Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Euro? Nechme ho tak deset let spát

Končící premiér Bohuslav Sobotka se přihlásil k rychlejší cestě k euru. I když společnou evropskou měnu principiálně odmítám vidět jako politický problém, není to dobrý nápad. A to z dobrých ekonomických důvodů.

Celkově je otázka eura viděna příliš politicky a zvolání bývalého premiéra je politická deklarace. Zcela opačná, ale v důsledku podobná jako zvolání: „Euro nikdy“. Ve skutečnosti je společná měna otázka spíše pro podnikatele a finančníky, pro ekonomy. Tím vůbec nemám na mysli, že by na ni nemohl mít kdokoliv vlastní názor – pochopitelně je měna jistou částí definice státu a stát je vyjádřením vůle občanů. Tedy rozhodnutí o měně je věcí občanů státu. Nicméně o tom, zda je doba pro společnou měnu vhodná nebo není vhodná, je možné vést dva druhy diskuse. Emoční, která je samozřejmě legitimní, avšak nikoliv relevantní z hlediska pravdy či užitku. A odbornou, která je naopak hledáním pravdy a užitku, ale politicky je méně významná.

V emoční rovině v dané době vyhrává spíše to tvrzení „Euro nikdy“. Popravdě nemá smysl jít proti tomuto výsledku „hlava nehlava“, lepší si je pamatovat, kdo stojí v čele těch, kteří se snaží vytvořit dojem, že bez koruny není česká svrchovanost. Říkají totiž nesmysly. Jakou měnu daný stát používá, nemá ve skutečnosti jakýkoliv dopad na to, nakolik je svrchovaný. Tak zvaná „vlastní ekonomická politika“ (údajně nemožná bez vlastní měny) je mýtus – ve skutečnosti je obvykle nejlepší, když stát má jedinou ekonomickou politiku, a to přiměřené (pokud možno nízké) daně, minimum regulatorních opatření, výkonnou státní správu, vysokou míru vynutitelnosti smlouvy, kvalitní soudnictví… Každý z těchto cílů je mnohonásobně podstatnější než měna, jaká se v dané zemi používá. Protože měna je pouze a jenom prostředek směny. Potřeba nějaké geniální „ekonomické politiky“, která „lidu“ zajistí prosperitu a vysokou životní úroveň, je pověst vytvořená jenom a pouze k tomu, aby byly ospravedlněny přerozdělovací procesy. Stát dělá nejlepší ekonomickou politiku tehdy, pokud nechá své občany v nejvyšší možné míře na pokoji. A jestli mají občané v peněženkách euro nebo koruny, to je v podstatě vedlejší.

Jistou důležitost ale měna samozřejmě má. Země, které nemají svoji měnu směnitelnou za měny jiné, nutně žijí ekonomicky v něčem, co bychom nazvali „vyloučenou lokalitou“. Jestliže je kurz dán úředně, přibývá jedna zásadní regulace, která snižuje celkovou efektivitu ekonomiky. V takové situaci nejsme již hodně dlouho. Naštěstí. Koruna je plně směnitelná, podniky i jednotlivci mohou držet korunu stejně, jako mohou držet i cizí měny (což je nejlepší obrana proti kurzovému riziku), v tomto směru žijeme v prostředí široké (téměř neomezené) svobody. Je to svoboda tak rozsáhlá, že dokonce snižuje potřebu měny společné s největšími obchodními partnery. Protože svobodná směna snižuje i sama o sobě transakční náklady a rizika spojená s vlastní měnou. Přesto by z hlediska podnikatelských aktivit bylo euro dalším přínosem. To, co je nyní nízké (relativně), by přestalo existovat zcela.

Stejně není pro euro dobrá chvíle ani z ekonomického pohledu. Ve skutečnosti ho můžeme samozřejmě přijmout třeba zítra. Otázka je v udržitelnosti našeho vývoje. Mezi českým ekonomickým prostředím a těmi skutečně výkonnými zeměmi eurozóny je stále obrovský institucionální rozdíl, je zde obrovský rozdíl v efektivitě práce institucí, můžeme říci státu. Potíž s eurem není v tom, že ho nechce Josef Novák z Babovřesk nebo že by s ním neměly umět žít české podniky (ty by to zvládly hravě a měly by z toho naopak užitek ony i jejich zaměstnanci). Potíž s eurem je v nízké kvalitě českého státu a jeho nedobré efektivitě. Nejde ani zdaleka jen o samotnou vládu. Jde o celkovou institucionální kvalitu. A ta je nedostatečná.

Všechny země, pro které je euro problém, trpí podobnými příznaky, s jakými žije český stát. Málo efektivní státní správa, málo efektivní soudní systém, nízká vymahatelnost smlouvy, nejasné kompetence, konstitucionální nejasnosti… Dost možná má ten Josef Novák z Babovřesk podstatně více rozumu, než si mnozí myslí, protože on podvědomě cítí, že ten, kdo na euro nemá, není český podnikatel nebo česká ekonomika, ale české právní prostředí a český stát.

Pokud budou podnikány správné a dostatečně rychlé kroky k nápravě, tak možná za deset let budeme na euro skutečně připraveni. Pak konkurenceschopné nebudou jen průmyslové firmy a jiné podnikatelské subjekty, zaměstnanci a živnostníci (což jsou skupiny konkurenceschopné již nyní), ale také české institucionální prostředí.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 14.12.2017 7:44 | karma článku: 20,01 | přečteno: 549x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky