Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Lid je moudřejší než politici

Celých 85 procent obyvatel České republiky nechce v danou chvíli vstup do eurozóny. Pouhých dvanáct procent lidí je pro urychlení příprav na případný vstup. Lid je prostě zase moudřejší než politici.

Nedělám si iluze o tom, že oněch 85 procent obyvatel země má svoje názory nějak fundamentálně podloženy znalostí ekonomických detailů a již vůbec ne znalostí teorie. Přesto má tento signál jednu významnou vlastnost – vychází totiž z emoce a zkušenosti, dvou aspektů často zrádných, mnohdy však velmi užitečných.

U zkušeností v ekonomice platí jedna poučka: totiž, že na základě minulosti je nemožné předpovídat budoucnost. Mohu znát minulý vývoj akcií nějaké firmy s nekonečnou přesností, ale nic mi to neřekne o zítřku. Jestliže však vím, že v Řecku se střídá posledních dvacet let jedna nezodpovědná vláda za druhou (a každá je snad dokonce ještě o něco horší než ta minulá), budu se hodně rozmýšlet o tom, že bych lezl do spolku, ve kterém je Řecko. (Vtipálkům rovnou říkám, že kterákoliv vláda České republiky ve stejném období dvaceti let byla vždy násobně odpovědnější, než ta nejlepší řecká.)

Emoce jsou zase zrádné, protože jim chybí racionální základna, ale umožňují pudově reagovat na situace, ve kterých proti sobě stojí argumenty jakoby stejné validity. A umožňují mi reagovat i tehdy, pokud těm argumentům buď nerozumím, nebo je nejsem schopen racionálně posoudit. Lidé mají sklon k zachování statutu quo a teprve opravdu silná argumentace je schopna překonat sentiment. Díky tomu žijeme v systému, který je podstatně více evoluční než revoluční, nebýt toho, byli bychom všichni Trockij a podle toho by to také vypadalo. Konec konců víme, jak revoluce pravidelně dopadnou.

Oněch 85 procent lidí rozpačitých z euro-vize tedy vychází z nesporně racionálního předpokladu, že stát se členem skupiny, která má svých vlastních problémů dost a kde někteří již přítomní neplní svoje sliby a chovají se minimálně nečestně, nelze nazvat rozumným krokem. A jsou vedeni především emotivním pocitem, že měnit nesporně dobře fungující korunu za euro, o kterém se dá říci všelicos, ale těžko ho nazvat stabilním projektem, není správné.

Obě tyto pohnutky jsou korektní a bylo by špatně je přehlížet, zesměšňovat či nebrat do úvahy. Možná, že přijde někdy v budoucnu okamžik, kdy se euro ukáže jako přínos, tak zjevný a nesporný přínos, že nebude možné stát mimo. Ale tato chvíle teď zcela zjevně nenastala. Naopak. I když okamžiky největší dluhové krize a největších otřesů společné měny alespoň vizuálně pominuly, ve skutečnosti nyní čekají euro nejhorší časy.

Od dluhové krize platilo, že i když Řecko (Španělsko, Portugalsko, Irsko…) stálo na pokraji bankrotu, alespoň mělo politickou reprezentaci, se kterou bylo možné racionálně diskutovat o společné budoucnosti. Atény se vydaly jiným směrem, který bychom mohli nazvat zcela jednoduše vydíráním. My budeme dělat, co se nám líbí a vy to budete platit. Pokud vůbec má České republika uvažovat o nějakém budoucím přičlenění k eurozóně, tak si alespoň počkejme na to, jak se měnové společenství dokáže vyrovnat s tím, když mu nezdárný člen přiloží pistoli k hlavě. A do té doby by politici měli naslouchat lidové moudrosti.

Autor: Luboš Smrčka | středa 29.4.2015 10:04 | karma článku: 29,14 | přečteno: 895x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky