Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dejte minimální mzdu třicet tisíc, a bude dobře!

Jistý Bedřich H. (na jménu ale vůbec nezáleží) napsal v diskusi s jistým politikem (na jménu také nezáleží) doslova toto: „Dejte minimální mzdu minimálně 30 000 a vše bude lepší.“ Je to banalita. Ale bohužel leccos vysvětluje.

Především si velmi krátce řekněme, že administrativní rozhodnutí zvýšit minimální mzdu na třicet tisíc samozřejmě nevyřeší vůbec nic. Nesporně by to naopak problémy přidělalo a raketový inflační skok by byl skutečně jenom jedním z nich. Jediné zajímavé na oné myšlence je, že by to byl gigantický ekonomický pokus zjistit, jak rychle by došlo ke znehodnocení toho „přidání“. Za měsíc? Za pět? Podle mého za dva, nejpozději za tři.

Lidově: Je to skutečně naprostý nesmysl.

Důležitější je, co ukazuje. Protože jakkoliv si nezaslouží tato přihlouplá banalita sama o sobě vetší pozornost, ukazuje jednu věc, která je v našich zemích nějak zakódovaná v přemýšlení mnoha lidí, přičemž se obávám velmi silně, že někteří z nich měli či mají určitý vliv na chod státu.

Ta představa je, že emisí většího počtu peněz lze něco „vyřešit“. Když na věc XY nemáme, koupíme ji na dluh. Když nemáme na platy učitelů, tak si na ně půjčíme. Když není na dovolenou u moře, vyřeší to kreditka. A když se věci zdražují a lidé se nemají tak dobře, jako dříve, tak prostě skokem zvýšíme mzdy.

Paráda, vyřešeno! Jak snadné.

Ty příklady mají v sobě mnoho odlišností, některé se týkají veřejných rozpočtů, jiné rodin, další hlavně soukromé podnikové sféry, ale ten úplný základ je pořád stejný. Když na něco není, tak to vyřeší emise peněz.

Mohl bych tady sepsat několik stránek seznamu článků a knih, které tento nesmysl z gruntu vyvracejí. Některé jsou i volně na internetu. Tak namátkou Frédéric Bastiat a jeho Co je vidět a co není vidět. Mimochodem: Většina textů v této knize byla sepsána těsně před rokem 1850, což tak nějak pěkně ukazuje, že v některých věcech se svět prostě odmítá změnit. Volně je mnoho jeho textů k dispozici ZDE. Skvělá je také studie Andrewa Dickson Whitea Inflace papírových peněz ve Francii. Tu by si měl přečíst každý, kdo jen náznakem uvažuje o dalším růstu národního dluhu. Výborná je Barlettova práce Jak nadměrná vláda zničila starověký Řím. Ta již bohužel není on-line dostupná, lze ji najít v časopisu Svobodné rozhledy (5). A samozřejmě by mohly následovat knihy Friedmanovy a dalších a dalších.

Jednoduchá řešení, jako je rozjetí rotaček s penězi, asignáty nebo s čímkoliv podobným prostě nefungují. A jestli to dělá stát nebo přenese a transformuje tíhu takového činu na soukromé osoby extrémním zvýšením minimální mzdy, to je naprosto vedlejší. Vždycky, vždycky a ještě jednou vždycky z toho bude jediné: Inflace.

Aby nedošlo k nějaké mýlce. Nemá smysl se zaseknout na debatě, zda má existovat nebo nemá existovat institut minimální mzdy. Jsou země, které s ním velmi spokojeně žijí, jsou země, které velmi spokojeně žijí bez této regulace. Když už ji používají, povětšinou je nějakým způsobem navázaná na mzdový průměr nebo medián. Naprosto jistě ale neexistuje žádná racionální země, která by jednorázově zvýšila minimální mzdu na téměř dvojnásobek (16 200 – 30 000). Nějaké „navázání“ na mzdový průměr se udržuje především proto, aby změna nevyvolala nějaké výrazné nezamýšlené negativní efekty.

Vývoj minimální mzdy od roku 1991 do současnosti

Zvyšování minimální mzdy bylo po celou dobu od pádu komunismu uměřené a mělo souvislost s vývojem průměrných mezd.

 

Předpokládám (nebo možná doufám), že alespoň 99 procent obyvatel této země by na otázku, zda může existovat perpetuum mobile, odpovědělo: „Ne, je to fyzikálně nemožné“.

Modlím se, aby jednou nastala chvíle, kdy na otázku, zda lze ekonomický problém s poklesem životní úrovně vyřešit emisí peněz, odpovědělo 99 procent obyvatel: „Ne, pouze by to vyvolalo inflaci“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 25.8.2022 8:10 | karma článku: 42,12 | přečteno: 9469x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 351x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky