Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pro solárníky svítí slunce i v noci

Před několika lety (roky 2009 a 2010) řešili ve Španělsku zapeklitý případ. Některé solární elektrárny dodávaly proud i v noci. Což je – při zjevném nevýskytu slunce – poněkud podivné. V dalších případech vykazovaly plný výkon i během zamračených dnů.

Šlo o přímočarou a naprosto jednoduchou fintu. K solárnímu parku byl dodán dieselagregát a instalovány na něm výkonné reflektory, v dalších případech bylo toto „přídavné osvitové“ zařízení zcela normálně připojeno na běžnou síť. Reflektory svítily jako divé, elektrárny vyráběly bez ohledu na slunce a díky obrovskému rozdílu mezi náklady na „výrobu sluníčka“ a cenou povinně vykupované elektřiny z „obnovitelného“ zdroje to všechno skvěle fungovalo. Tedy jak pro koho. Skvěle pro majitele solárního parku. Občané a podniky si rvali vlasy, protože to oni platili zisk pro několik „investorů“.

Majitelé elektráren se bránili v podstatě velmi vtipně, když instalované reflektory označili jako bezpečnostní opatření proti potenciálním krádežím panelů. Logika věci zní – musíme rozsvítit, abychom mohli bránit vlastní majetek. To je přece oprávněné. Že díky tomu vyrábíme i v noci a při zatažené obloze? Druhotný efekt. Osvětlování fotovoltaických panelů totiž nahradilo dřívější zjištěný způsob, kdy celý solární park byl pouze kamufláž a elektřinu ve skutečnosti vyráběl dieselagregát napojený přímo na síť. Jenže to šlo o zjevný trestný čin, který pro majitele znamenal riziko vězení.

Řadu lidí zjištěné podvody vedly k podivuhodným úvahám nad tím, jak „kapitalismus křiví lidské povahy“, protože na „první místo staví zisk“. To je vskutku originální interpretace, která má zakrýt zjevný fakt, že potíž je v samotném dotačním systému. Přece nebýt rozdílu ve výkupních cenách, žádné podvody by možné nebyly. Řada lidí ale raději mudruje nad zkažeností „investorů“ místo toho, aby si přiznala, že zkažený je systém založený na vynucené preferenci něčeho drahého ve chvíli, kdy existuje podstatně levnější řešení.

Česká republika má se solárním boomem svoje vlastní a minimálně stejně špatné zkušenosti. Nyní je vyšetřováno asi 1500 provozovatelů fotovoltaických elektráren, kteří deklarovali dodávky do sítě v hodnotách odpovídajících délce a intenzitě slunečního svitu v Kalifornii a nikoliv na světlo a teplo přece jenom daleko chudší České republice. Takový rozdíl asi globálním oteplováním vysvětlit nepůjde. A to nemluvíme o téměř dvou stovkách projektů, kterým byly během hektického konce roku 2010 uděleny na poslední chvíli licence nutné k prodeji elektřiny za extrémně výhodných podmínek. Zdá se, že vyřízení a administrativní záležitosti kolem mnoha z nich provázelo obcházení a porušování zákonů.

Lidská povaha není v principu ani dobrá ani špatná – ale pokud stát přímo na podnosu nabízí příležitost, řada lidí toho využije – zneužije. Jedním z úkolů příští vlády proto bude narovnat legislativu a omezit podobné možnosti.  Důkladná a fundamentální reforma zákona o obnovitelných zdrojích energie patří k prvním úkolům jakékoliv vlády, která si jako svůj cíl dá nelehký úkol, totiž vrátit občanům důvěru ve vládu zákona.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 5.9.2013 8:14 | karma článku: 39,28 | přečteno: 4579x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky