Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stáří kam se podíváš…

Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit geriatrii jako studijní lékařský obor. Nejsa lékařem, nechci spekulovat, zda je to z hlediska vysoce specializovaného vzdělávání dobře nebo špatně.

Ale dovolím si několik ekonomických a demografických poznámek.

Nemám ponětí, nakolik na ministerstvu zdravotnictví řeší věci komplexně. Vcelku věřím – zřejmě na rozdíl od drtivé většiny spoluobčanů (zvláště některých facebookových či blogerských odborníků na všechno) – že se osazenstvo centrálních orgánů NESKLÁDÁ ze samých hlupáků a neználků. S nemalou dávkou osobní zkušenosti mohu říci, že mnohdy je tomu přesně naopak. Nicméně tyto orgány dělají, jaksi z principu uspořádání naší společnosti, řadu rozhodnutí, která jsou nutně rozhodnutími „plánovacími“. Takové typy rozhodování obecně jen málokdy končí zamýšleným efektem. Lidská společnost a kooperativní vazby, které jí drží pohromadě, jsou příliš složité a mnohovrstevnaté na to, aby bylo možné je naplánovat. A tedy pokud má být geriatrie vyškrtnuta ze základních lékařských oborů a stát se nadstavbou (což jako neodborník nechci zpochybňovat), mělo by to být doprovázeno také řadou jiných rozhodnutí.

Důvody jsou jasné. Potkat dnes devadesátníka je přece jenom relativně složitější. V zemi je v současnosti asi 350 tisíc lidí nad osmdesát let, zhruba 50 tisíc lidí nad devadesát let a necelá tisícovka nad sto. Tedy sečteno: máme dohromady v celé populaci něco přes 410 tisíc obyvatel starších osmdesáti let. Až budou dnešní čerství absolventi lékařských fakult na vrcholu svých odborných sil, dejme tomu v roce 2050, bude mít za sebou osmdesáté narozeniny více než 1,1 milionu obyvatel země. A jelikož budeme rádi, když tou dobou bude mít ČR tak asi 9,5 milionu obyvatel, každý si ta procenta jistě vypočítá sám. A teď přichází ta otázka: když tedy padají návrhy na zrušení geriatrie jako samostatného oboru, byly v diskusi zváženy i tyto argumenty?

Jsou zde i jiné problémy. Žádná společnost na světě není při současném zdravotnickém systému schopná takovou situaci zvládnout z hlediska nákladů. Žádná, není proč o tom diskutovat. Je třeba něco změnit. Buď si říci, že na zdravotnictví budeme vynakládat zhruba třikrát tolik co dnes (počítáno dnešními cenami), nebo to chce opravdu hlubokou reformu. Varianta A se nezdá možná. Nyní nás zdraví stojí hodně více než 300 miliard korun ročně (včetně výdajů rodin), to máme nějakých 7 a něco procenta HDP. Představa, že to zvýšíme na bilion korun a více než pětinu HDP je absurdní.

Nehledě na fakt, že s poklesem počtu obyvatel z dnešních 10,5 milionu na oněch 9,5 milionu nutně dojde také k masivnímu útoku na absolutní čísla HDP (což neznamená, že se sníží HDP per capita). Počet spotřebitelů je naprosto nutně jedním z aspektů produkce, když ubývá spotřebitelů, nelze to dost dobře nahradit exportem. Zvláště, když největší partnerské země zažívají podobně neradostný vývoj počtu obyvatel.

Varianta A je tedy nemožná. Je to ekonomický nesmysl. Zbývá varianta B.

Co tím chci říci: diskuse o tom, zda má nebo nemá být geriatrie samostatný učební obor lékařských fakult, je jistě věc, kterou můžeme s klidem nechat dámám a pánům na ministerstvech zdravotnictví a školství. Ale opravdovým tématem je něco jiného. Celé zaměření vzdělávání lékařů je potřeba změnit a nasměrovat poněkud jinak. Budoucí lékaři budou muset být daleko komplexnější a celistvější, nynější specializace zastarává tváří tvář potřebám společnosti. Je to smutný fakt, který lze konstatovat i bez detailní znalosti vzdělávacího systému. Stačí vidět drastické demografické změny a konstatovat, že vzdělávací systém na ně v podstatě nijak nereaguje. Jenže když vynecháme pediatrii a možná problematiku pohlavních nemocí, tak geriatrem bude muset být do značné míry každý lékař, který má v plánu vykonávat tuto činnost ještě za necelých 35 let.

Což je ve skutečnosti za chvíli.

Autor: Luboš Smrčka | středa 20.1.2016 7:40 | karma článku: 16,87 | přečteno: 564x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,22 | Přečteno: 406x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 13,48 | Přečteno: 361x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,74 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3316x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Čeští žáci si podle výsledků mezinárodního testování nevěří v kreativitě

18. června 2024  15:58

Čeští žáci prokázali v testování PISA třetí nejnižší míru sebedůvěry ze všech zúčastněných zemí...

Zelené po volebním debaklu opouští spolupředseda, věří v Okamuru

18. června 2024  15:44

Debakl v eurovolbách výrazně poznamenal vedení strany Zelených. Na post spolupředsedy totiž...

Udělejme Evropu opět skvělou, vybízí maďarské předsednictví s Rubikovou kostkou

18. června 2024  15:34

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, jež začíná 1. července. Jeho logem je...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 17,15
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky