Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Schizofrenní Nobel

Seveřané (později vysvětlím) udělili v týdnu mimo jiných i dvě Nobelovy ceny, které společně ukazují jistou dávku schizofrenie. První za mír a druhou za ekonomii (čestně a jak známo, cena za ekonomii vlastně není "Nobelova").

Co se ekonomie týká, zakladatel Alfred Nobel ji v závěti nejmenoval, byla „přidána“ až na konci šedesátých let minulého století. Co se míru týká, neuděluje tuto cenu Královská švédská akademie, ale norský parlamentní výbor (děkuji diskutujícím za upozornění). A cenu za ekonomii zase Švédská národní banka. Ale to není tak podstatné.

Mírovou cenu dostala organizace s poměrně vtipným názvem Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zdraní. V angličtině International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN). Ano, je tam skutečně abolish, tedy zrušit. Ne zakázat nebo omezit. Zrušit. Nevím, zda se dá zrušit něco, co již bylo jednou objeveno. Z vědeckého hlediska říkám, že ne. Ale tady nejde o žádnou vědu, tady jde o politiku. A to je oblast neomezených možností.

Neberu této organizaci v žádném případě její zásluhy a vůbec nezpochybňuji nutnost snažit se opravdu usilovně o to, aby atomovou zbraň nikdo nikdy nepoužil. Ale tvrdím, že toho nelze dosáhnout kampaní za zákaz atomovky. Prostě nejde – jedinou cestou je vytvářet takové vztahy mezi národy, které maximálně eliminují riziko konfliktu. Ve světě, kde jadernou zbraň mají státy jako Severní Korea, Indie a Pákistán, kde její produkci zvládla Jihoafrická republika (ale dobrovolně se vzdala držení, což ale znamená, že ji může téměř obratem vyrobit), kde ji má Izrael, jenom se tím nechlubí, kde pravděpodobně výrobu může velmi rychle zvládnout Írán a kdyby se jim zachtělo, tak minimálně deset nebo třeba i třicet dalších zemí (včetně České republiky), je „rušení“ jaderných zbraní něco jako chytání invazivních králíků v Austrálii.

Nobelovu cenu za ekonomii dostal tento rok behaviorální ekonom Richard H. Thaler. Když to skutečně hodně zjednoduším, tak jeho výzkum se týká faktu, že lidé (nikoliv lidstvo, ale každý jednotlivý člověk) se nechovají v běžných a ani v ekonomických situacích racionálně. Jinak řečeno zahrnul do různých modelů například skutečnost, že i vysoce racionální dlouhodobé strategie jsou mnohdy odsunuty nebo zavrženy pro krátkodobé a okamžité podněty. Vnesl do ekonomie pojem nudge (postrčení, šťouch), jako označení okamžitého podnětu, který eliminuje i velmi dlouhodobé cíle. Odhalil i dlouhodobé dopady ekonomického chování v nouzi. Lidé přistoupí v okamžiku nutnosti na určité řešení (například v době nedostatku produktu vysoká cena u prodejce X), ale tuto skutečnost (ponížení) si uchovají v paměti. V době obvyklé, pozdější, pak nevolí prodejce X, ale vyhledávají prodejce Y (třebas je vzdálenější a jinak zcela zaměnitelný s prodejcem X). Nejednají tedy stoprocentně racionálně, ale do svého ekonomického modelu chování zanesou prvek „pomsty“, oplácejí prodejci X pocit ponížení, když museli akceptovat vysokou cenu.

Toto by si měly nastudovat české řetězce v kauze „máslo“.

Proč to celé vlastně píši?

Richard Thaler měl dostat obě ceny. Za mír i za ekonomii. Výzkumy behaviorálních ekonomů, které především v posledních dvaceti letech mění pohled na celý ekonomický systém a ukazují se jako zásadní doplnění starších ekonomických modelů, totiž ovlivnily i mnoho politologů a praktických politiků. Zatím pouze málo, ale ten vliv roste a růst bude pokračovat. Behaviorální ekonomii jde primárně o výzkum psychologických aspektů ekonomického chování, ale v důsledku lze říci, že každé lidské chování je v principu ekonomické (lze ho převést s jistou dávkou nadsázky do ekonomického vyjádření). Behaviorální přístup k otázce kontroly a eliminace nebezpečí souvisejících s jadernými zbraněmi je v tomto směru za prvé racionálnější a za druhé dlouhodobě zcela jistě úspěšnější, než představa, že lze dosáhnout „abolish“, tedy jejich odstranění.

Jakkoliv si International Campaign to Abolish Nuclear Weapons vážím, měli dostat Nobelovu cenu za snění.

Autor: Luboš Smrčka | středa 11.10.2017 10:21 | karma článku: 21,69 | přečteno: 481x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky