Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Německý eko-průlom? Nikoliv

Média německá i česká radostně komentují oficiální v podstatě statistickou zprávu o tom, že spotřeba energie u našich západních sousedů byla v prvním pololetí z více než padesáti procent saturována obnovitelnými zdroji.

Objevují se slova jako „průlom“, „mimořádný úspěch“ a podobně.

Kus pravdy na tom je. Jde nesporně o dobrý výsledek (přinejmenším pro klima). Ale určitě to není důvod vyvěsit vlajky a nechat zahrát národní hymny plus Ódu na radost. Střízlivě řečeno: Je to další z již poměrně nemálo zjevných důkazů, že pokud nastanou skoro ideální podmínky a všechno jde tak, jak má, mohou být obnovitelné zdroje skutečně mimořádně výkonné.

Ten problém je, že to platí pořád a znovu v podstatě při těch dobrých podmínkách.

Jenom na okraj – v rámci pololetí již německá produkce z obnovitelných zdrojů dosáhla i vyššího pokrytí spotřeby než tentokrát. Čestně je třeba říct, že to bylo před dvěma lety a část pololetí byla tehdy fatálně ovlivněna koronavirovou krizí spojenou s propadem poptávky po elektřině. Takže letošní číslo je z tohoto pohledu cennější, protože bylo dosaženo v situaci daleko standardnějšího vývoje spotřeby.

Ale nic to nemění na skutečnosti, že v mezidobí jsme zaznamenali naopak časové úseky, kdy obnovitelné zdroje vlivem přírodních překážek selhávaly na celé čáře. Stačí si připomenout rok 2021.

Problém s obnovitelnými zdroji je proto stále stejný a jedno úspěšné pololetí na tom příliš nezmění. Jsou nespolehlivé. Energetický trh je složitý systém, na kterém probíhají velmi mimořádné výkyvy v poptávce. A to jak během pouhého jednoho dne, tak i v rámci konkrétních týdnů. To je dáno poptávkou producentů, ale i domácností. Obojí má svoji zákonitost a zároveň obrovskou volatilitu závislou i na poměrně náhodných okolnostech.

Proti tomu stojí výroba, která je u tradičních zdrojů v podstatě „na jistotu“. Jaderná, uhelná i třeba plynová elektrárna jsou prostě předvídatelné zdroje a role nahodilosti není nijak zásadní. Jediné, co skutečně hrozí problémem, je případ havárie či technické poruchy, zařízení jsou však dlouhodobě vyzkoušená a vysoce spolehlivá. Potíž je u zdrojů obnovitelných. Všichni samozřejmě víme, že počasí se sice dá s nějakou pravděpodobností předpovědět, ale jeho nevyzpytatelnost je ve srovnání s chováním tepelné elektrárny naprosto někde jinde.

Normálně by bylo až krutě banální toto všechno opakovat – nebýt ovšem onoho pololetního úspěchu v Německu a jeho interpretace coby „průlomu“.

Tím vším ale nemíním zásadně zpochybnit, že obnovitelné zdroje jsou skutečně něco, co v nějaké relativně nedaleké budoucnosti přinese reálný odchod od fosilní energetiky a v jisté skutečně vzdálenější budoucnosti i od jádra.

Co si však představit pod tou relativně nedalekou a tou vzdálenější budoucností?

Především to příliš nezáleží na politických rozhodnutích. Těch může padnout mnoho, ale nakonec stejně vždy rozhodne realita a skutečné technologické možnosti. (Konec konců zařazení jádra mezi "čisté" zdroje v tak zvané taxonomii je důkaz nad všechny jiné.)

Nicméně při všem optimismu a víře v lidské inovativní schopnosti se skutečně nezdá, že bychom se bez fosilních paliv dokázali (řeč je o výrobě elektřiny, nikoliv o celé energetické spotřebě) obejít dříve než za nějakých dvacet či třicet let. A co se jádra týká, bavme se realisticky spíše o padesáti letech výstavby a mnoha následujících desítkách let využívání těchto technologií.

Samozřejmě – může přijít opravdový „průlom“, ale ten by musel být technologický a musel by znamenat opravdu skokovou změnu v produkčních možnostech. Pokud nenastane, tak obnovitelné zdroje budou sice posilovat svoje pozice, a to nejen díky regulatorním opatřením, jenže skutečně jen postupně. Jejich kritici pomíjejí skutečnost, že jakkoliv roky platilo, že bez někdy i dost masivní podpory by tyto postupy neměly šanci konkurovat ostatním zdrojům, v současnosti je situace dosti jiná. Obnovitelné zdroje se postupně stávají cenově konkurenceschopnými.

Záznam spotřeby podle zdrojů, Velká Británie, krátké období 28. 3. 2021, 11:30-12:00.

 

Velmi zajímavý je tento půlhodinový příklad z Británie (viz print screen).  Samozřejmě nemá větší váhu, než právě jen tu odpovídající 30 minutám. Ale při vší rezervovanosti a pochybách, dokonce i při vší nedůvěře ve spolehlivost i při znalosti nespolehlivosti obnovitelných zdrojů a při vědomí složitostí elektrických soustav a nutnosti existence záloh: Tento britský příklad je záblesk budoucnosti. Kdokoliv může obnovitelné zdroje zpochybňovat z finančního i technologického hlediska, a argumenty bude mít dobré. Ale smysl má zpochybňovat rychlost jejich zavádění a míru podpory, že nakonec zvítězí, to je naprostá jistota.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 8.7.2022 6:57 | karma článku: 17,62 | přečteno: 983x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky