Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Terorista Roger Waters

Zeď provázela moje mladší roky fyzicky na hranicích a hudebně od Pink Floyd, tedy do značné míry od Rogera Waterse. Je smutné zjistit, že ikona z junáckých časů ztratila pouta s realitou a skutečným světem.

Waters již několik let otevřeně podporuje palestinskou a obecně islámskou (nejen arabskou) snahu vymazat Izrael z mapy světa. Jde s módním proudem, který se rozhodl zapomenout na křesťansko-židovskou tradici našeho kontinentu, na naše hodnoty svobody občanské i ekonomické a raději vzhlíží k hnutím, jejichž cílem (ve vojenském smyslu slova, tedy cílem ke zničení) je možná v první linii Izrael, v dalších ale Evropa jako princip a centrum západní společnosti. Waters a další staví nynější situaci na Blízkém východě takto: Zlý Izrael potlačuje hodné Palestince, provádí na nich genocidu a vytvořil společnost založenou na apartheidu. Proto musí být izolován, jeho přirození spojenci v Evropě a v Americe od něj musejí dát ruce pryč a je třeba ho co nejrychleji zničit.

Při vší úctě je to naivní a hloupé. Nesměšuji Palestice a teroristické organizace, které se skládají z jednotlivců. Nesměšuji národ a politiku. Ale stejně není možné směšovat stát Izrael, jako nesporně demokratický celek, s tím, že se někde někdy staly nebo zrovna dějí nespravedlnosti. Naprosto nelze pochybovat o tom, že mnoho Palestinců zcela nespravedlivě trpí a mnoho Palestinců žije ve strašlivých podmínkách. Ale větší vinu na tom nesou okolní státy (povětšinou arabské a pohříchu islámské) než kdo jiný. Drtivá většina vzájemných válek vzešla ze Sýrie, Jordánska či Egypta – ať již přímo tak, že jejich armády překročily izraelskou hranici nebo tím, že jejich vlády podporovaly terorismus. Nemám pocit, že by mi chyběl realismus a cit pro situaci, ale historicky i aktuálně platí, že Izrael není agresor, ale uskutečňuje primárně svoji obranu. Někdy sice dosti aktivní, ale obranu.

Nechci se zaplétat do detailů sporu o vedení hranice, o problém okupovaných území a samozřejmě je mi známo, že pohyb značného množství Palestinců je v rámci území ovládaného Izraelem velmi omezen. Avšak v zemi, kterou zasahují teroristické rakety a kde vybuchují kavárny či městské autobusy, na tom není nic divného. Třeba u těch autobusů. Když ještě relativně nedávno byly oddělené vozy pro bílé a černé v Jihoafrické republice, bylo to především rasové a nepřijatelné (i když i to mělo svůj bezpečnostní aspekt), když totéž existovalo před desítkami let ve Spojených státech, bylo to nepřijatelné. Samozřejmě, protože to bylo rasové. Pokud ale panuje oprávněné podezření, že ve smíšeném autobuse se vyskytne sebevražedný terorista s podstatně větší pravděpodobností, než že bude v autobuse segregovaném, pak nejde o otázku rasovou, ale bezpečnostní.

Roger Waters je jistě rocková hvězda a člověk s nemalým vlivem. Nyní napsal svým kolegům otevřený dopis, kde je vyzývá k bojkotu Izraele. Na to má jistě právo – naopak od nemalé části palestinských území se mu za projevení vlastního názoru v naší společnosti nic nestane. Nebude ani vykleštěn, ani zastřelen a dokonce ani kamenován, nebude mu ani na krk naražena zapálená pneumatika, což patřilo k oblíbeným trestům „kolaborantů“ v JAR. Jeho děti nebudou odveleny do výcvikové základny teroristů, kde by jim vštípili nenávist k Davidově hvězdě a naučili zacházet s časovačem nebo s kalašnikovem. Nic z toho Rogeru Watersovi nehrozí.

Škoda, že si mnozí z nás necení toho, co máme. A škoda, že jen málokdy dokážeme ocenit třeba to, že někde relativně nedaleko je země, kde lidé nám velmi kulturně a společensky příbuzní žijí s mnohonásobnou přesilou sveřepých nepřátel za zády.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 22.8.2013 8:35 | karma článku: 27,56 | přečteno: 927x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Jsme na dostřel ANO, řekl Vondra. Chce porazit „Putinovy užitečné idioty“

20. května 2024  11:36,  aktualizováno 

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra řekl, že koalice SPOLU je „na dostřel“ hnutí ANO....

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky