ovládnout žádnou z existujících zemí, chopil se možnosti dosud nevyzkoušené – prostě vytvořit si svůj vlastní stát. A na jeho území zahájili bojovníci ISIS vlastní verzi genocidy. Proti chalifátu je Al-Kajdá roztomilou a téměř nevinnou zábavou zlobivých chlapců.

S jistou dávkou nadsázky na to tak zvaný Západ kašle. Veřejnost (tento démon požírající demokracii) se daleko raději baví intelektuální hrou na podporu zbídačených Palestinců a odsuzováním Izraele, vyvražďování křesťanů, doslovné zapalování málo zapálených sunnitů a systematické (to naprosto není nadsázka) vyvražďování šiítů nechává přejedené Evropany v klidu. Pokud ISIS přes leteckou podporu USA (angažmá ostatních zemí je symbolické) nakonec kurské milice rozpráší, budou sunnitští džihádisté ovládat celý sever Sýrie, budou stát nejen na hranicích Turecka, Iránu, ale relativně nedaleko Arménie a Gruzie, zároveň téměř na dostřel Libanonu, což je jenom skok do Izreaele, budou silnější než dříve a jejich přitažlivost pro další bojovníky bude obrovská. Jestliže nebude ISIS zastavena nyní, stane se skoro nemožným jí zastavit později. Sunnité tvoří minimálně 75 procent všech muslimů. V Turecku představují například asi 80 procent obyvatelstva. Ale Irán je z devadesáti procent šiítský a také Irák vykazuje šiítskou většinu (cca 65 procent obyvatel). Nehledě na to, že v dnešní syrské válce nejde a nikdy nešlo o boj demokratů proti Asadovi (snad kromě prvních demonstrací). V Sýrii vypuklo něco, co můžeme s klidným svědomím s odkazem na dějiny vzájemných vztahů katolíků a protestantů nazvat Třicetiletou válkou islámu.

Cynika by to mohlo uspokojit. Můžeme si vlastně říct, že není špatné, když se přece jenom relativně daleko od Evropy pobijí z našeho pohledu nepochopitelní sunnité a šiíté, kteří se nenávidí kvůli sporu o nástupnictví někdy v sedmém století našeho letopočtu. Jenže tento konflikt, pokud opravdu vypukne, může skončit vytvořením vojenského a ekonomického monstra, které budeme jenom těžko pacifikovat (přičemž toto slovo je v podstatě nepatřičné v daném kontextu). Jestliže se podaří ISIS opravdu stabilizovat chalifát, může nastat dominový efekt.

Když prezident Miloš Zeman vyzývá jak český stát, tak i NATO a obecně demokratické země k podpoře pešmergů, není to volání nějakého vojnychtivého neználka. Je to rozumný postup nyní, když válka hrozící zachvátit celou oblast ještě jenom doutná. Když mluvíme o „celé oblasti“, pak to je včetně takových zemí jako Bahrajn, Omán, Írán, samozřejmě Libanon, potenciálně Kuvajt či Saudská Arábie nebo Egypt, Libye, Alžír či Tunis. Tady nejde o to, že by se vlády těchto států pustily do vzájemných bojů. Pravou otázkou je, zda se nezačnou černé vlajky chalifátu objevovat pod dojmem vítězného tažení ISIS uvnitř těchto zemí. Přičemž mnohé z nich mají armádu vyzbrojenou na té nejvyšší možné úrovni, jaké lze dosáhnout, pokud nejste armádou Spojených států.

Nesporně za pozornost stojí, že takový Tunis nebo Alžír či Libye nejsou vůbec daleko od břehů Evropy. Když si to neuvědomuje české ministerstvo zahraničí, které zatím odmítá dokonce vydat licence na dodávky těžkých zbraní pešmergům, měl by to pánům Zaorálkům, Drulákům (první náměstek) a podobným někdo konečně vysvětlit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 17.10.2014 9:05 | karma článku: 27,72 | přečteno: 818x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky