Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Neposkvrněné početí italské liry

Tento blog jsem si nechával nějakou dobu uležet. Jaksi podvědomě jsem nechtěl reagovat na zprávu, že italský vicepremiér Matteo Salvini zvažuje zavedení nové paralelní měny. Připadalo mi to příliš šílené.

Prostě jsem měl pocit, že během pár dnů se objeví informace, které to celé vysvětlí a uvedou na pravou míru. Přičemž to šílené nemusí být nutně negativní hodnocení. Dotaženo až do konce by zavedení paralelní měny mohlo mít určitou logiku. Vysvětlím dále.

Uvedení na pravou míru se nekonalo. Práce na vzniku mini-BOT pokračují a zdá se pořád víc, že Italové to myslí vážně. A stejně vážně prohlašují, že to není žádný odchod od eura.

Zase chce být někdo zároveň těhotný a zároveň panensky čistý. Umím si nějakou pseudoměnu představit jako první krok v odchodu od eura k vlastní měně. Jako vážně míněná cesta z problémů, ale v rámci eurozóny, je to nesmysl.

K těm mini-BOT. Ta myšlenka vypadá na první pohled strašně jednoduše a vlastně neskutečně fikaně. Vedle eura by vláda začala emitovat cosi, co by formálně nebylo fiat měnou (měnou s nuceným oběhem), ale dluhopisem vlády. Ale on by to nebyl ani tak plně dluhopis, protože podle představy Matteo Salviniho by neznamenal zvýšení italského státního dluhu. Toho otesánka zvícího nějakých 133 procent HDP.

Jenže mini-BOT by sloužil ke splácení veřejného dluhu domácnostem i firmám, ty by ho mohly používat k placení daní a k dalším úkonům. To tedy znamená, že by šlo do jisté míry o paralelní měnu (docházelo by ke směně). A zároveň zcela jistě a naplno o dluh. Salvini zřejmě doufá, že pokud by se mu systém povedlo rozeběhnout, zvýšil by tak jakoby „neviditelně“ měnovou zásobu. Mini-BOT by obíhal ve svém světě a uvolnil tlak na vládní kasu, který plyne z povinnosti splácet úroky a konec konců i jistinu dluhu. A kdyby mini-BOT přibývalo, pak by v této logice mohl postupně nahrazovat veřejný dluh. A ten italský drží ze sedmdesáti procent rezidenti, tedy domácnosti a italské firmy, instituce, municipality… Tam tedy existuje obrovský prostor k tomu, aby se takový dluh přesunul z eura do mini-BOT.

Že to vypadá chytře? Možná.

Ale pokud to není začátek rychlého odchodu od eura, tak je to sebevražda v přímém přenosu.

Problém Itálie je jasný dvacet let. Žití nad poměry zatahuje zemi stále hlouběji do finančních problémů. Desítky let diskusí o nutnosti reforem vedly k nulovému výsledku. Nestabilní vlády přicházejí se stále zoufalejšími sliby bez obsahu, ale zato s nemalými náklady.

Popravdě  - nebýt větší či menší pomoci Evropské centrální banky a financování nákupu italského dluhu, tak by byl Řím v bankrotu. A právě Brusel a ECB se ozývají.  Prezident ECB Mario Draghi ostatně shrnul potíž s mini-BOT celkem lapidárně, když řekl: „Buď jsou to peníze, jenže pak jsou nelegální, nebo jsou to dluhopisy, tedy dluh. Nemyslím, že existuje třetí možnost.“ Skoro bych si dovolil doplnit. Ono je to ještě horší. Mini-BOT je oboje najednou.

Nicméně sedět v Bruselu nebo v centrále ECB, nechám si kritiku tohoto nápadu do baru po páté skleničce a pro veřejnost dělám, že to neexistuje. Jistě platí, že myšlenka zavést paralelní měnu a zároveň drasticky zvýšit veřejný dluh emisí absurdních papírků, je z hlediska pravidel eurozóny nelegální. Stejně tak platí, že italský dluh je nezvládnutelný obr, který se jednoho dne utrhne z řetězu. Pak teprve jižní přátelé poznají, co je to průšvih.

Brusel a ECB mají pořád nějakou podivnou maniakální potřebu chránit Itálii před pádem. Dělají to velmi intenzivně deset let a konec konců i dávno před tím (jen to bylo jinými postupy, ale v podstatě to stejné).

Dosavadní zkušenosti s Itálií říkají, že ať se vytvoří Římu jakýkoliv prostor, je to jedno. Vždycky byl každý nový polštář spotřebován, každý nový čas byl promrhán. Zachraňovat Itálii nemá smysl. Padne. Výhoda současného okamžiku je v tom, že ještě přetrvávají zbytky konjunktury, že evropské ekonomiky pořád ještě rostou a peníze jsou dosud relativně levné. Lepší doba položit si s Italy karty na stůl a konečně jim necpat pomocnou ruku, ale zeptat se, co vlastně pánové z vlády chtějí a jak toho hodlají dosáhnout, tak lepší doba už dlouho nebude.

Takže postoj k mini-BOT by asi měl být: No a? Klidně si ho zaveďte. A teď to podstatné, máte představu, jak opustit eurozónu? Tak to pojďme probrat a my uvidíme, jestli v tom můžeme něco udělat.

Mini-BOT je samo o sobě bez pokračování dál čistá absurdita. Technicky vzato je nutné, aby tato měna-neměna měla nějaký kurz k euru. A pokud nebude vyhlášený a garantovaný vládou (což ale zároveň znamená, že vláda bude garantovat výkup za tento kurz, třebas by to mělo být formou zaplacené daně), tak vznikne spontánně. A dost pravděpodobně spontánně vznikne tak či onak. Protože například společnost, která nemá povinnost platit daň, ale dostane mini-BOT, bude chtít tuto experimentální měnu vyměnit za eura (která potřebuje pro dodavatele, pro zaměstnance na výplaty a podobně). Pak půjde na trh a bude mini-BAT prodávat. Pokud bude zájem malý, kurz klesne a Salviniho experiment zahájí devalvační spirálu.

Jinými slovy. Není důvod bránit Italům v jejich experimentu. Konec konců, ať se tváří, jak se tváří, v důsledku vlastně nejde o nic jiného než koncipování nové vlastní měny, nějaké „nové liry“. Což je něco, co by ECB měla spíše ocenit a podpořit. Protože Itálie s eurem se ze svých problémů nikdy nevybabrá. Což není chyba eura. To je chyba Italů.

Salvini zřejmě skrytě sní o neposkvrněném početí liry, o nějakém mechanismu, který by Itálii postupně přenesl z eura k něčemu, co bude země schopna řídit dle svých potřeb. A ty potřeby jsou tragicky jiné než potřeby zbytku eurozóny.

Čert vezmi turbulence trhu, které s tím budou spojené. Euru odchod Itálie středně i dlouhodobě pomůže. Zbaví se balvanu na noze, neustálého zdroje rizika a problémů. Pomůže i Itálii. Devalvace měny, její hluboké znehodnocení a umoření obrovského vládního dluhu na úkor rezidentů je sice bolestivá cesta, ale jediná schůdná. Italští voliči nikdy nepřipustí řeckou cestu mnoha let strádání, snížení životní úrovně s vizí vzdáleného uzdravení a růstu. Přechod na vlastní měnu to zařídí bez voleb znehodnocením úspor, penzí a finančních aktiv, inflací a dalšími smutnými průvodními jevy.

Snění Matteo Salviniho o mini-BOT a z něj se rodící liře je v pořádku. Pokud si tedy viceprezident alespoň rámcově uvědomuje, co to znamená. Lira se nemůže zrodit neposkvrněně. V tom se Salvini hluboce mýlí. Zrodí se v bolestech, s obrovským propadem životní úrovně země a s řadou drastických příběhů plných lidského zoufalství. Čím více italského veřejného dluhu bude do té doby transformováno do mini-BOT, tím menší bude dopad italské agónie na euro a na ostatní evropské země.

Já bych mu v tom nebránil. Naopak. Je čas odříznout Itálii od eura, dokud je čas.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 22.7.2019 8:27 | karma článku: 17,74 | přečteno: 780x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky