Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Minimální mzda je zlo. Ale logické

Vláda rozhodla, že minimální mzda pro příští rok by byla stanovena na 13 350 korun. Hospodářská komora téměř povinně protestuje. Odbory (také téměř povinně) říkají, že jejich návrh na 13 700 korun byl lepší.

Diskuse o minimální mzdě v této zemi je neobvykle poťuchlá. Skoro by se dalo říct, že málokdy člověk slyší tak absurdní ideologické argumenty, jako u tohoto tématu. Podnikatelé: Zkrachujeme, zvýší se nezaměstnanost! Odbory: Chceme jenom spravedlnost! Mzdy obecně jsou nespravedlivě nízké!

Chce to jistý odstup, protože z velké části je to marketing.

Samozřejmě nikdo nezkrachuje.  Pokud zkrachuje, tak viz níže. Nezaměstnanost nevzroste. A pokud, tak určitě ne kvůli minimální mzdě.

Mzda je cena práce. Ceny nejsou spravedlivé nebo nespravedlivé. Ceny jsou tržní. Spravedlnost je subjektivní či sociální nebo společenský pojem. Cena je naopak výsledek objektivního vztahu nabídky a poptávky. Z tohoto pohledu by bylo nejlepší žádnou zákonem definovanou minimální mzdu nemít, protože jenom vnáší nerovnováhu do tržních vztahů. V tom mají podnikatelé v principu pravdu. Jenže to je trochu potíž – jako obvykle totiž i tady platí, že většina regulací nevzniká kvůli nezřízené lásce k regulacím, ale protože nějaká skupina zneužívá svobody. Je mi líto, ale v tomto případě jsou to úplně na začátku povětšinou podnikatelé v mnoha odvětvích. Platí zaměstnancům oficiálně minimální mzdu, a z minimální mzdy také sociální a zdravotní pojištění, zbytek jde šedými nezdaněnými cestami. Kdyby neexistovala hranice minimální mzdy, tento „podfuk“ by byl podstatně rozšířenější a masivnější.

Minimální mzda má jistě také ideologické a politické důvody. Pro sociální demokracii a obecně levici je způsobem ochrany práv zaměstnanců. Na to by přísahaly i odbory.  Ale její hlavní reálná úloha v ekonomice je tlačit na šedou zónu a omezovat prostor pro maximalizaci zisku na úkor daní a pojistného.

A teď ta navrhovaná výše 13 350 korun. Bylo by vhodné podívat se (když už ji máme a nezbavíme se jí) na minimální mzdu tak trochu realisticky a hlavně na základě faktů.

Jedním z principů minimální mzdy by mělo být, že bude dostatečně vyšší, než hranice chudoby. Proč hranice chudoby? Protože nejnižší mzdy ztrácejí smysl, pokud nezajistí pracujícím lepší životní úroveň, než jakou jim zajistí sociální dávky. Ano, hranice chudoby a výše sociálních dávek nejsou v přímé úměře. Jedno je určitý propočet vůči společenskému nastavení, druhé je určováno na základě životního minima a dalších instrumentů. Ale díky řadě převodních pák spolu relativně složitým způsobem propojeny.

Hranice příjmové chudoby je definována jako 60 procent mediánu příjmu. Medián není průměr, ale prostředek příjmů, tedy hranice, pod kterou je padesát procent lidí a nad kterou je také padesát procent lidí, medián u příjmů je o něco nižší než průměr. Loni bylo 60 procent mediánu 11 195 korun (po zdanění) pro jednotlivce. Což znamená, že loňská minimální mzda byla (po odvedení pojistného atd.) o zhruba 1500 korun nižší než hranice relativní chudoby.

A tady se naskýtá ekonomicky zapeklitá otázka. Má smysl (ve vyspělé a bohaté zemi), aby existovaly pozice, které zaměstnancům nezajistí ani takový čistý příjem, který převýší hranici příjmové chudoby? Neboť pokud takové pozice existují, neznamená to, že zároveň je tím zpomalována restrukturalizace ekonomiky a její posunování k takové podobě, která je založena na vyšší přidané hodnotě?

Nechci vnucovat svou odpověď. Ale tak tedy (když už tu minimální mzdu máme zavedenou, viz všechny pochybnosti výše) chápejme minimální mzdu i jako mechanismus, který vytváří tlak na restrukturalizaci hospodářství. Možná by vláda neměla být hybatelem takové snahy. Ale pak po ni nechtějme, abychom nebyli země montoven (což nota bene nejsme), ale jedno velké Silicon Valley (to nikdy nebudeme) nebo Země zaslíbená průmyslu 4.0. Všechny politické strany (včetně pravice) i veřejnost neustále hovoří o podpoře přeměny země na technologického tygra. Všichni to chtějí. A pak se máme dojímat nad příběhem podnikatele, který bude zničen zvýšením minimální mzdy o necelých deset procent, což popravdě stále nebude tolik, aby to znamenalo, že v čisté podobě vzroste minimální mzda nad hranici příjmové chudoby?

Ale no tak!  Dobové tance kolem minimální mzdy jsou skutečně jenom marketing. Protože jinak by stejný člověk nemohl říkat skoro současně věty jako: „Musí se vyplatit pracovat!“ (překlad: kdo pracuje, musí mít dostatečně vyšší plat, než jsou příjmy z dávek) a „Zvýšení minimální mzdy dusí podnikatele“ (překlad: nelze mzdu omezit „zespoda“). Nelze mít oboje najednou.

Něco jiného by bylo, kdybychom jasně slyšeli požadavek na zrušení minimální mzdy a zrušení všech sociálních dávek. Pak by šlo o konzistentní požadavek. Ale nevím o nikom relevantním, kdo by to reálně požadovat – nesporně z důvodu politické sebevražednosti takového programu.

Minimální mzda je principiálně zlo. Ale v našem společenském a hospodářském systému je to zlo logické.

Autor: Luboš Smrčka | středa 21.11.2018 9:52 | karma článku: 22,04 | přečteno: 856x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky