Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ropa problém není, plyn ano

Jak rychle vylétla ropa po zahájení války Ruska proti Ukrajině nahoru, tak rychle se zase pouští střemhlav dolů. Potvrdil se předpoklad, že ropa problém není. Je jí dost a přepravní možnosti jsou značné.

V energetické oblasti zůstává jeden skutečný a obrovský problém – zemní plyn.

Na tom nemění naprosto nic ani prohlášení nesporně přinejmenším mediálně známých analytiků a nezmění na tom nic ani případné další cenové záchvěvy v obchodu s ropou.

Potíž s řadou předpovědí na téma „jak se budou vyvíjet ceny komodity X“ bývá v tom, že autoři vizí jsou mnohdy analytiky finančních skupin či peněžních ústavů. Tedy institucí, které buď na účet vlastní (třebas skrytý jako komoditní fond) s onou komoditou X přímo obchodují nebo obvykleji obchody zprostředkovávají a administrují pro své klienty. Každopádně: Jsou ve střetu zájmů.

Ať už je to sentimentem nebo úmyslem, ty předpovědi zhusta obsahují vedle faktů a analýz také větší nebo menší porci přání, jak „by to mělo být“ (aby to vyhovovalo zaměstnavateli a klientům). To je třeba si opakovat především u předpovědí, že „barel ropy může atakovat i 200 dolarů“. Rezervovaný přístup je ale nutné zaujmout i ke konstatováním, že „ceny plynu se potenciálně mohou i zdvojnásobit“.

Samozřejmě se teoreticky skutečně může ropa dostat tak vysoko a teoreticky se cena plynu může dostat klidně i na trojnásobek úrovně před napadením Ukrajiny, ale nejde o předpovědi založené na seriózních analytických postupech. Stejně dobře můžeme říct, že ropa klesne do měsíce na 50 dolarů a plyn zlevní na čtvrtinu. Protože i to je teoreticky možné. Oba extrémy jsou ale velmi málo pravděpodobné. Tak málo, že ve skutečnosti nemá smysl se o tom reálně bavit – naplnit se mohou pouze tehdy, když se přihodí cosi neočekávaného, když zasáhne externí faktor, který v tuto chvíli neumíme definovat. A předpověď postavená na něčem, co neumíme popsat, není analytická předpověď – to je věštba.

Má to ještě jeden aspekt. Mediální.

Tsunami předpovědí, která se v posledních dnech valí přes naše uši a oči do mozku a která má pronikavost obecního rozhlasu o tiché půlnoci, vyvěrá totiž také z obyčejných lidských obav. Ty má naprosto oprávněně každý, kdo zajel v posledních týdnech nakrmit svoje auto nebo dostal do schránky oznámení o nové výši záloh na plyn. Obavy výborně prodávají. Skoro stejně dobře jako neštěstí.

Média proto mají poptávku po předpovědích. Čím ponuřejší budou, tím lépe.

Proti depresi je dobré postavit fakta. Za prvé je potřeba ještě jednou zopakovat, že ropa není plyn. Problém ropa je A, problém plyn B. Ve skutečnosti by bylo vhodnější napsat malé „a“ a hodně velké „B“.

Ruská produkce ropy je druhá největší na světě a představuje asi 10 procent celkových dodávek na trh. I kdyby však najednou celá ruská těžba odpadla, je ve skutečnosti relativně rychle možné ji nahradit. Světová těžba je již poměrně dlouho uměle snížena společným rozhodnutím OPEC (většiny globálně podstatných producentů) a Ruska o omezení těžby. Pravda je, že již předtím zmizely z trhu těžební kapacity menších a středních těžařů především v USA, protože právě kvůli finanční náročnosti dobývání ropy z břidlic a písků neustály tyto společnosti předchozí vcelku dlouhé období nízkých cen. Řada vrtů (znovu to platí především o USA) byla na to konto uzavřena, řada i velkých těžebních společností omezila investice do hledání a zprovoznění nových kapacit.

Vývoj ceny ropy do včerejšího dne uklazuje strmý vzestup pod dojmem války a následný strmý pokles.

 

Globální produkční potenciál u ropy tedy nesporně klesl. Stál za tím pád cen v době kovidové krize, kdy poklesla poptávka po surovinách. To zrcadlově znamená, že význam Rusa vzrostl – což platí přes fakt, že i Rusko má svou nejlepší těžařskou chvíli nejspíše za sebou.

Nicméně přesto je možné tvrdit, že i kdyby Rusko zmizelo z trhu absolutně (že by tedy nedodávalo ropu ani například Číně nebo Indii), pořád by měly být světové těžební kapacity dostatečné, aby během relativně krátké doby bylo možné potrestané Rusko nahradit.

Zvláště to platí při ceně kolem sto dolarů za barel, ke které trhy míří. To jsou totiž pořád těžařské žně, kdy se (zjednodušeně řečeno) vyplatí těžit naprosto každému. Princip kapitálu nám říká, že na tuto mimořádnou možnost výdělku zareagují producenti maximálně rychle. Zakonzervované vrty začnou být oživovány, produkce mimo Rusko poroste – k tomu ostatně dochází již od jara 2021, kdy se ceny ropy vrátily nad 60 dolarů, tedy do oblasti alespoň trochu nahrávající investicím. A od té doby aktivita těžařů zrychluje. Každý totiž chce prodat barel své ropy, dokud ceny neklesnou a nesníží tím zisky.

Jinými slovy ropu vyřeší trh. Není proč mu nevěřit. Aktuální šílené ceny na pumpách jsou přechodný jev.

Plyn je podstatně horší příběh.

Přeprava ropy je poměrně variabilní. Přeprava plynu je v principu závislá na existující síti plynovodů. Dostat ho do sítě z oblasti mimo tento systém je poměrně drahé a nikoliv flexibilní. Při současných vysokých cenách se otevírá prostor i pro dosud finančně absurdní řešení, jako je dovoz zkapalněného plynu z USA případně z Kataru nebo jiných destinací, ale znamená to zakonzervování ceny poměrně vysoko (nikoliv tak vysoko, jaká je aktuální, ale podstatně výš než byla předkrizová).

Takže pokud dostáváte záchvaty děsu u totemů s cenami pohonných hmot, nechte je trhu – pokud můžete, omezte na nějakou dobu ježdění a tankování, trh vám to za dva, tři týdny vrátí. Kdo by opravdu měl mít obavy, to jsou spotřebitelé plynu. I tento problém bude vyřešen, ale v úplně jiném horizontu. Hovořme o dvou nebo spíše třech letech cenových otřesů. Během nich je potenciál nějakého zásadnějšího poklesu cen velmi malý, riziko dalšího růstu podstatně větší.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 16.3.2022 10:15 | karma článku: 0 | přečteno: 419x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky