Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tryskáč, mikina a zástupy nejchytřejších Čechů

Rozmáhá se nám tady v Čechách takový nepěkný zvyk. Dělat z komára velblouda, z každé jednotlivosti konec světa a přehlížet podstatné a opravdu významné záležitosti kvůli emotivně zabarveným málo důležitým věcem.

Jedna mikina a dva režiséři zastíní medaile pro mrtvé vojáky, umučené kněze a další mnohé významné osobnosti. Pro řadu lidí je zajímavější útočit na prezidenta Miloše Zemana místo toho, aby se zabývali celkem. Někomu se nemusí umělci typu Filipa Renče líbit, někomu se nemusí líbit jeho reakce na čin dalšího režiséra Jana Němce a protestní vrácení medaile, ale měli bychom především respektovat rozhodnutí těch ostatních. Tedy za sebe říkám, že respektuji prezidentův výběr, respektuji i Němcovo gesto a i když se mi nelíbí, tak beru na vědomí i poněkud povýšeneckou reakci Renče na jeho světově o hodně proslulejšího staršího kolegu. A rád vnímám následnou Renčovu omluvu za neuváženost a prudkost s jakou reagoval.

Když to zjednoduším na případ medaile: Lze trávit dlouhé hodiny hovorem „zaslouží versus nezaslouží“. Když to někoho baví, dobrá. Ale jaký to má smysl? Ve skutečnosti zůstává jediný – je to způsob, jak zpochybňovat dnes již dosti dávné vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě, zpochybnit jeho legitimitu a oznámkovat volbu jako „fatální chybu většiny“. Ve skutečnosti nejde o to, jestli je medaile tomu nebo onomu člověku udělená „správně“ nebo „spravedlivě“ či zda se na někoho „nezapomnělo“. Jde o to, že pro tyto lidi má být prezidentem Karel Schwarzenberg, nikoliv Miloš Zeman.

Letět ze státní návštěvy firemním tryskáčem je dejme tomu neobvyklé, možná to není šikovné, třeba je to z nějakého pohledu politická chyba, ale znovu – no a? To si někdo opravdu myslí, že jeden let znamená zaprodanost prezidenta investičním skupinám? Nesmysl. Ve skutečnosti platí, že kdyby prezident zaprodán byl, vyhnul by se takovému letu mílovým obloukem a nikdy by na takovou cestu nepřistoupil. „Tryskačová aféra“ je stejný zástupný problém, jako medaile pro Renče. Možná je to pro některé lidi nepřijatelné. Nu, tak ať to nepřijímají, ale nemá smysl kolem toho celé dny a týdny mudrovat.

Podstatnější je ale diskuse o přístupu k Číně a lidským právům obecně. Kdyby nebyla vedena demagogicky, šlo by o otázku opravdu podstatnou a hodnou pozornosti.

Návštěva Miloše Zemana v Číně bude jednoho dne vzpomínána jako podstatný okamžik v rozvoji vzájemných obchodních vztahů. Mnohým však připadá jako naprosto zásadní obrat v zahraniční politice a ústup od otázky lidských práv. Neřekl bych, že věc stojí až takto jednoznačně. Prezident během čínské cesty neudělal žádné disidentské gesto, to je fakt. Několikrát zdůraznil, že tam není od toho, aby komentoval vnitřní věci Číny, ještě než odcestoval, tak dal najevo, že Čína je podle něj jedna, tedy včetně Tibetu, Hongkongu a Tchaj-wanu.

Ale to je politika, kterou vůči Číně vyznává řada evropských zemí a konec konců také Spojené státy. Například Německo i USA se zaměřují spíše na řešení jednotlivých problémů, například humanitárních, nebo na otázky věznění konkrétních lidí a pak v této věci cíleně intervenují. Málokdy, opravdu pouze málokdy, je od nich slyšet nějaká obecná pravda a poučující kázání. Tyto státy veřejně i více méně skrytě financují řadu aktivit podporujících demokratické síly, ale nepotřebují stát na náměstí a skandovat.

Jsem přesvědčen o tom, že mnoho z kritiků, kteří se do prezidenta s takovou vervou pouštějí a kteří ho obviňují ze zrady svobody, ví velmi dobře, že změna politiky vycházející z Hradu je pragmatická a povede k lepším výsledkům, než jakýkoliv jiný postup. A to k lepším výsledkům nejen pro Českou republiku, ale i pro Čínu a Číňany. Přesto dělají z komára velblouda a snaží se podlomit legitimitu prezidenta neustálým opakováním stále stejné mantry: Je to nepřijatelné! Jenže ono to není nepřijatelné, není to ani bezzásadové, nevděčné nebo prašivé.

Takové výpady se netýkají jenom kroků hlavy státu. Máme hospody, kavárny i instituty (a také redakce) plné nekonečně moudrých Češek a Čechů, kteří by všechno dělali lépe, zásadověji, naprosto dokonale a nekonečně kvalitněji. Všichni "už tenkrát věděli, že..." a všem je jasné, že "musíme udělat toto..." Někteří by zavřeli všechny komunisty, jiní Kalouska (až zčerná) a knížete, další Zemana nebo Klause, pro některé se Havel neměl nikdy narodit... Je frustrující žít v zemi, kde jsou samí Churchillové, Thatcherové, Reagenové nebo alespoň Clintonové či Kennedyové - jenom kýmsi záhadně držení v těch hospodách, kavárnách a institutech.

Dokud tato armáda geniálních spoluobčanů nepovstane a neudělá tady pořádek, do té doby je lepší pro svobodu něco třeba malého udělat, než o ní plamenně hovořit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 3.11.2014 7:19 | karma článku: 25,41 | přečteno: 842x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky