Smrákání bitcoinu, vzestup čipu a Chuck Norris

Už před lety jsem použil ve vystoupení na jedné ekonomické konferenci bonmot, že měnou budoucnosti není bitcoin, ale počítačový čip. Hned jsem dodal, že to říkám v nadsázce, vždyť čipy se špatně mění na drobné, ale…

…vzato kolem a kolem: Bitcoiny bez čipů existovat nemohou, čipy se bez bitcoinů bez problémů obejdou.

Vcelku po právu mne nikdo z účastníků konference nenavrhnul na Nobelovu cenu a jedinou odměnou mi bylo obveselení v sále. Kdo ale zná běžnou atmosféru ekonomických konferencí (myslím výhradně jejich oficiální vědecké části, o ostatních nemluvme), musí uznat, že obveselení v sále není zase tak málo.

Což nás od bitcoinů a čipů dostává k otázce obveselení jako takového a mně to připomíná jednu prastarou příhodu.

Občas se novinám povede vcelku trefné seřazení titulků. Vzniká tak obveselení, které však za jistých okolností vede k nezamýšleným důsledkům. To by asi mohl potvrdit jistý editor v hluboce komunistických osmdesátých letech vycházejících novin (snad šlo o Zemědělské noviny, fascinující a dnes již těžko představitelný tisk), který dal na hlavní článek stránky titulek ZEMĚDĚLCI ROKOVALI a vedle něj rámeček s nadpisem KAŽDÉ PRASE ROZHODUJE. Druhý den již nebyl editorem. Nesporně to souviselo s dlouhým obveselením mnoha čtenářů.

Avšak editor iDnes, který vedle sebe spojil titulky na obrázku, se takového osudu bát nemusí. Vytvořil sice také hluboce pravdivý smysl, nicméně politická třeskutost věci chybí. O to je to však aktuálnější.

Někdy se ty titulky opravdu pěkně seřadí.

 

Jak jsem to viděl, vybavila se mi nejen důležitá prasata, ale i ta příhoda s měněním čipů na drobné.

Nicméně ta samozřejmě není tak podstatná, důležitější je to, co se za těmi titulky skrývá za obsah. Bitcoin byl posledních třeba deset let a určitě mnoha lidmi stále je označován za symbol nového uspořádání ekonomiky. Svobodná měna s pravidly vtělenými do neměnného algoritmu, přičemž záznamy o transakcích jsou vedeny postupy bez autority a transakce jsou vypořádávány podobně neovlivnitelně (a anonymně). Nakládání s majetkem je pak méně závislé na regulacích, než tomu bylo kdykoliv dříve. Základní evangelium kryptoměn pak zní, že svoboda a jistota neovlivnitelnosti měny udělá z kryptoměny (tedy vlastně z algoritmu, na kterém je postavena) přirozeného vítěze boje o nejpreferovanější způsob administrace směny.

Kryptoměny tak v sobě mají nést podobné plus jako etiketa. Příklad: Zákon je vymahatelný, ale ovlivnitelný, lze ho zrušit nebo změnit k nepoznání. Věc nedávno zakázaná se stane den ze dne povolenou. A naopak. Etiketa je stálá a konzervativní, mění se velmi pomalu s tím, jak se mění celé generace. Krása kryptoměn má spočívat v jejich přirozené deflaci. Peníze lze znehodnotit jejich emisí, člověk nikdy nemá jistotu, že někdo nenatiskne další biliony a biliony jednotek. Počet bitcoinů je však konečný. Takže při růstu produktu musejí klesat ceny. Jednoduché a řeklo by se geniální.

Má to dvě chyby. Jaksi se pozapomnělo na to, že etiketa je reálně nevymahatelná. A obrovské průšvihy s nenahraditelně zmizelými a jednou provždy nedohledatelnými bitcoiny ukazují důsledky. Co je praktické v mezilidských kontaktech, může být neřešitelný problém v ekonomické džungli. Co je ale horší. Kryptoměny se staly investicí. Spekulativní a v jistém smyslu i spektakulární investicí, což znamená volatilitu ceny. Teoreticky má jít o deflační měnu, jenže to nefunguje, protože s ní reálně téměř nikdo neplatí. Jen je nakupována jako aktivum, takže to celé ztrácí (původní) smysl.

Nicméně jsme opravdu v minulosti zažili řadu období, kdy to skutečně vypadalo, že kryptoměny v čele s bitcoinem neochvějně kráčí po cestě na vrchol světového měnového žebříčku. Dnes zažívají zcela fatální krizi důvěry.

Čipy na tom byly přesně opačně. Staly se tak samozřejmými a tak běžnými, že jsme je přestali naprosto vnímat. Ztratili jsme úplně pojem o tom, že bez nich už nefunguje ani složitější kancelářský stroj na kávu. Avšak jak nouze naučila Dalibora housti (což tedy není pravda, že by se ve vězení naučil mimořádně preludovat, jde jen o pověst), tak i nás nouze naučila vážit si těch malých sakramentsky vychytralých kousků křemíku. Když najednou nebyly či přesněji jich nebylo dost, začala obrovská sháňka. A ukrajinské bitvy ukazují, že ani válčit se bez nich dnes pořádně nedá.

Je v tom samozřejmě hlubší změna. Poslední roky s nabouranou ekonomikou, logistikou i energetikou vrátily do světla ramp a centra zájmu onu možná trochu archaickou a možná pro někoho „starou“, ale především dobrou „materiální“ ekonomiku, na jejímž konci je hmatatelný produkt. A vrátily také potřebu mít tuto ekonomiku nadosah. Někde blízko – a ne na druhém konci světa. Obrazně i prakticky doslovně, když pomineme, že se konec na kouli těžko hledá – když nejste zrovna Chuck Norris, který, jak známo, jako jediný dojel na konec kruhového objezdu.

Jenže ani Chuck Norris na konci toho kruhového objezdu by nedokázal z kryptoměn udělat to, na co byly původně vymyšleny. Tedy standardní lidský výmysl, kterému zjednodušeně říkáme peníze a kterým platíme za kafe bez dlouhého ověřování, jestli nám nějaký hacker právě nevybílil účet nebo jestli před vteřinou nespadnul či nevyletěl kurz způsobem, který z té platby dělá ekonomickou šílenost.

Kryptoměny jsou loterie. Pár lidí pohádkově vydělá, spousta (jiných) lidí příjde o peníze. Čipy jsou skutečná, reálná ekonomika. Je to banální konstatování. Ale i banality je někdy nutné si zopakovat. Neboť zapomínání těch nejobyčejnějších věcí je oblíbená lidská zábava. 

Autor: Luboš Smrčka | pátek 18.11.2022 11:18 | karma článku: 17,41 | přečteno: 375x

Další články autora

Luboš Smrčka

Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.

14.8.2024 v 7:00 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1929x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 20,75 | Přečteno: 570x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 23,07 | Přečteno: 454x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 396x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 487x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Zkroušený vlastenec oplakal pád Francie. Jeho slzy vyždímala americká propaganda

18. června 2025

Seriál Stal se symbolem francouzské porážky v roce 1940. Zatímco jeho vlast okupovali Němci, uplakaná tvář...

Nejvyšší čas směnit koruny na dovolenou, euro oslabilo. Otálení se může prodražit

18. června 2025

Premium Koruna se nachází vůči euru na svých nejsilnějších úrovních za poslední rok. Během června se jedno...

Bezzubá diplomacie. Rady EU k situaci na Blízkém východě nikoho nezajímají

18. června 2025

Premium Boje mezi Íránem a Izraelem nenechávají v Evropě nikoho v klidu. Je ale patrné, že evropský blok...

Přetížení kamionům roky procházelo, váhy nefungovaly. Česko přesto kupuje další

18. června 2025

Premium Přetížené kamiony v Česku bude do konce tohoto roku hlídat celkem 31 vysokorychlostních dálničních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.