Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Komunistické referendum

Komunistický nápad vytvořit Národní frontu za referendum o církevním majetku (nebo jak to formulovat) je vychytralý pokus líznout si trochu více moci. Je to velká lež pod heslem „Všechnu moc lidu“.

Náprava majetkových křivd spáchaných na církvích je velmi nepopulární téma. Veřejné mínění míní, že lidu tak byly odcizeny nějaké hodnoty a majetek, který byl „přidělen“ církvím, především církvi katolické. Je tu ve hře nějaký dosti značný majetek a k tomu významná suma peněz, které budou postupně vypláceny. Zajímavé je, jak pod nánosem negativní argumentace kolem „restitucí“ (přičemž o restituce vlastně nejde, ale to je vedlejší) mizí jiná významná suma peněz, která naopak vyplácena být přestane (církve budou postupně – během 17 let - odříznuty od státního rozpočtu, což je jednoznačně správné). Neexistuje žádný důvod, proč by veřejné rozpočty měly vyplácet mzdy kazatelům jakékoliv církve. Z dlouhodobého hlediska bude vrácení majetku církvím pro stát výhodné, sedmnáct let bude klesat státní příspěvek, až zanikne zcela. Třicet let bude splácen majetek, který nelze vrátit. A pak konečně nebudou mít státní moc a církve z hlediska peněz nic společného. Věci se dostanou do té podoby, v jaké mají být.

Zpátky k tomu komunistickému podvodu. Referendum je výborná věc a přímá demokracie má velký význam. Přímá volba prezidenta, starostů, hejtmanů, většinový volební systém, to všechno jsou velmi rozumné kroky. V odpovědné zemi odpovědných občanů. Čímž neříkám, že občané ČR nejsou odpovědní, to jistě jsou. Nicméně odpovědnost musí být i na straně politiků, což je ještě důležitější. Podívejme se, kam chtějí někteří vychytralí lidé českou politiku a české občany kormidlovat.

Tedy má být referendum o zákoně, který byl přijat, je platný a nabyl účinnosti. A posvětil ho i Ústavní soud. Pokud opravdu politická reprezentace na tuto myšlenku kývne, je možné vyhlásit referendum o čemkoliv. Dejme tomu: co kdybychom si jako Svrchovaný Lid této země usmysleli, že prostřednictvím referenda znárodníme (za symbolickou náhradu) veškerý majetek privatizovaný v letech 1990 až 2013 a to i v případě, že již není v rukou privatizátorů? Na základě precedentu s církevním majetkem by to bylo možné. To je hodně velká divočina, ale mohli bychom si usmyslet znárodnit alespoň veškerý restituovaný majetek. Nejen církevní, ale všechen. Nebo by bylo možné jít na to jinak a znárodnit referendem majetek jenom některých lidí – třeba Andreje Babiše. Že to jsou nesmysly? Samozřejmě, dokonce jsem přesvědčen, že žijeme v zemi rozumných lidí, kde by se pro takovýto stádní komunismus nenašla většina. Jenže váhání řady politiků nad tím, zda by jim taková referenda přece jen neumožnila větší moc, varuje.

Nejsem nadšen z podoby Zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ale tento zákon platí a není proti ústavnímu pořádku. Existuje podstatný rozdíl mezi tím, co je demokracie a co republika. První znamená vládu lidu (vládu většiny, přičemž nikde není řečeno, že většina vládne dobře a především není jisté, že vůbec ví o tom, že vládne). Republika je věc veřejná – vláda zákona. Znamená, že zákon platí pro každého stejně a mimo jiné i to, že ho nelze retroaktivně měnit podle okamžité nálady a rozmaru většiny.

Dobře udělaný zákon o referendu (který by například znemožňoval referendum o tom, že slunce nad Českou republikou nezapadne, nebo referendum o tom, že lidé s japonskými předky nesmí být politicky činní, nebo referendum schvalující retroaktivní legislativní úkony) potřebujeme. Nebo přesněji řečeno: byl by vhodný. Ale kdo si alespoň trochu váží vlastní svobody a svých občanských práv, měl by být velmi opatrný ve chvíli, kdy se jednou z podstatných diskusí kolem sestavování nové vlády stává licitování o referendu, jehož otázka by znamenala opravdový návrat do února 1948. Občanská práva jsou ten největší výdobytek, který vlastníme – a tato práva jsou konstituována, určena nebo i omezena v Ústavě a návazných zákonech. Pokud o nich necháme ad hoc rozhodovat náhodnou většinu a to v úzce politických souvislostech, vzdáváme se nenahraditelné části svobody a práv.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 14.11.2013 9:10 | karma článku: 20,65 | přečteno: 627x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky