Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jděte už s tím levičáctvím někam…

Z nedostatku lepších témat začíná se řešit zase otázka „rozlézání“ levice, která prý „hrozí“ bolševizovat Českou republiku. Za prvé je hloupé celé to dělení na levici a pravici. Za druhé je to, co bývá povšechně shrnováno pod pojem „levice“, ve skutečnosti neobyčejně rozdílnou směsí různorodých směrů a představ.

Dělení na levici a pravici vzniklo ve velmi nešťastné době Francouzské revoluce. V konventu seděli vpravo od řečníka zastánci „starých pořádků“, vlevo pak „revolucionáři“. Bylo to tedy něco jako „místopisné“ odlišení. Jak vpravo, tak i vlevo přitom posedávali lidé neobyčejně odlišných názorů na vlastnictví, otázky svobody a další klíčové společenské problémy. Na levici tak byli mnozí liberálové. Vpravo zase lidé, které bychom dnes označili spíše za „fašisty“ či „komunisty“. Konec konců – pod gilotinou končili stejně lidé zleva i zprava, zvláště pak ti, kterým šlo opravdu o svobodu. Páku mechanické sekyry pak zatáhli ti, kterým šlo o moc. Ale dělení na pravici a levici od té doby napomáhá soustavnému politizování reality.

Vinou tohoto historického omylu nyní řadíme fašismus mezi extrémní pravici, i když je to nesmysl a ideologie i realita Třetí říše se svým specifickým plánováním a korporatismem blížila daleko více bolševickému Sovětskému svazu než čemukoliv jinému.

V čem je potíž s pravo-levým dělením v České republice roku 2013? Mimo jiné v tom, že jakmile někdo začne hovořit o sociálních aspektech, je označen za levičáka. Nikdo se ho už neptá na daleko podstatnější věci. Těmi jsou: poměr k soukromému vlastnictví, názor na velikost a úlohu státu a tím pádem na velikost zdanění, názor na podíl lidu na mocenských procesech a na význam přímé demokracie, postoj k regulatorním krokům a k dotačním systémům a tak dále. Je fakt, že žijeme ve světě, který nutně zjednodušujeme, protože jinak je těžko uchopitelný. Ale opravdu potřebujeme zjednodušení, které z věcí dělá naprosto jiné? To nám k pochopení světa nepomůže – naopak.

Pravda, nekompromisní zjednodušení je pohodlné. Pro „pravici“ je pohodlné vytvořit škatulku „levice“, nalepit na ni srp, kladivo a třešničky, omotat ji ostnatým drátem a nabízet se jako jediná obrana před komunismem. Ale je to pustá lež.

Platí to i opačně. Jedním z témat „levice“ v těchto volbách má být heslo „zastavte Kalouska“. Jenže dlouholetý ministr financí je trochu složitější oříšek. Jeho strategický cíl byl a je správný a bude ho muset převzít kterákoliv další vláda. Tedy rozumná vláda, která se nebude řídit heslem po nás potopa. Stát musí být úsporný, musí pracovat s rozumnými a seriózně sestavenými veřejnými financemi. Veřejný dluh je zlo. Miroslav Kalousek ale propadl z taktiky. Jeho jednotlivá opatření byla chybně koncipována a zatěžovala společenské skupiny neadekvátně. Neohlížel se na dopady svých řešení a nezkoumal jejich devastační účinky. Takových příkladů je mnoho – například zdravotnictví je nutné elektronizovat, protože to je jediná cesta, jak dostat pod kontrolu náklady v celém odvětví. Projekt elektronických zdravotních knížek byl ale tragickým omylem a jsem opravdu zvědavý, kdy někdo najde odvahu říci, že je potřeba zavést něco podobného, ale racionálního. S-karty jsou zase to stejné. Tyto projekty mohly ušetřit ročně miliardy nebo desítky miliard, místo toho znamenaly obrovské zbytečné náklady, které skončily bůhví kde. Ani nemluvím o penzijní reformě.

Potřebuje odpolitizovat naše problémy a zbavit je pravo-levého prizmatu. Ve většině případů jde totiž o odborné záležitosti, které jsou ze strategického hlediska naprosto zjevné a zralé k řešení. Jenže tato řešení musí akceptovat fakt, že ekonomie není odvětví matematiky, ale sociální věda, tedy věda o společnosti.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 19.9.2013 7:07 | karma článku: 24,11 | přečteno: 962x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky