Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Něco málo o státních vyznamenáních

Přestože jsem se utvrzoval v tom, že nebudu komentovat články související s letošním udílením státních vyznamenání, nakonec jsem změnil názor. Dospěl jsem totiž k zjištění, že jistá část spoluobčanů potřebuje osvětu.

Proč Miloš Zeman?

Protože dvakrát po sobě vyhrál demokratické přímé prezidentské volby. Z titulu své funkce prezidenta České republiky vyznamenává, stejně, jako tomu bylo v případě pánů prezidentů Václava Havla a Václava Klause, konkrétní osobnosti. Jak potvrdil bývalý poradce a tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček v rozhovoru na serveru seznam.cz, prezident může prakticky vyznamenat, koho chce. Stejně tak má každý z navržených na některé ze státních vyznamenání samozřejmě právo ocenění odmítnout. Například tak, jako to letos učinil profesor Piťha.

Zároveň bych rád upozornil, že nikomu z kritiků z řad občanů České republiky starších čtyřiceti let nikdo v minulosti nebránil, a doufám, že ani nikdy bránit nebude, v účasti v prezidentské volbě. I oni pak budou moci v případě úspěchu rozdávat dle vlastního uvážení státní vyznamenání. Zejména kritici z řad politiků by se měli zamyslet nad tím, čím to, že jejich stany nedokázaly vygenerovat od roku 2013 žádnou dokonalou a zdravím kypící osobnost schopnou uspět v souboji s Milošem Zemanem. Ale chápu, zametání před vlastním prahem může někdy bolet. Stejně, jako přiznání vlastní nemohoucnosti. O to více mě pobavila zpráva, že si skupina stran najme agenturu, která bude hledat prezidenta. Prezidentské kandidatury těch, jejichž volební výsledky ani zdaleka neodpovídají míře vlastního sebevědomí a síle prohlášení, se tak asi zase nedočkáme. Přitom já osobně bych například s prezidentskou kandidaturou pánů Kubery či Čunka, v obou případech mimořádně úspěšných senátorů, neměl sebemenší problém. Chce to více odvahy, pánové!

Číslo 68

Ač osoba nekonfliktní, komentáře o tom, že „majitel“ čísla 68, tedy Jaromír Jágr, se přijetím státního vyznamenání dopustil takřka vlastizrady, považuji za infantilní. Už proto, že Jaromír Jágr převzal státní vyznamenání z rukou Miloše Zemana, který byl v důsledku kritiky vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa mimo jiné vyhozen z práce. A svým článkem v Technickém magazínu ze srpna 1989, byť z odborného hlediska pokulhávajícím, toho udělal pro pád totalitního režimu mnohem více, než převážná část jeho dnešních kritiků. Navíc si při užití značné míry fantazie nedovedu představit, jaká je spojitost mezi vpádem vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa a návštěvou Jaromíra Jágra v Číně...

Mimochodem, první státní vyznamenání převzal Jaromír Jágr z rukou prezidenta Václava Klause v roce 2010. Přestože v té době nejspíše spáchal jiný neodpustitelný skutek, když na nějakou dobu vyměnil USA za Rusko, reakce na udělené vyznamenání byla tehdy minimálně neutrální. Směšný pokus o nafouknutí bubliny tak není o Jaromírovi Jágrovi, ale o Miloši Zemanovi. O to více si Jaromíra Jágra za letošní přijetí státního vyznamenání vážím.  

Hrubý pytel

Pan Ladislav Špaček ve zmiňovaném rozhovoru hovoří o tom, že je neslýchané, aby prezident selektoval, koho na ceremoniál spojený s udílením státních vyznamenání pozve. Nesporně ale platí, že každý z pozvaných má právo pozvání nepřijmout. Opět souhlas. Na druhé straně lze s pravděpodobností hraničící s jistotou říct, že většina oponentů by svou neúčast a důvody využila v maximální možné míře k vlastní medializaci. Ostatně například nejvýraznějším počinem paní poslankyně Miroslavy Němcové (bývalé předsedkyně PS Parlamentu České republiky) byl za posledních několik let poněkud teatrální odchod z inauguračního projevu Miloše Zemana. Od té doby je, alespoň pro mě, paní poslankyně v podstatě neviditelná. Proto snahu prezidenta vyhnout se riziku dalších odchodů z jiného slavnostního aktu vcelku chápu.

Ostatně, hrubý pytel je o hrubé záplatě...

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 4.11.2019 7:00 | karma článku: 29,10 | přečteno: 690x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky