Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nadstandardní hloupost ČSSD

Pod stínovým ministrem zdravotnictví sociální demokracie Svatoplukem Němečkem se třese křeslo, protože připustil, že tak zvané nadstandardy ve zdravotnictví nejsou naprostý nesmysl. Což je dobrá příležitost podívat se na tento problém nikoliv ideologicky (což se skoro vždy děje), ale ekonomicky (což se neděje skoro nikdy).

Velmi jednoduše: když si v současnosti chce někdo „dokoupit“ pro něj příjemnější metodu zákroku nebo materiál a ten požadovaný postup stojí dejme tomu pět tisíc korun, zaplatí celou sumu. Pokud ne, podstoupí variantu třeba za dva tisíce korun, která je „v normálu“. Občanům je tak v případě, že si chtějí koupit něco pro ně lepšího, bráněno v právu čerpat péči, na kterou mají nárok (tedy zaplatit 5000 – 2000 = 3000 korun). Pouze poznamenám, že chuť investovat do svého zdraví nemusí mít nutně jenom „bohatí“ nebo „dobře situovaní“, současný stav tuto „lepší“ péči vzdaluje především méně majetným, protože pro ně jsou vyšší platby nejvíce restriktivní. Fakt, že nemáme definovaný systém nadstandardů, je ve skutečnosti asociální. Dokonce některé typy péče či zákroky dělá pro občany České republiky naprosto nedostupnými, také vede k celkovému poklesu kvality péče (ve srovnání s náklady), ale to jsou již složitější otázky.

Jako ekonom tvrdím, že v dané době tento stát nemá prostředky k tomu, aby poskytl všem svým občanům maximální péči na nejvyšší možné úrovni dané nejmodernějšími postupy. Ve skutečnosti na to nemá žádný stát na světě a situace bude spíše horší než lepší. Aniž bych zde chtěl vysvětlovat demografický problém, během příštích dvaceti let se nároky na čerpání zdravotní péče dramaticky (násobně) zvýší s tím, jak vzroste průměrný věk populace. A za padesát let tady (v Evropě obecně) bude z tohoto pohledu zcela jiný svět. Nyní se potýkáme jenom s prvními lehkými náznaky tohoto problému.

Otázkou nadstandardů tedy není, zda ANO či NE, ale CO ANO a CO NE. Jde pouze o to, jak definovat standardní péči dostupnou všem a bez dalších diskusí, takovou, kterou se stát zaváže v plné výši hradit. O tom by měli diskutovat ekonomové, nikoliv politici – politici totiž k tomu nemají žádnou jinou kvalifikaci, než touhu vyhrát volby.

Problémem sociální demokracie je, že ekonomické myšlení někdy (neříkám vždy) nahrazuje ideologickým chtíčem. I když to v Lidovém domě odmítají vnímat, tak peníze nerostou na stromech a rozhodnutí ústředního výboru nemění zjevná fakta. Před mnoha lety, v době, kdy Švédsko vydávalo na zdravotnictví rekordní procenta HDP, byla země šokována sérií případů zbytečných úmrtí lidí v nemocnicích. Zraněným se nedostávalo jednoduchých, banálních vyšetření, jako třeba obyčejného rentgenu, na který čekali tak dlouho, až vnitřní krvácení napáchalo škody neslučitelné se životem. Výsledkem byla radikální reforma, která vycházela z poznání, že kdo chce dát všechno všem, nedá nakonec nikomu nic.

Sociální demokracie se v této oblasti dostala do svého oblíbeného problému, kdy se tak dlouho negativně vymezuje, až si uzavře rozumné cesty vpřed. Není to novinka. Všichni ekonomové vědí, že hlavním problémem zdravotnictví je dostat pod kontrolu náklady čerpání péče. Všichni také vědí, že jedinou cestou je zavedení elektronické plošné evidence uskutečněných úkonů a jejich přesné připisování konkrétním konzumentům péče a to včetně čerpání léků. V současném stavu neexistuje způsob, jak efektivně systém kontrolovat, což občany tohoto státu stojí ročně minimálně dvacet miliard korun navíc. Představa, že by ČSSD něco podobného zavedla, je absurdní – na to se příliš angažovala v boji proti předchozímu pokusu (který byl ovšem zjevně korupční – to je nesporný fakt a hlavní vinu za diskreditaci elektronizace kontroly péče nese ODS).

Otázka standardů a nadstandardů je otázkou ryze ekonomickou. Sociální aspekt tkví jinde. Úlohou vlád je vytvářet podmínky takové, které umožní maximálnímu dosažitelnému množství lidí čerpat nadstandardní péči díky tomu, že jejich životní úroveň k tomu bude dostatečná. Ale předtím je třeba se k věci postavit čestně a říci, že definice standardů a nadstandardů (stejně jako elektronická kontrola čerpání péče) jsou ekonomické nutnosti, bez kterých budeme ve zdravotnictví látat stále stejné problémy. A budeme to dělat stále stejně hloupě.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 10.10.2013 9:33 | karma článku: 28,84 | přečteno: 1082x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky