Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Teploučko, chládek, teploučko, chládek…

Takže po skoro dvaceti letech děsu, že jsme viníky oteplování, které smete celá města a z úrodných krajin udělá poušť, stojíme na prahu takové menší doby ledové. To je poměrně obtížné sousto ke strávení. Nemohu si pomoci, ale nějak to nahlodává důvěru ve vědní obor zvaný klimatologie.

V říjnu má vyjít nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Pokaždé jde o hodně sledovanou událost, takže i tentokrát již unikají některé detaily a podrobnosti z tohoto obřího třísvazkového díla s periodicitou cirka sedm let. Poněkud překvapující přitom je, že místo masivního globálního oteplování tentokrát panel informuje o rekordním zalednění Arktidy a příchodu sice krátké, ale alespoň nějaké „doby ledové“.

Je potřeba si odmyslet novinářská klišé. Takže „doba ledová“ zase nemá být tak moc ledová, ale půjde o období chladnější. I tak ale dává tento prognostický kousek dost velkou ránu počítačovým modelům, které klimatologové cpali veřejnosti ještě celkem nedávno., podle nich se měla planeta během příštích padesáti let velmi výrazně oteplit a to s důsledky až nevídanými. Katastrofické scénáře tvrdily, že pokud nezasáhneme a nesnížíme tvorbu skleníkových plynů velmi razantně již v průběhu několika málo desetiletí, jsme živočišný druh zralý skoro na vyhynutí.

Teď to vypadá, že spíše zmrzneme. Takže klimatologičtí nadšenci, kteří se již chystali na to, že ve střední Evropě budou subtropy a přestaneme tady topit, se musí začít zajímat o co nejlevnější způsob vytápění. Protože ona „doba ledová“ s nižšími teplotami již údajně začala.

Horší je, že především Evropská unie a také Spojené státy či Japonsko v posledních dvou desetiletí obětovaly podle různých odhadů dva až sedm bilionů dolarů na odvrácení tepelné katastrofy, která se – zjevně – nechystá. Během té doby jsme dospěli k tomu, že kvůli vysokým nákladům na energie ztrácí evropský průmysl schopnost konkurence, že jsme mnoho výrob a tedy mnoho pracovních míst exportovali především do Asie, ale také do Jižní Ameriky nebo Afriky. Vyrábíme energie z obnovitelných zdrojů, lijeme do benzínu a nafty složitě vypěstované a s vysokými náklady produkované příměsi z rostlin, zasáhli jsme asi nejrozsáhlejším mechanismem různých dotací a regulací cen do celého ekonomického systému vyspělých zemí. A proč to všechno? Abychom zjistili, že se oteplování buď odkládá, nebo ani nekoná nebo je to s ním úplně jinak? Pěkný úspěch.

Měli bychom si přestat hrát na bohy, jejichž činnost mění celou planetu. Naše přesvědčení, že když snížíme tu a tu emisi plynu o dvacet procent, tak se teplota nezvýší o celý stupeň, ale jenom o 0,7 stupně je prostě namyšlené. Tím neříkám, že nemáme chránit životní prostředí. Ale měřítkem ochrany má být člověk, občan a jeho práva. To přece není tak, že by si každý mohl vypouštět do vzduchu nebo vody cokoliv, co by si zamanul. Víme totiž zcela jistě, že naše zdraví je – mimo jiné – závislé i na exhalacích a odpadech. Ale za to nesou odpovědnost místní úřady a místní vlády a tuto odpovědnost mají před svými občany. Je to ochrana práv těchto občanů, co je úkolem zodpovědných lidí. Nikoliv ochrana planety před globálním oteplováním. Takže mezinárodní dohody o omezování škodlivin o tolik a tolik procent jsou ve skutečnosti zcestné, drahé a vedou k drastickým přerozdělovacím procesům, na které doplatí všichni.

Je čas vzít si zase za průvodce světem zdravý lidský úsudek a nechat globální spasitelské choutky bláznům. Ochrana životního prostředí je věcí národních zájmů a kompetencí. Nikoliv nějakého mezinárodního sboru géniů.

Autor: Luboš Smrčka | středa 11.9.2013 10:21 | karma článku: 18,92 | přečteno: 638x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky