Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Silná koruna = dveře k euru?

Koruna je nejsilnější za posledních sedm let. Do kurzu z roku 2008 má ještě daleko, ale můžeme klidně říci, že je ve výborné formě. Až by to svádělo k úvaze: Není správná chvíle na euro?

Není. Ještě stále není.

Důvody jsou mnohé, ale jeden je, dle mého, do očí bijící. Aktuální kurz, který se blíží 25 korunám, je totiž pořád silně ovlivněn dvěma skutečnostmi a není „pravdivý“ či řekněme „spravedlivý“.

První z těch skutečností je, že Česká republika je investory vnímána stále jako mladý, nestabilní a rizikový trh. Za což ještě pořád může dlouhá historie plánovitého hospodářství, trocha divočiny v devadesátých letech zakončených měnovou krizí a jistě částečně i fakt, že naše ekonomika snášela světovou krizi 2008-2010 obzvláště těžce. Je třeba zvolit správnou optiku. My sice máme pocit středoevropského tygra a stabilní země, ale ve skutečnosti se takto vnímáme maximálně sami. Rizikové trhy mají sklony k větší volatilitě a bývají spíše oběťmi nálad a investičních sentimentů.

Na což by se chtělo říci: Tím spíše euro!

Nikoliv. Měna je důležitý nástroj ekonomické politiky. Pokud bychom byli výkonnostně někde na úrovni Rakouska, vlastní měnu bychom skutečně nepotřebovali. Ale k tomu nám leccos chybí. Jak v hospodářské úrovni, tak v úrovni institucí a v systémovém nastavení země. Problémy Itálie či Řecka, kterým euro v důsledku skutečně uškodilo, nevznikly primárně v chabé ekonomice. Vznikly v mizerných institucích, křehkém systému a vskutku děsivé politice. To ostatní už přišlo samo.

Čeká nás ještě velmi dlouhá cesta v institucionální oblasti, než si budeme moci troufnout na euro pomyslit bez rizika, že se stane akcelerátorem všech hlubokých systémových chyb, se kterými žijeme. A teprve se stabilním a skutečně zvládnutým systémem (například v oblasti vymáhání práva) se budeme schopni dostat na ekonomickou úroveň zemí, jako je právě to Rakousko.

A zase platí, že bez toho, abychom se dostali na skutečně evropskou úroveň v ekonomické oblasti, nemůžeme dosáhnout takového kurzu koruny, který bude v okamžiku vstupu do eurozóny pro občany výhodný. Instituce podmiňují efektivitu, efektivita přináší stabilitu a snížení rizik, což podmiňuje spravedlivý kurz. V ekonomice nelze skákat, je třeba jít krok za krokem. Velký skok zkusil jistý Mao-ce-tung v Číně a dopadlo to hrozně. Vstup do zóny bez „spravedlivého“ kurzu znamená přenášení nákladů na občany. Nic horšího by už ani udělat nešlo.

Druhý důvod, proč ani tento kurz na hraně 25 korun není signálem pro vážné přemýšlení o přijetí eura, je také v podstatě obecně známý. I kdybychom všechno výše popsané hodili za hlavu a řekli si, že to riskneme (což by šlo a možná úspěšně, to nikdo neví), pořád to není dobrý nápad. Jsme časově stále nedaleko období kurzového závazku ČNB, tedy intervencí národní banky proti koruně. Už mnohokrát jsem napsal, že považuji rozhodnutí Bankovní rady za odvážné a správné. Nakoplo přidušené hospodářství na růstovou trajektorii, dodalo celé zemi silný impulz. Ale každý benefit má i svoje náklady.

Od začátku závazku bylo přece jasné, že tím hlavním nákladem bude dlouhodobé vybočení kurzu mimo jeho pásmo, jaké by odpovídalo hospodářské výkonnosti země. S tímto důsledkem se budeme vyrovnávat ještě nějakou dobu. Co to znamená? Že kurz těsně nad 25 korun je stále slabý ve srovnání se schopností a dosahovanou efektivitou české ekonomiky (jakkoliv je pořád daleko té zmíněné rakouské).

První popsaná skutečnost nedokonalých institucí s námi bude žít ještě dlouho. Nemáme, na co bychom navázali. Na 40 let plánované socialistické ekonomiky? Z hlediska společenských a tržních institucí absolutně nulová doba. Období 45-48? To nebylo z tohoto pohledu o mnoho lepší. Protektorát či před tím Druhá republika? Samozřejmě darmo mluvit. A dvacet let První republiky? Sundejme si konečně růžové brýle. To byl neustále rozhádaný a proklatě zkorumpovaný stát, který se zmítal ve vlastních problémech. Na danou dobu a prostor byl výborný, ale měřeno trochu absolutnějšími měřítky?

Občas slýchávám o tom, že si táhneme závaží čtyřiceti let socialismu. Kdepak. Je to padesát let různých totalit a před tím dvacet let republiky, která institucionálně nebyla žádný mistr světa. Třicet let klopýtavého budování tržního prostředí je sice hodně, ale jak je vidět, zdaleka to nestačí. Já se bojím, že tenhle hendikep nás bude stát ještě nějaké to desetiletí. Minimálně jedno. Ale spíš dvě. Skutečně nevím - nechci se tvářit, že mám v pracovně křišťálovou kouli. Navíc záleží na nás, na každém jednom.

Alespoň jedna dobrá věc – co se důsledků kurzového závazku na nynější sílu koruny týká, tak v tomto případě půjde vývoj podstatně rychleji. Jakkoliv vznik nových dvou bilionů korun (za tolik v rámci závazku nakoupila ČNB cizí měny) nelze jen tak přejít, můžeme předpokládat, že dopady závazku vyprchají během roku, možná dvou. Prostě daleko rychleji, než jak dlouho trvá vybudování institucionálního rámce.

Čili uvažovat o euru (ve smyslu zahájení procesu vstupu) už během nejbližšího roku či spíše dvou je hazard. Vůbec o tom začít mluvit můžeme až poté, co důsledky závazku skutečně vyprchají. Ale i pak to bude lístek na opravdu adrenalinovou atrakci. Protože euro drsně odhalí institucionální prázdnotu a každou neefektivitu hospodářství. Zeptejte se Řeků či Italů.

A vlastně ještě: Dokud se Itálie finančně nepostaví na vlastní nohy, nebo ze zóny neodejde, tak by byl vstup rizikový, i kdybychom byli skutečně Švýcarsko střední Evropy. Což nejsme.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 24.1.2020 8:10 | karma článku: 27,34 | přečteno: 2946x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Kdysi ji voda nezajímala, teď jí chybí. Francii dráždí hráz Ženevského jezera

18. května 2024  17:07

Švýcarsko nemá o vodu nouzi. Jeho sousedé však ano. Francie, kterou loni zasáhla extrémní sucha, se...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Rakouská policie překazila útok 14leté islamistky, chtěla použít nůž a sekeru

18. května 2024  16:46

Rakouská policie oznámila, že překazila teroristický útok nožem ve Štýrském Hradci, který plánovala...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04,  aktualizováno  16:10

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky