Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Sčítat Romy není neetické

Diskuse o pokusu Úřadu vlády sečíst romskou menšinu je hloupá. Zvláště pak argumenty o tom, že je to „neetické“ či "nemorální" nebo "rasistické".

Nejde o otázku etiky, protože nejde o rasismus. Neetické by bylo „vytváření seznamů“ nebo selektivní přístup k čemukoliv na základě rasy. Nicméně v rámci „politické korektnosti“ jsme již před řadou let zcela rezignovali na řadu statistických zjištění. Nevíme mnoho věcí, které by bylo třeba vědět. Proč je potřebujeme vědět? To je vcelku jednoduché.

Představme si standardní postup při řešení problému – protože mi jsou nejbližší problémy ekonomické, tedy nějakého ekonomického. Dejme tomu, že v průmyslovém podniku řeší management otázku nedostatečné výkonnosti jedné části produkčního řetězce. A představme si, že z jakýchsi „etických“ důvodů nebude management zkoumat, jak tato konkrétní část továrny vlastně funguje, zda je v ní dost nebo málo lidí, zda se tam náhodou neshromáždili nejhorší pracovníci, zda tam nechybí stroje nebo jestli tam není průvan a proto následně nejvyšší nemocnost v celém podniku. Prostě že ten problém budou manažeři řešit jenom na základě celkových výkazů. Takové řešení nemůže být efektivní. Do takové části výroby je možné nainvestovat obrovské peníze s nulovým nebo minimálním výsledkem. Protože pokud nevíme, jak ty věci fungují, je řešení střelba naslepo.

Nemyslím si, že lze stát řídit jako podnik, protože politika a podnikání jsou dvě odlišné věci. Mají něco společného, to jistě, ale mají daleko více odlišností. Nicméně jedna z těch společných věcí, které platí pro politiku i podnikání či manažerské činnosti je, že k obojímu je třeba mít validní informace a znalost prostředí. Stejně tak podobnost mezi jednou částí továrny a jednou nebo jinou menšinou je pofidérní (čili ošidná nebo nejistá), nicméně jsou zde dostatečné podobnosti pro analogii.

Ano, informace je dobrý sluha, ale špatný pán. Informaci je možné zneužít. Proto jsme kdysi přestali sledovat původce trestné činnosti – aby nebylo možné, že kdosi takové informace zneužije k rozdmýchávání národnostní nenávisti. Například tvrzením: kriminalita Romů je desetinásobná oproti kriminalitě zbytku populace. Nebo. Vietnamská menšina stojí za 75 procenty výroben drog v zemi. A čeho jsme tím dosáhli? Právě a jedině toho, že je naprosto stejně zneužívána neexistence informací. A že proti tomu nelze postavit cokoliv, co by připomínalo validní informace. Neznáme pravdu. Ono totiž platí, že kdo nezná pravdu, nemůže bojovat s dezinformací.

Po českých sociálních sítích koluje opakovaně pamflet o „děsivých skutečnostech, které před námi tají“. Je založen na údajných zjištěních ČSÚ (jde o vymyšlená čísla, statistici nic z toho ve skutečnosti nezjišťují) a týká se romské menšiny. Opakovaně se vynořuje a má tisíce či desítky tisíc sdílení. Neexistence skutečných dat ale brání jakékoliv racionální diskusi o nesmyslech. A výsledkem je, že jakkoliv jde (pravděpodobně) o údaje zcela vymyšlené, pokaždé jim další část společnosti uvěří.

Neumím si představit, jak řešit racionálně a s rozmyslem jakýkoliv problém, jehož obrysy neznáme nebo pouze nejasně tušíme. Já tím nechci snížit nebo jakkoliv devalvovat činnost mnoha lidí, kteří v terénu pracují a snaží so o to, aby věci začaly fungovat lépe. Zcela rozumím jejich znechucení nad zjednodušenými či hloupými výkřiky, kterých jsou plné sociální sítě. Chápu jejich nedůvěru ke všemu, co i jen vzdáleně připomíná „dělení lidí podle rasy“, také to nemám rád. Jenže statistiky jsou anonymní – nejde o údaje o konkrétních lidech, které lze zneužít proti konkrétním lidem. A zároveň musím opakovat to základní: Nelze řešit problém bez toho, že známe jeho obrysy, hloubku, mechanismy fungování, projevy a dopady.

Takže rozhodnutí Úřadu vlády pokusit se o nějaký kvalifikovaný odhad počtu spoluobčanů romské národnosti nevidím jako neetickou věc. Stejně, jako bych opravdu nepovažoval za neetické, kdybychom začali sledovat například výskyt nemocí podle národnosti a řadu dalších věcí – včetně té kriminality. Alespoň bychom si mohli nalévat čistého vína a nikoliv vymyšlené splašky.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 15.9.2017 8:02 | karma článku: 43,57 | přečteno: 7057x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky