Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Masová migrace bude, dokud…

… přijímání různých paktů a dohod o migraci a uprchlících nenahradí svobodná a spravedlivá obchodní výměna. A k ní je zatím pořád dost daleko.

S tou migrací je to vůbec dost vtipné.

Někteří tvrdí, že masovou migraci zavinila Angela Merkelová „pozváním“ migrantů do Evropy a Německa. Jiní přísahají, že ji zavinil Západ podporou Arabského jara. A další, že za ni mohou dávné „koloniální mocnosti“ tím, že vykořisťovaly po dlouhá staletí celé kontinenty od Jižní Ameriky přes Afriku až po Asii.

Všechny ty teorie vypadají na papíře docela logicky. Jen to prostě nesedí s tím nejpodstatnějším. Tedy s fakty. A s ekonomikou.

Představa toho, jak si obyvatel vesničky Guindi Guiri v jihozápadním Nigeru přečte v místních novinách článek „Merkelová zve všechny do Německa“, sebere svých pět švestek i početnou rodinu a vypraví se na zhruba 5800 kilometrů dlouhou cestu za štěstím do Mnichova, je prostě absurdní. Stejně, jako na nějaké pozvání dámy, o které ostatně sotva něco zaslechl, nereagoval obyvatel městečka Al Sawanah východně od syrského Homsu.  Jakkoliv by to měl s 3400 kilometry v podstatě „za rohem“.

Daleko reálnější než představa polnice Merkelové svolávající migranty celého světa do Evropy je dvojverší Francoise Villona: „Bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad.“ A historicky vyzkoušený fakt, že před válkou prostě lidé utíkají. Těžko se jim divit. Snaží se dostat tam, kde je bezpečí. Což obvykle znamená i bohatství.

Ani Arabské jaro nevzniklo proto, že by si ho naplánoval George Soros a že by zaplatil pár stovek nebo i pár tisíc demonstrantů. To si skutečně může myslet jen naprostý šílenec. Režimy v Libyi, Sýrii, v Egyptě a dalších zemích (třeba v Jemenu) byly papinovy hrnce napěchované tlakem. Statisícové masy nedá do pohybu jeden člověk – ani miliardář. Leda by to byl Ghándí, ale tomu trvalo celý život, než se mu to podařilo. Možná lze masy za vhodných okolností povzbudit, to asi ano. Ale především musejí chtít ti lidé, musejí mít všeho plné zuby a musejí být vedeni touhou jít proti moci i za cenu vlastního bezpečí či života. Jistě, pravda – výsledky jsou občas ještě horší, než předchozí stav. Ale říkejte to nadšeným dobyvatelům Bastily. Ti si také asi tak úplně neuměli představit, že po 14. červenci 1789 přijde v letech 1793 a 1794 jakobínská diktatura.

A konečně koloniální období, jakkoliv bylo zločinné, zcela jistě nepřineslo ekonomický úpadek porobených zemí. To spíše naopak. Co přineslo, to byly nesmyslné hranice a politické zmatky spojené s dobou po odchodu kolonizátorů. Jenže to je už přes padesát let. Navíc, i když samozřejmě byly kolonie prakticky bez náhrady připraveny o část obrovského bohatství nerostů či přírody, je otázka, nakolik pozdější samostatné státy na stejném území poznamenala právě tato část koloniální minulosti. Ostatně v roce 1910 byly v celé Africe (stejně jako i padesát let před tím) jediné dva nezávislé státy – Etiopie a Libérie. Dnes patří s přehledem k nejchudším zemím světa a to s velkým odstupem za dlouhou řadou bývalých kolonií.

Přesto lze říci, že Západ si skutečně může za migraci do jisté míry sám. Pokud by alespoň v posledních třiceti letech podporoval skutečně svobodný obchod bez bariér a na férových základech, stav afrických a jistě i drtivé většiny dalších rozvojových zemí by byl podstatně lepší, než je nyní. Pokud by (pro příklad) Evropa uznala, že její zemědělská dotační politika vedoucí k exportu levných přebytků poškozuje hospodářství dlouhé řady rozvojových států, lze tvrdit s naprostou jistotou, že migrační vlna posledních let by byla daleko menší.

Ta už se však stala, zpět to nevrátíme. Ale můžeme se konečně začít na Afriku (a jiné rozvojové státy) dívat s respektem alespoň nyní. Rodí se tam například konečně zóna volného obchodu. Jakkoliv je politická situace v řadě zemí velmi výbušná, přibývá postupně takových, které už dekádu či dokonce dvě nezažily občanskou válku nebo vojenský puč.  Nearabská Afrika je (na místní poměry) stabilní. A její ekonomika také poměrně dynamicky roste.

Evropská unie (která se v tento týden úterý ve Vídni setkala na velkém ekonomickém fóru s Africkou unií) by konečně měla přistoupit ve vztahu k jižnímu sousednímu kontinentu (a ke všem dalším zemím) na to, že nejlépe všichni vydělají, když obchodní bariéry padnou co nejdříve. Což ale také znamená, že EU čestně přizná, o kolik jsou uměle a pomocí dotací zlevněny například její zemědělské produkty a umožní tento rozdíl vyjádřit clem.

Je to vlastně velmi vtipná (a smutná) situace. Africké země Evropě říkají naprosto to stejné, jako americký prezident Donald Trump, který hrozí Unii obchodní válkou: „Chceme volný obchod bez cel. Ale také bez dotací. Protože pokud je váš export podpořen dotací, není to volný obchod. Dotace je dumping, dumping není férový obchod, protože dumpig je záporné clo.“

Takže masová migrace (z jihu i odjinud) tady bude tak dlouho, dokud Evropa nezačne brát Afriku (a ostatní)jako respektovaného partnera a ne jako kontinent slabý tak, že je mu možné vnutit jakékoliv nevýhodné postavení.

Pořádný průlom do pravidel Světové obchodní organizace by udělal lepší službu, než padesát paktů o uprchlících a migrantech.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 20.12.2018 8:02 | karma článku: 33,97 | přečteno: 2545x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky