Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Osud OKD? Ten byl rozhodnutý dávno a jinde

Výhledy OKD a černouhelného hornictví do budoucnosti v této zemi zaměstnávají hodně lidí. Samozřejmě v tom hrají roli známé peripetie při privatizaci OKD, ale ve skutečnosti se osud černého uhlí rozhodl jindy a naprosto jinde.

Vzato čistě ekonomicky, byl osud černouhelného hornictví rozhodnutý již dávno a určitě v tom nehrála ani nejmenší roli Strakova akademie, Karviná, Havířov a dokonce ani Ostrava. Při porovnání nákladů a rizik na straně jedné a vytěžené energie na straně druhé je černé uhlí v této době a této konmstalaci světa „odepsaným“ zdrojem. Tím myslím v kontextu energetiky – uhlí je samozřejmě také chemická surovina, to je ale jiný příběh.

Dlouhý a neúprosný pád českých těžařů se blíží svému dnu a nutnému, nevratnému i neradostnému konci. Doprovázejí ho klasické okolnosti – stávková pohotovost, snaha přimět vládu „k zaujetí postoje“, boj horníků za sociální aspekty útlumu (naprosto legitimní – to je nutno říci, neboť každý má absolutní právo drát se o „chléb náš vezdejší“). Vůbec nechci pitvat, co se kdy přesně stalo, kdo kdy udělal nebo neudělal chybu, komu měl nebo neměl stát prodávat akcie. Osud OKD by byl podobný, i kdyby byla vždy přijímána pouze optimální rozhodnutí.

Černé uhlí naplní svůj osud z naprosto jiných důvodů – totiž kvůli ekonomickým zákonitostem nepoměrně silnějším, než jaké i jen malinko dokáže ovlivnit česká vláda nebo i kterákoliv jiná světová vláda.

Smutné konce těžařů v této oblasti totiž neprožíváme vůbec jako ojedinělý ostrov zmaru uprostřed vzkvétajícího světa. Naopak. Loni poklesla poptávka po komoditě celosvětově o dalších 2,8 procenta. Cena tuny černého energetického uhlí klesla z úrovně asi 62,5 dolaru za tunu (březen 2015) na necelých padesát dolarů a to si zažilo během této doby uhlí ještě horší chvíle. Před deseti lety měl Dow Jones US Coal Index hodnotu kolem 300 bodů (akcie významných US těžařů v daném odvětví). V době vrcholných cen ropy se vyšplhal na neskutečných 730 bodů, aby následoval strmý pád na nynějších necelých 20 bodů. To říkám jenom proto, aby bylo jasné, že v tom opravdu „nejsme sami“.

Při klesající poptávce (ta se snižuje v podstatě celou poslední dekádu a odhady tvrdí, že je nyní o pětinu nižší) zároveň roste nabídka – je to podobné, jako u ropy. Byla dokonce ověřena nová naleziště, celosvětové známé a těžitelné zásoby jsou nyní o třetinu vyšší, než odhady z před patnácti let, v řadě zemí (s velmi nízkými produkčními náklady) se těžba opravdu zvýšila – například jenom vloni produkce vzrostla o 1,2 procenta.

V tomto vývoji nemohlo OKD obstát za žádné kombinace opatření a kroků. Prostě nemohlo.

Diskuse, kterou bychom měli vést, je proto jiná. Má vláda do celé věci vstupovat a ovlivňovat jí? Pokud ano, tak jakým způsobem? Nakolik má stát reagovat na skutečnost, že v Moravskoslezském kraji je nyní bez práce asi 73 tisíc lidí, což je podle stávající metodiky nezaměstnanost na úrovni 8,7 procenta? Mají se centrální úřady zabývat otázkou 12 tisíc zaměstnanců OKD a možnými dopady na dalších cca 20 tisíc pracovních míst v navazujících sektorech? A pokud ano, za jakých se to má dít nákladů? Miliarda? Pět? Deset miliard? A má stát investovat do konzervace dolů a zachovat tak pro příští generaci možnost obnovit za rozumných podmínek těžbu?

To jsou skutečné otazníky kolem OKD. Na příslušných odpovědích by měla vzniknout pokud možno co nejširší shoda podpořená nikoliv třemi politickými stranami, ale ta shoda by měla být podstatně širší. Tak, aby nebyly nynější rozhodnutí revokovány za dva roky a pak zase tato novější rozhodnutí nebyla měněna za další čtyři roky.

Diskuse o tom, komu se měla firma prodat a jestli se měla prodat, ty jsou v podstatě zbytečné. Stejně, jako diskuse zda má vláda jednat se současným majitelem nebo s ním nejednat. Protože nejprve je třeba mít nějakou představu, jaký má být cílový stav. Bez ní to nemá nejmenší smysl.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 18.4.2016 9:09 | karma článku: 22,50 | přečteno: 808x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky