Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se zcela minout s Tomášem Sedláčkem

Pokud ve státě X tvořilo před 200 lety zemědělství 60 procent hrubého domácího produktu a v současnosti v tom stejném státu X představuje jedno procento HDP, je to skutečnost, kterou máme považovat za problém?

Samozřejmě nikoliv. Důvody, kvůli kterým to naprosto není potíž, jsou nesporné a naprosto jasné. Přesto jsem narazil před pár dny na situaci, ve které tento ekonomický příběh vyvolal u řady lidí téměř vztek a beznadějné zoufání „kam to ten náš svět spěje“.

Myšlenkový omyl, který ono nemalé množství lidí svedl až na hranu existencionální hlubiny, se však opakuje často a neutuchající jistotou. Proto bude užitečné podívat se na něj trošku pečlivěji.

Celé to vzniklo takto.

Známý český ekonom Tomáš Sedláček zveřejňuje obvykle svoje články a blogy z ekonomicky zaměřeného tisku i na facebookovém profilu. Autorsky je to pochopitelné – jeho texty bývají v placených sekcích a Sedláček je jistě raději, když si článek přečte víc lidí. Zatímco ale na původních místech má vcelku jistotu poměrně ekonomicky vzdělaného publika, které s ním jistě mnohdy nesouhlasí (také někdy patřím do této skupiny), ale následné hovory se drží tématu a argumentů, na sociálních sítích se vydává na expedici do hlubin poněkud z hlediska chápání hospodářských zákonitostí temnějších.

A je to poznat.

Stačí si ale prolétnout pár reakcí v diskusi pod textem o tom, jak se mění struktura tvorby hrubého domácího produktu a jak svoje místo zaujímá tak zvaný kreativní průmysl. a chtělo by se s filmovou klasikou Vesničko má středisková říct: „To neděláš dobře s tou sirkou, Jaromíre.“

Znám to ze své autorské praxe. Je jistě poněkud frustrující pokusit se vyjádřit nějaké myšlenky co nejjasněji a naprosto pochopitelným způsobem… A pak číst beznadějně zmatené poznámky některých diskutérů.

Ale jak říkám – v tomto případě je mimořádně zajímavá linka: 200 let dozadu tvořilo HDP Dánska ze 60 procent zemědělství, nyní je to jedno procento. Reakce diskutujících: Není divu, že se svět kazí, když nevyrábíme potraviny.

Pokles počtu zaměstnanců a pokles podílu zemědělství na tvorbě HDP není způsoben tím, že by se skutečně přestávaly pěstovat plodiny a hospodařit. Důvodem je obrovský růst produktivity práce, který je dán novými odrůdami plodin, hnojivy i například stále v

 

Tak se na to podívejme. Za prvé je třeba si zcela otevřeně přiznat, že před takovými 2000 lety tvořilo zemědělství v Dánsku i v Čechách odhadem tak 90 procent HDP. Nízké výnosy plodin a řada dalších okolností nedávaly příliš mnoho jiných možností. Stejně tehdy jako před těmi 200 lety lze vcelku s jistotou tvrdit, že jakkoliv byla valná část lidské snahy zaměřena na „uživit se“ ve smyslu „mít co jíst“, tak dnešní jedno procento HDP znamená co do fyzického objemu daleko větší hromadu mléka, másla, obilí a dalších komodit, než v oněch minulých dobách.

Je to dáno dlouhou řadou důvodů. Namátkou: Nové odrůdy rostlin, hnojiva, mechanizace a tak dále, a tak dále. Zatímco tedy v minulosti se o výživu musela starat většina společnosti, v současnosti stačí ke splnění stejného úkolu pouhý zlomek. Říká se tomu celkově růst produktivity práce. A právě skutečnost, že díky změnám se část společnosti mohla začít místo okopávání polí věnovat jiným ekonomickým činnostem, vedla k uvolnění obrovského potenciálu a k onomu mimořádnému růstu životní úrovně.

Člověk by předpokládal, že když už někdo čte text o ekonomice, bude schopen tuto elementární úvahu učinit, aniž by musela být v textu popsána. Zjevně nikoliv.

Samozřejmě jde v případu reakcí na text Tomáše Sedláčka o v podstatě o anekdotu. Dokonce úsměvnou, dokud si člověk neuvědomí, že podobných „zkratů“ vidíme kolem sebe každý den stovky a tisíce a že některé jsou nejen masově přijímány, ale dokonce se stávají důležitou okolností rozhodovacích procesů.

Zase jen namátkou: Stát samozřejmě není od toho, aby vařil pivo nebo vlastnil hotel. Jak dlouho ale diskutujeme o Budvaru či Thermalu a jejich privatizaci? Současná obrovská inflace vznikla obrovskou nabídkou peněz, ale stejně zde existuje velký tlak na to, abychom tuto inflaci řešili další obrovskou nabídkou peněz. Průměrný úrok z nových státních dluhopisů vzrostl za dva roky z necelého procenta na skoro šest procent, a přesto slyšíme hlasy, že další máme nízký dluh a další zadlužení není problém.

Zatímco děs internetových diskusí z toho, že chudáci Dánové asi vymřou, když jejich HDP tvoří zemědělství jen z jednoho procenta, může ještě vzbuzovat úsměv, každý den kolem sebe vidíme příklady principiálně naprosto stejných omylů, které se stávají součástí naší budoucnosti. Temnou součástí naší budoucnosti, slušelo by se dodat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 30.6.2022 7:11 | karma článku: 15,08 | přečteno: 506x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za jeden krok vpřed dva vzad. Západní rozhodnutí jsou pomalá, říká Zelenskyj

20. května 2024  20:46,  aktualizováno  20:53

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v interview s agenturou Reuters postěžoval na pomalá...

Absurdní! Nehorázné! Izrael a USA odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32

Izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Zaměstnanci soudů míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky