Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Náprava církevních restitucí není prohraný boj

Několik věcí je jistých. Především odluka církví od státu není možná bez nápravy majetkových problémů. Za druhé platí, že co bylo ukradeno, to má být i vráceno. A za třetí je tu vzniklý právní stav, který nelze zašlapat a přehlížet.

Za čtvrté je tady ale politická strana, která svoji kampaň před posledními parlamentními volbami postavila do značné míry na slibu, že církvím nebudou vyplaceny miliardy, tedy spíše, že jim nebudou vyplaceny všechny slíbené a podepsané miliardy. Slib na voliče zafungoval, sociální demokracie zvítězila. Následovala taková bezobsažná stínohra, která měla voličům ukázat, že sliby jsou plněny. Ale vcelku skončila dříve, než si jí vůbec někdo pořádně všimnul. ČSSD se vůbec nepokusila udělat něco skutečného, co by mohlo situaci skutečně změnit. Navrhla několik kroků, u nichž bylo jasné dopředu, že církve souhlasit nebudou a političtí partneři z KDU-ČSL se zapřou, což jim vlastně bohatě stačí.

Skutečné kroky, které by mohly zmírnit přehnanou velkorysost vyrovnání mezi státem a církvemi, takové kroky premiér Sobotka dalece obešel. Co by možné skutečně bylo a co by přitom bylo zároveň plně legální a nijak by to nezasahovalo do vztahu mezi církvemi a státem, to jsou dva kroky navrhované Stranou práv občanů. Prvním je transparentní kontrola celého procesu pod vedením Nejvyššího kontrolního úřadu. Není totiž možné, aby vydávání majetku probíhalo pouze pod taktovkou politických kruhů přímo napojených na samotné církve. Druhým je zdanění restitucí v případě následných prodejů restituovaného majetku a zdanění finančních náhrad. V podstatě by tak nastal stav, že by církve měly v oblasti majetkových převodů a příjmů stejné podmínky, jaké mají všechny ostatní právní subjekty v ČR. Což je, řečeno lidově, férové.

Kontrola je nedílnou součástí jakéhokoliv politického rozhodnutí, Nezávislý kontrolní úřad již mnohokráte prokázal svojí až pedantickou pečlivost, kterou někteří mají za protivné hnidopišství, ale ve skutečnosti jde o přesně ten postoj k věci, který takový úřad má mít. Jeho kontrola provedení a realizace politického rozhodnutí bude zárukou, že vydáno bude po právu a jen po právu. Ani méně, ani více. Zdanění prodejů je logické. V případě restitucí v devadesátých letech byl tento majetek v případě prvních prodejů od daně osvobozen, ale zde nejde o restituce. Zde jde o majetkové narovnání mezi státem a církvemi, kde se nejen vrací majetek, ale jeho část je proplacena v hotovosti. Pokud se tedy církve rozhodnou nějaký další majetek prodávat, nic proti tomu. Nicméně neexistuje důvod, proč by měly být zvýhodněny. Protože takové prodeje nastanou, výsledkem bude, že stát zinkasuje příslušné peníze z daně z převodu nemovitostí, což v nějakém několikaletém období může být mnoho stovek milionů korun

Majetkové vyrovnání s církvemi je principielně správné. Kněží nemohou být státními zaměstnanci. To je absurdní stav. Církve mají být samostatné – myšlenkově i ekonomicky. Toto vyrovnání by také nemělo vést ke zhoršení vzájemných vztahů mezi státem, národem a těmi podstatnými církvemi, které jsou západní a přestavují tradici Evropy. Především katolická církev je přirozeným spojencem státu a národa v obraně před militantním islamismem, který se rozmáhá tam, kde tradiční evropská víra vyklidila pozice. Stejně tak je spojencem proti stále agresivnějšímu a byzantskému pravoslaví. Útoky na tradiční církve jsou útoky na samotné základy západní civilizace.

Ale pak je tu i druhá strana mince. A ta lze shrnout velmi snadno. Dobré účty dělají dobré přátele. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | středa 18.6.2014 7:35 | karma článku: 18,44 | přečteno: 850x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Jsme na dostřel ANO, řekl Vondra. Chce porazit „Putinovy užitečné idioty“

20. května 2024  11:36,  aktualizováno 

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra řekl, že koalice SPOLU je „na dostřel“ hnutí ANO....

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky