Nedostatek zdrojů? Ten problém neexistuje
Ale skutečně: Problém se zdroji je ten poslední, který by nás měl trápit.
Pro ilustraci.
Jen za poslední dobu se objevily zprávy o růstu světových těžitelných zásob ropy v oblastech, jako je Brazílie, Kanada či Guyana. Obecně jsou data o těžitelných zásobách problematická, ale za ověřené číslo lze považovat nyní asi 1,8 bilionu barelů suroviny. V roce 2016, kdy po letech poklesly poprvé data o těchto zásobách, to bylo asi 1,65 bilionu.
Co se tehdy stalo? Je to jednoduché – v předchozích letech byla cena ropy po ekonomické krizi na trzích velmi nízká. Svět měl přebytek a hlavní země těžily pod svoji úroveň. Poklesla „prospektorská“ aktivita. Proč hledat a investovat do technologií, když návratnost byla v dálavách?
Hlavní producentské země se potýkaly s rozpočtovou krizí (u nich platí, že nízká cena za barel = obrovský schodek rozpočtu), proto dále omezily produkci, aby cenu poslaly nahoru. Trhu pomohly i nějaké ty války (nechci, aby to vyznělo cynicky, ale je to tak). Co se stalo dál, bylo logické. Růst cen vybudil prospektory především v zemích mimo OPEC či spolupracujících s těmito producenty.
Otevřelo se totiž „okno na trhu“ a kapitál hledal velmi rychle způsob, jak ho využít a jak se zhodnotit. Svoje sehrál dlouholetý technologický pokrok, těžba z písků a břidlic se ukázala jako schůdnější a hlavně stále levnější, díky tomu prudce rostla produkce ve Spojených státech a ještě rychleji než produkce se zvyšovaly těžitelné zásoby. Protože ne všechno, co se našlo, se za dané ceny vyplatilo těžit.
Takže vida. Jakmile vydrží nějakou dobu vyšší cena, prospektoři rozjedou svoji snahu, do oboru dorazí investice a rázem máme zase podstatně vyšší objem reálně těžitelných zásob. Tohle se opakuje dlouhé roky a dnes již staletí. Kolikrát jsme od roku třeba 1880 měli vytěžit poslední barel? To se nedá spočítat.
Aneb ekonomika znovu zvítězila nad všemi ideologiemi (kdo chce, nechť si klidně dosadí nad lží a nenávistí) a bude to tak vždycky. Což je pocit, který při všem ideovém marasmu, kterým se občas brodíme, vlastně uklidní.
Mimochodem leccos ukázala i reakce trhu na teroristický útok proti saúdskoarabským těžebním platformám v půlce letošního září. Produkce země poklesla na polovinu. Před pár lety by to vedlo k panice a k prudkému, skoro by se dalo říci brutálnímu posunu cen nahoru. Jenže co se stalo skutečně? Nastal posun o dvě procenta. Ano, pouhá dvě procenta - což je změna, která ve skutečnosti vlastně ani nestojí za řeč. A za pár dnů bylo všechno pryč.
Když se podíváme na nominální úroveň ceny ropy v dolarech, jsme nyní někde na úrovni roku 2006. Reálně tedy podstatně níže. Popravdě – při zohlednění inflace je současná cena ropy zhruba na úrovni roku 1974, tedy po opadnutí prvního ropného šoku.
Tak to prostě je a tak to i bude. Nedostatek zdrojů je to poslední, co by nás mělo znepokojovat. Ropy bude dost i v době, kdy už budeme technologicky úplně jinde a kdy se poptávka omezí na nějaký ten chemický průmysl. Věřme ekonomice a lidskému důmyslu více, než věrozvěstům poplašných zpráv.
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
VIDEO: Rozvozci jídla v Praze zcela shořela dodávka, ozvala se i exploze
Auto společnosti Bidfood rozvážející potraviny shořelo po poledni v pražské ulici Ve Smečkách....
Ruské vězeňkyně se hrnou do armády, Moskva navzdory jednáním posílila nábor
Ruské vězeňkyně se v posledních měsících stále častěji hlásí o odchod na ukrajinské bojiště. K...
Hrkání v Českých Budějovicích hrozil zánik, teď je oblíbená tradice zpátky
Má velkou sílu, vzbuzuje emoce, působí tajemně až kultovně. To řekne snad každý, kdo někdy na...
Pokud se do pár dní nepohneme, USA ukončí mírové snahy, varoval Rubio
Sledujeme online Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1387x