Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Souzený policista, motorkář a informační asymetrie

Je dobře, že proběhl soud s policistou Šimonem Vaicem. Je dobře, že máme jasný rozsudek. A je špatně, že se věc stala politickým tématem.

A to všechno konstatuji z pohledu ekonoma. Samozřejmě se naskýtá otázka, jak soud s policistou, který pomocí služebního vozu zastavil motorkáře jezdícího po městě rychlostí až 150 kilometrů za hodinu, souvisí s ekonomickou problematikou.

Zdá se to divné, ale souvisí. Chce to trochu širší vysvětlení.

Konkrétní okolnosti případu byly popsány mnohokráte a popravdě nejsou pro tento pohled na věc zase tak podstatné. Důležité je, že policista použil služební vůz k zastavení řidiče, jenž neuposlechl opakovanou výzvu a svou jízdou zcela zjevně vytvářel situaci obecného ohrožení. Automobil je v českém právu, ostatně stejně jako ve všech vyspělých zemích, považován za určitých okolností za zbraň. Užití vozu jako překážky vedlo k havárii motocyklisty a k jeho vážným zraněním. Pochopitelně také ke hmotným škodám, ale to můžeme pro nepodstatnost ponechat stranou.

V případu šlo o to, zda bylo použití vozu adekvátní situaci. O nic jiného.

V ekonomii existuje významný pojem informační asymetrie. Vyjadřuje situaci, kdy jedna strana (například obchodu) má o věci podstatným způsobem více informací než strana druhá. Partner s deficitem informací trpí tržní nevýhodou – například neumí dost dobře formulovat cenu, neumí definovat obranné mechanismy ve smlouvě a podobně. Takových situací vzniká jenom v České republice den co den desítky, možná stovky milionů. Velmi jednoduše – spotřebitel A jde na nákup a pořídí máslo po 56 korunách v obchodě, který běžně navštěvuje. Kdyby ale měl doma internet a využil služeb některého z portálů, které informují o slevách, mohl by máslo koupit v jiném nedalekém obchodě za 39 korun. Tak, jak to učinil spotřebitel B. Spotřebitel B nicméně vynakládá nějaké náklady na to, aby svůj informační deficit v oblasti slev mohl vyrovnat – má počítač, pořídil si domu internet a tak dále.

Spotřebitelsko – ekonomický příklad lze převést na situaci, které se týkal onen soudní proces. Nevím, kolik policistů se dostává ročně do takového dilema, jako Šimon Vaic. Tedy že musí posoudit, zda nějaký způsob řešení situace s použitím poměrně extrémního prostředku je nebo není adekvátní situaci. Možná jde o jednotlivé případy, spíše ale o desítky a možná o stovky. Všichni tito policisté při svém rozhodování trpí deficitem informací a formou informační asymetrie.

Výsledek soudního procesu a osvobozující rozsudek dává signál, jak se soud (jako instituce) na takovou situaci dívá. V Čechách nemáme precedenty, takže rozhodnutí jednoho soudu nejnižší instance nedává odpověď platnou pro celý systém, ale stejně je to okamžik, kdy jsou informační deficit a informační asymetrie sníženy. Celému systému se dostalo určité informace, která se nyní stane součástí rozhodovacích procesů policistů (a při troše štěstí také těch, kdo se přes zákaz řízení hodlají prohánět městem na rychlých strojích). Lepší informace vedou k lepší efektivitě rozhodovacích procesů.

Aniž bych panu Vaicovi přál nějaké dlouhé další popotahování u soudů, jedna věc by byla dobrá. Kdyby se tento a pár jiných obdobných případů dostaly k soudu vyšších instancí či k soudu ústavnímu a vznikl tak soubor rozsudků, které by formulovaly postoj justice k daným situacím. 

 Z hlediska rozhodování policistů (ale i všech ostatních) by to vytvořilo informačně daleko komfortnější situaci.

Jedna věc je ale na tom celém příběhu špatně. Soud Vaic versus stát se stal politickou záležitostí. Vyjádřilo se k němu mnoho politiků, proběhly demonstrace a odehrála se řada akcí, které bychom mohli nazvat „nátlakovými“. To je sice lidsky možná pochopitelné, ale není to dobré. Snižuje to váhu osvobozujícího rozsudku, protože nutně si musíme položit otázku – rozhodl by soud stejně, pokud by o tento případ neprojevila veřejnost relativně velký zájem? A zvláště špatné jsou útoky na inspekci a na státního zástupce. Popravdě bychom měli být rádi (pochopitelně to asi pan Vaic vidí hodně jinak), že tento případ dotlačili až k soudnímu jednání. Bez něj by nebyl rozsudek a bez rozsudku bychom neměli formulované stanovisko soudu.

Zásadní otázka zní, zda by soud rozhodl stejně i bez oněch lavin podpory. Já doufám, že by rozhodl naprosto stejně. Tím nechci říci, že soud rozhodl dobře, to si osobně netroufám posuzovat. Pokud říkám rozsudku ano, je to názor amatéra ve věci a člověka, který zná obchodní a insolvenční právo a z trestního zákona pak části, které se týkají ekonomické problematiky, jinak je ve věci v pozici neodborného pozorovatele. Doufám, že by soud rozhodl naprosto stejně jenom a jenom proto, že opak by znamenal, že jakýkoliv přínos vyrovnání informační symetrie by byl v delším horizontu nejen nulový, ale daleko spíše záporný.

Vycházím tedy z toho, že soud rozhodl bez hledu na vnější (velmi nevhodné) tlaky.

Možná Šimona Vaice, jehož poslední rok byl vyšetřováním, obviněním a soudním procesem jistě velmi negativně ovlivněn, potěší alespoň to, že ono potahování po soudech dává propříště jemu i kolegům prostor pro lepší a efektivnější rozhodování. Vypadá to jako malý bonus, ale ve skutečnosti je velmi významný.

Autor: Luboš Smrčka | sobota 13.10.2018 9:32 | karma článku: 24,07 | přečteno: 1299x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky