Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Molotovův koktejl dneška: Kaviár, sekt a rating

Plán založení společné „nepolitické“ ratingové agentury zveřejněný (zcela oficiálně) Moskvou a Pekingem, která bude „spravedlivě“ hodnotit bonitu zemí a různorodých aktiv, není samozřejmě (nebo alespoň s velkou pravděpodobností) míněn tak úplně vážně. Nehledě na slavnostně podepisované dohody u stolů s kaviárem a sektem.

Je to daleko spíše součást rozsáhlejší strategické hry, do níž patří šíření představ o přechodu na „novou měnu podloženou zlatem“, případně módní vize, že suroviny se budou obchodovat přímo za zlato, čímž bude „dolar sesazen ze svého trůnu“. Zvláště vtipná je varianta, jak se Čína zbaví „bilionů dolarů“ ze svých rezerv a srazí na kolena americkou ekonomiku. Většina těchto a podobných idejí je z ekonomického pohledu v podstatě nesmyslná a jde o naprosté fantasmagorie.

Jen velmi zběžně k možnosti, že by Čína chtěla zničit USA hromadným prodejem vládních bondů. Již jenom situace, v níž by se chtěl Peking zbavit amerických dluhopisů v nominálním objemu stovek miliard amerických dolarů a zároveň za ně nechtěl přijmout americké dolary, by znamenal problém blízký kvadratuře kruhu. Navíc Amerika na kolenou (kdyby se tedy něco podobného podařilo) by se přenesla velmi rychle do čínské ekonomiky a vedla by k hluboké krizi hraničící pravděpodobně s kolapsem. Čína sice hromadí díky přebytku v obchodní bilanci celé hory dolarů, ale to neznamená, že se tím hromadí ekonomická převaha. Ale roste tím vzájemná provázanost a závislost jedné země na druhé.

Kdyby třeba někdo chtěl vytvořit měnu založenou na zlatě, těžko to může udělat v ekonomikách jako je ruská a čínská, protože míra regulace je neřešitelně vysoká. To je zcela klíčové, protože zlatý standard může efektivně fungovat pouze v systémech alespoň relativně blízkých volnému trhu, ve světě zdravých veřejných financí a především v situaci soukromé emise peněz. A tak dále.

S onou rusko-čínskou ratingovou agenturou je to v podstatě velmi podobné. Agentur si mohu založit tolik, kolik mne napadne. A mohu udělit nigerijským vládním dluhopisům rating třeba AAA+++, ale lze pochybovat o tom, že tím jakkoliv ovlivním náhled investorů na tyto papíry. Zatím se má agentura zabývat pouze oceněním rizik společných rusko-čínských projektů, až získá reputaci, mohla by se rozvinout a hodnotit i další aktiva, říkají zakladatelé. Jenže ve skutečnosti není jasné ani to, co by s takovým ratingem společných projektů Čína a Rusko dělali. Rating slouží především pro banky a trhy jako orientační mechanismus. Jenže ani banky a ani trhy nepřijmou rating udělený někým tam obskurním, jako by byla „nepolitická“ agentura založená ruskou a čínskou vládou. Což obě země jistě velmi dobře vědí a žádný plán – alespoň vážně myšlený – neexistuje. Podpisy dohod jsou jenom divadlo.

Ve skutečnosti jde o něco naprosto jiného. V našem světě některé věci fungují s překvapivými efekty. Už jsem v několika diskusích v Čechách i například v Británii zahlédl „odborníky“, kteří za prvé mluvili o oné agentuře, jako by už existovala, za druhé ji dávali do spojitosti s celkovým úpadkem Ameriky, ale i vyspělých zemí, za třetí celou věc označovali za start světové hospodářské revoluce a tak dále. Totéž se dělo před pár měsíci, když byl internet plný údajné a prý dynamicky připravované moskevské měny založené na zlatém standardu.

Jsou to takové moderní informační Molotovovy koktejly. Jde pouze o veřejné mínění a o šíření představy, že svět klasických demokracií a tržní ekonomiky končí a bude nahrazen moudrými osvícenými vládci a směsí rigidní státní regulace s omezeným a soustavně „umravňovaným“ privátním sektorem.

Ve skutečnosti samozřejmě nelze vyloučit, že naše křesťansko-židovská euro atlantická civilizace je na konci své životnosti a budeme v příštích desetiletích „převálcováni“ civilizací například islámskou. Ale určitě k tomu nedojde kvůli nízké výkonnosti demokratického systému a volného trhu. Dojde k tomu ze zcela opačného důvodu, protože pro dobré bydlo budeme líní mít děti a líní chránit tradiční evropské hodnoty.

Autor: Luboš Smrčka | středa 2.7.2014 7:48 | karma článku: 14,68 | přečteno: 417x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Nový byt k pronájmu
Nový byt k pronájmu

Suchdolské náměstí, Praha 6 - Suchdol
15 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky