Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Snižování daní? Fajn. Ale dotace jsou horší

Jak se nám kolem uší přelévají různé vlny radosti či děsu z vládního daňového balíčku 2021, pouštíme z mysli podstatně větší problémy, které naše země má. Třeba nepřehledný a skutečně hrůzný prales dotací.

Popravdě totiž obecná výše daňového zatížení není to nejpodstatnější, co by tuto zemi mělo strašit, co by ji brzdilo. Neříkám, že máme nějak super-hyper nízké daně. Dokonce ve skutečnosti jsme v posledních letech svědky dynamického růstu daňové zátěže.

Vždyť ještě nedávno byla složená daňová kvóta v České republice mírně pod průměrem OECD. Ale faktem je, že vývoj tohoto ukazatele byl za posledních deset let alarmující – vzrostl z úrovně těsně nad 32 procenty na téměř 37 procent. Zatímco jsme se Holandsku, Lucembursku nebo Německu ještě nedávno dívali v této disciplíně z pořádné vzdálenosti na záda, nyní již některým z těchto zemí skoro dýcháme na krk a naše daňové zatížení se s nimi srovnává. (Abych předběhl kritiky, že ta čísla mají být jiná - existuje několik metodik, čili několik číselných výsledků. Důležitý je ale stejně hlavně ten trend.)

Ale jak říkám, špatně je ten růst v poslední době, dlouhodobě máme daňové zatížení spíše nižší než vyspělé státy. Což konec konců odpovídá naší ekonomické výkonnosti, úrovni mezd a příjmů a dalším okolnostem.

Co ale neodpovídá a v čem se oněm skutečně vyspělým zemím díváme na záda z velké vzdálenosti bez nějaké větší tendence je dohánět, to je kvalita státní správy, její efektivita a profesionalita, a také efektivita výdajů – tedy kvalita poskytovaných veřejných služeb, které jsou z těchto daní placené.

Když z některých politických stran zaznívá, že bychom mohli ve výdajích škrtnout desítky miliard korun a moc by se to nepoznalo, nebude to tak úplně daleko od pravdy. Jakkoliv je nutné podobná prohlášení vždy brát s jistým odstupem. Obvykle znamenají zmrazení platů, propouštění, omezení příjmů měst a obcí a podobně. A obvykle mají nedobré důsledky pro onu kvalitu poskytovaných veřejných služeb, které jsou, jak bylo řečeno (s výjimkou zdravotnictví, kde máme za cenu trabanta mercedes!!!), spíše horší než lepší.

Je zde ale jedna oblast, která je skutečně zlá a kde je možné nesporně hodně ušetřit – za prvé bez toho, že by to občané pocítili v poskytovaných službách, za druhé dokonce s tím, že by to bylo výborné pro kvalitu hospodářské soutěže. Tou oblastí je nepřehledný a naprosto zmatený les dotačních titulů, obrovského množství různých roztříštěných potůčků, potoků a říček, kterými poněkud zmateně tečou miliardy a miliardy korun s nejasným účelem a mnohdy na veskrze nejasná místa. Pokud je to alespoň směrem do obcí a měst, pak je to sice špatné, ale dá se s tím žít. Jakkoliv by samozřejmě bylo daleko lepší nechat ty peníze municipalitám rovnou, vynechat celou jednu složku byrokracie a odbourat prales odborných poradců, bez kterých už dnes dotaci nikdo není schopen „administrovat“, protože je to tak strašně složité, že to zvládne jen specialista. To je zvrácené a v neposlední řadě neuvěřitelně drahé.

Co je ale horší a co zemi dokonce spíše škodí než co jiného, to je pokřivování hospodářské soutěže a podněcování korupce. Pokud se schopnost podnikatele začne měřit nikoliv jeho schopností dodávat na trh požadované zboží a služby, ale jeho schopností získat co nejvíce dotací, nemůže to přinášet užitek, ale jenom a pouze škodu. Nehledě na „zobchodovatelnost“ možnosti k dotaci dopomoci. Takhle se v minulosti podařilo zničit tradiční podniky vyrábějící kartóny a obaly a místo nich mnohdy na zelené louce „stvořit“ nové. Ohromné asymetrie vznikly v mnoha a mnoha odvětvích, ale také v ubytovacích službách a jinde. Rány trhu jsou jedna věc, hluboké nespravedlnosti, které demotivují podnikatele a snižují celkovou podnikatelskou náladu ve společnosti jsou pak věc druhá..

Stovky dotačních mechanismů, programů různých ministerstev – to je skutečný děs českého rozpočtu a něco, co je podstatně horší než nevyhovující daňový systém. U toho navíc největší problém není výše složené daňové kvóty, ale spíše velmi nevhodná struktura daní, kde zdaňujeme něco skutečně hodně a vedle ponecháváme oblasti, ze kterých nemá rozpočet doslova ani korunu. Veřejnost trpí trochu chybným dojmem, že když se řekne dotace, tak se to rovná Evropské unii. No to skutečně takhle není a stát je dotačními nitkami prolezlý v podstatě všude. Evropa x neEvropa, Brusel x neBrusel.

Ano, je fakt, že potřebujeme poměrně zásadní reformu daňového systému, změnu jeho struktury. Ale daleko, daleko, daleko více je nutné podívat se na celou oblast dotací, drasticky ji redukovat až na dřeň a ušetřené peníze ponechat částečně poplatníkům, částečně je nasměrovat obcím a městům. Podporu podnikání pak zásadně nedělat tak, že by jeden z pěti podnikatelů v oboru X získal dotaci a čtyři ne. Když už stát má tu potřebu nějaké odvětví nebo trend podpořit, nechť je to formou odpisů nebo jiného bonusu, na který dosáhnou všichni, kdo splní podmínky.

Bez takové reformy se neobejdeme. A již vůbec ne v případě, že chceme výhledově dosáhnout většího hospodářského růstu.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 10.12.2020 8:11 | karma článku: 17,04 | přečteno: 377x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 341x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 468x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky