Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Řidič nám veze uprchlickou krizi z druhé strany

Venezuela měla donedávna asi 31,6 milionu obyvatel. Nyní je to kolem 29 milionů. Možná ještě méně. Počet uprchlíků ze státu, který disponuje největšími zmapovanými zásobami ropy na světě, totiž jen odhadujeme.

Oficiálně to je asi 2,4 milionu lidí. Ale humanitární organizace hovoří již nyní o více než třech milionech a velké pravděpodobnosti, že do konce roku se toto číslo vyšplhá na 3,5 milionu lidí. Ano, ze země uteklo možná až deset procent obyvatel. Pro ilustraci: těch 3,5 milionu je více lidí, než kolik obyvatel má celá Uruguay. Případně celé Moldavsko včetně okupovaného Podněstří.

Nebo z jiného úhlu je to stejné, jako kdyby z Československa po srpnu 1968 neuteklo 250 tisíc lidí, ale hned 1,5 milionu.

Důvody asi není třeba opakovat. Dvojice komunistických vůdců voják Hugo Chávez a řidič autobusu Nicolás Maduro dokázala během necelých dvaceti let udělat ze země, která byla na jihoamerické poměry bohatá a funkční, oblast naprostého zmaru. O výsledcích politiky „socialismu 21. století“ toho bylo napsáno už skutečně hodně, proč se opakovat. Důležité je, co se děje nyní. A co bude dál.

Okolní státy zvládají nápor uprchlíků pouze velmi složitě. Brazílie povolala do severní oblasti země armádu, protože situace se stala neúnosnou. Kolumbie, jakkoliv jde o dynamickou a v základě velmi zdravou ekonomiku, má vlastních problémů dost. Navíc nemá se zvládáním uprchlických vln prakticky žádné zkušenosti. Guyana ostatně také ne, navíc vede s Venezuelou spor o provincii Essequibo. Trinidad začal uprchlíky vracet, protože situaci nezvládá. A tak dále. Na obzoru je mimořádná humanitární katastrofa.

Mimochodem – ve Španělsku počet uprchlíků z Venezuely, kteří žádají o azyl, již násobně převýšil počet uprchlíků z rovníkové Afriky.

Postup České republiky je v danou chvíli adekvátní. Nabízíme zhruba tisícovce krajanů a těch Venezuelanů, kteří mají české předky, možnost usídlit se v České republice. To je férová nabídka. Naše země pokračuje nicméně v tradici. Přes nemalý vnitřní antisemitismus jsme byli jedním z mála států, který ve druhé polovině třicátých let přijímal převážně židovské uprchlíky z Německa. Po občanské válce jsme v letech 1948-49 přijali dvanáct tisíc Řeků a v sedmdesátých letech po převzetí moci generálem Pinochetem Chilany – jakkoliv to mělo politické konotace, je třeba to brát především jako humanitární čin. V době války na Balkáně jsme poskytli prostor více než 11 tisícům uprchlíků především z Bosny a o pár let později v roce 1999 pomoc více než šesti tisícovkám utečenců ve spojitosti s kosovskou krizí.

Nabídka pro tisíc Venezuelanů je logickým pokračováním.

Jenže to, co se děje kolem komunistické diktatury v agónii nyní, to je pořád jenom začátek. Izolovaný režim se bude snažit o přežití za jakoukoliv cenu včetně války s některým ze sousedů nebo války občanské. Pokud se nestane něco jako „Caracaský zázrak“, připravme se na velmi špatné zprávy.

Jistě. Jižní Amerika je skutečně hodně daleko a tamní problémy se nás dotýkají opravdu jen zprostředkovaně. Ale neměli bychom v té poněkud jednostranné diskusi o migračních cestách z Asie či Afriky zapomínat na to, že různých proudů uprchlíků je na světě spousta a že možná způsob, jak by se Česká republika mohla do řešení „globálního uprchlictví“ zapojit, může souviset právě třeba s hroutící se Venezuelou. Jakkoliv se nám zdá skoro nekonečně vzdálená.

Autor: Luboš Smrčka | středa 12.9.2018 8:31 | karma článku: 23,70 | přečteno: 754x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky