Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smrákání bitcoinu, vzestup čipu a Chuck Norris

Už před lety jsem použil ve vystoupení na jedné ekonomické konferenci bonmot, že měnou budoucnosti není bitcoin, ale počítačový čip. Hned jsem dodal, že to říkám v nadsázce, vždyť čipy se špatně mění na drobné, ale…

…vzato kolem a kolem: Bitcoiny bez čipů existovat nemohou, čipy se bez bitcoinů bez problémů obejdou.

Vcelku po právu mne nikdo z účastníků konference nenavrhnul na Nobelovu cenu a jedinou odměnou mi bylo obveselení v sále. Kdo ale zná běžnou atmosféru ekonomických konferencí (myslím výhradně jejich oficiální vědecké části, o ostatních nemluvme), musí uznat, že obveselení v sále není zase tak málo.

Což nás od bitcoinů a čipů dostává k otázce obveselení jako takového a mně to připomíná jednu prastarou příhodu.

Občas se novinám povede vcelku trefné seřazení titulků. Vzniká tak obveselení, které však za jistých okolností vede k nezamýšleným důsledkům. To by asi mohl potvrdit jistý editor v hluboce komunistických osmdesátých letech vycházejících novin (snad šlo o Zemědělské noviny, fascinující a dnes již těžko představitelný tisk), který dal na hlavní článek stránky titulek ZEMĚDĚLCI ROKOVALI a vedle něj rámeček s nadpisem KAŽDÉ PRASE ROZHODUJE. Druhý den již nebyl editorem. Nesporně to souviselo s dlouhým obveselením mnoha čtenářů.

Avšak editor iDnes, který vedle sebe spojil titulky na obrázku, se takového osudu bát nemusí. Vytvořil sice také hluboce pravdivý smysl, nicméně politická třeskutost věci chybí. O to je to však aktuálnější.

Někdy se ty titulky opravdu pěkně seřadí.

 

Jak jsem to viděl, vybavila se mi nejen důležitá prasata, ale i ta příhoda s měněním čipů na drobné.

Nicméně ta samozřejmě není tak podstatná, důležitější je to, co se za těmi titulky skrývá za obsah. Bitcoin byl posledních třeba deset let a určitě mnoha lidmi stále je označován za symbol nového uspořádání ekonomiky. Svobodná měna s pravidly vtělenými do neměnného algoritmu, přičemž záznamy o transakcích jsou vedeny postupy bez autority a transakce jsou vypořádávány podobně neovlivnitelně (a anonymně). Nakládání s majetkem je pak méně závislé na regulacích, než tomu bylo kdykoliv dříve. Základní evangelium kryptoměn pak zní, že svoboda a jistota neovlivnitelnosti měny udělá z kryptoměny (tedy vlastně z algoritmu, na kterém je postavena) přirozeného vítěze boje o nejpreferovanější způsob administrace směny.

Kryptoměny tak v sobě mají nést podobné plus jako etiketa. Příklad: Zákon je vymahatelný, ale ovlivnitelný, lze ho zrušit nebo změnit k nepoznání. Věc nedávno zakázaná se stane den ze dne povolenou. A naopak. Etiketa je stálá a konzervativní, mění se velmi pomalu s tím, jak se mění celé generace. Krása kryptoměn má spočívat v jejich přirozené deflaci. Peníze lze znehodnotit jejich emisí, člověk nikdy nemá jistotu, že někdo nenatiskne další biliony a biliony jednotek. Počet bitcoinů je však konečný. Takže při růstu produktu musejí klesat ceny. Jednoduché a řeklo by se geniální.

Má to dvě chyby. Jaksi se pozapomnělo na to, že etiketa je reálně nevymahatelná. A obrovské průšvihy s nenahraditelně zmizelými a jednou provždy nedohledatelnými bitcoiny ukazují důsledky. Co je praktické v mezilidských kontaktech, může být neřešitelný problém v ekonomické džungli. Co je ale horší. Kryptoměny se staly investicí. Spekulativní a v jistém smyslu i spektakulární investicí, což znamená volatilitu ceny. Teoreticky má jít o deflační měnu, jenže to nefunguje, protože s ní reálně téměř nikdo neplatí. Jen je nakupována jako aktivum, takže to celé ztrácí (původní) smysl.

Nicméně jsme opravdu v minulosti zažili řadu období, kdy to skutečně vypadalo, že kryptoměny v čele s bitcoinem neochvějně kráčí po cestě na vrchol světového měnového žebříčku. Dnes zažívají zcela fatální krizi důvěry.

Čipy na tom byly přesně opačně. Staly se tak samozřejmými a tak běžnými, že jsme je přestali naprosto vnímat. Ztratili jsme úplně pojem o tom, že bez nich už nefunguje ani složitější kancelářský stroj na kávu. Avšak jak nouze naučila Dalibora housti (což tedy není pravda, že by se ve vězení naučil mimořádně preludovat, jde jen o pověst), tak i nás nouze naučila vážit si těch malých sakramentsky vychytralých kousků křemíku. Když najednou nebyly či přesněji jich nebylo dost, začala obrovská sháňka. A ukrajinské bitvy ukazují, že ani válčit se bez nich dnes pořádně nedá.

Je v tom samozřejmě hlubší změna. Poslední roky s nabouranou ekonomikou, logistikou i energetikou vrátily do světla ramp a centra zájmu onu možná trochu archaickou a možná pro někoho „starou“, ale především dobrou „materiální“ ekonomiku, na jejímž konci je hmatatelný produkt. A vrátily také potřebu mít tuto ekonomiku nadosah. Někde blízko – a ne na druhém konci světa. Obrazně i prakticky doslovně, když pomineme, že se konec na kouli těžko hledá – když nejste zrovna Chuck Norris, který, jak známo, jako jediný dojel na konec kruhového objezdu.

Jenže ani Chuck Norris na konci toho kruhového objezdu by nedokázal z kryptoměn udělat to, na co byly původně vymyšleny. Tedy standardní lidský výmysl, kterému zjednodušeně říkáme peníze a kterým platíme za kafe bez dlouhého ověřování, jestli nám nějaký hacker právě nevybílil účet nebo jestli před vteřinou nespadnul či nevyletěl kurz způsobem, který z té platby dělá ekonomickou šílenost.

Kryptoměny jsou loterie. Pár lidí pohádkově vydělá, spousta (jiných) lidí příjde o peníze. Čipy jsou skutečná, reálná ekonomika. Je to banální konstatování. Ale i banality je někdy nutné si zopakovat. Neboť zapomínání těch nejobyčejnějších věcí je oblíbená lidská zábava. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 18.11.2022 11:18 | karma článku: 17,41 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky