Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nerosteme? Protože proto!

Letošní růst ekonomiky je nerůst, řekl by prezident Klaus. On je to ve skutečnosti pokles – jakkoliv v pásmu, které by bylo lépe nazývat stagnací. Protože několik desetin je v tak agregovaném ukazateli, jako HDP, vlastně nula.

To ale nic nemění na tom, že česká ekonomika přešlapuje na místě. A nějak neví, kam se vydat, co dělat, jak se pohnout z toho bláta, které se ji lepí na nohy. Pravda, v tom nejsme ve srovnání se světem a Evropou zvláště žádnou velkou výjimkou. Rok 2020 by tragický všude, ve většině zemí ale léta 2021 a nejhůře první čtvrtletí 2022 znamenala návrat na úroveň před pandemií a rovnou i nějaký vcelku zajímavý růst. A letos přišla trochu kocovina a druhý náraz, protože vysoké základy z loňska se daří překonávat jen o desetinky procenta. U nás to má ovšem to specifikum, že jsme stavu roku 2019 nedosáhli ani předloni, ani vloni a dokonce ho nedosáhneme ani letos. Už jenom proto, že zatímco ostatní mají desetinky plus, my máme desetinky mínus.

Data nevypadají dobře. To je prostě fakt.

 

Většina lidí se v takovou chvíli začne ptát: Kdo za to může? A někdo odpoví premiér Fiala a jeho vláda, jiný nabídne minulého premiéra Babiše a jeho vládu nebo rovnou ještě předchozího předsedu vlády Sobotku a jeho kabinet… Obávám se, že ani jedna odpověď není tak úplně správně, přičemž na každé se ale zároveň najde trochu pravdy.

Českému hospodářství chybí restrukturalizace. Těch příznaků je mnoho. Například na první dobrou: Jak je možné, že nezaměstnanost se dva roky pohybuje v pásmu mezi 3,9 a 3,1 bez ohledu na to, jestli stagnujeme, rosteme nebo klesáme? Když se člověk podívá na tu řadu čísel, má pocit, že statistici prostě jenom opíšou to minulé a trochu ho změní podle aktuálního pocitu, ale že vlastně nic nezjišťují. Tak to samozřejmě není, ale není normální, aby byl tento údaj v principu (rozdíl v desetinách je vskutku makroekonomicky málo podstatný) naprosto „zabetonovaný“. Ostatně tipněte si, jaká nezaměstnanost byla těsně před začátkem pandemické krize.

No ano. Bylo to krásných 3,1 procenta.

Těžko říct, co na to říct. Nicméně ekonom udělá jediný závěr: Trh práce je rigidní, nepružný, inertní k hospodářskému cyklu. Samozřejmě se to dá vydávat za úspěch, protože jasné je, že nikdo nemá rád fronty před úřady práce. Jenže co je moc, to je moc. A hranice mezi úspěchem a fatálním problémem může být někdy velmi tenká. Tady se, mám ten pocit, pohybujeme již v oblasti fatálního problému.

A tak bychom mohli jít kus za kusem, příběh za příběhem. Strukturální schodek, penzijní reforma visící kdesi ve vzduchu, inflace, kterou krotíme – nekrotíme, hokusy pokusy s korunou, zastaralý daňový systém stojící na spotřebě (hlavní daňový příjem je DPH), školství, které třicet a něco let reformujeme, ale pořád to nějak nevychází, zdravotnictví, které vzhledem k nákladům funguje dobře, ale ve skutečnosti je to klubko větších či menších problémů, řízení státu rozdělené podivuhodně mezi centrální orgány, kraje a obce, přičemž vlastní finance má vlastně jenom to centrum, regionální a municipální orgány čekají, jaké budou vypsány dotace… A to už ani nezmiňuji fakt, že by tady všude měly být už stejných třicet let dálnice, které povětšinou nejsou, a železniční koridory, které byly nedostatečné už ve chvíli, kdy byly plánovány. Vnější automobilový okruh Prahy stavíme déle než Egypťané pyramidy. A pokud budeme stále znovu posuzovat každou námitku obcí okolo, kterým se stavba vcelku logicky nelíbí (komu by se líbila, že?), tak ho dostavíme krátce předtím, než osobní doprava přejde na vznášedla.

Ono by se dalo pokračovat dalšími a dalšími příklady. Dodám již pouze jeden. Jak dlouho se zde hovoří o digitalizaci státní správy a činnosti místních institucí? Spokojme se s „hodně dlouho“. Snad až v posledních dvou letech se alespoň něco pohnulo. To je naprosto zoufale málo.

Ale zůstaňme u té digitalizace a přidejme dotace.

Problém neexistence digitalizace je, že bez ní těžko racionalizovat státní správu. Tu zatěžujeme mnoha agendami, které by se daly při digitalizaci sloučit, zjednodušit, racionalizovat. A k tomu přidáváme obrovskou agendu spojenou s dotačními tituly a celým systémem financování veřejných i dalších investic. Výsledkem je, že všechny tyto agendy spotřebovávají značné množství pracovních sil. Ty ale chybí na trhu práce, kde se pak podnikatelské subjekty bojí propouštět, když to potřebují, protože by v při oživení už zaměstnance nesehnaly.

Skutečně by se dalo podobných vztahů a potíží uvnitř struktury ekonomiky dalo přidat dost a dost. Dohromady pak vytvářejí to bahno, ve kterém je umrtvován hospodářský růst.

To všechno společně nevzniklo letos nebo vloni, ani před deseti či dvaceti lety. To jsou nedotaženosti, které se kupí dál a dál v podstatě od doby hlavních reformních kroků ze začátku devadesátých let.

 Jako ekonom nechci spekulovat čím to je, že nikdy nevznikla taková konstelace, aby probíhaly skutečné reformy. To by měli řešit politologové a političtí komentátoři. Co ale mohu vcelku zodpovědně prohlásit: Bez opravdu hlubokých reforem budeme nadále střídat celkem bohatá období, kdy se „povezeme“ s konjunkturou sousedů, s obdobími, kdy znovu a znovu uvízneme onom domácím blátíčku a budeme čekat, až nás zahraniční poptávka vytáhne ven.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 20.11.2023 8:51 | karma článku: 23,36 | přečteno: 546x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky