Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Covid je pro nemocnice finanční problém. Na něm se nevydělá

Dokonce i od lidí vzdělaných a nesporně inteligentních jsem slyšel, že nemocnice máme plné pacientům s covidem proto, že je to pro zdravotní zařízení finančně výhodné. Rád bych je upozornil, že to není tak jednoduché.

Samozřejmě může vypadat velmi lákavě uklidnit duši představou, že situace v nemocnicích vůbec není tak špatná, protože počty pacientů jsou uměle zvyšovány a tím jsou zvyšovány i platby za „covidová“ lůžka. Moc dobře chápu, proč tomu poměrně dost lidí s radostí věří. než si připustit opravdový problém, spousta lidí se raději odebere snít.

A sní se zvláště pěkně, když je tento myšlenkový model podporován povětšinou děsivými čísly o rozdílech mezi platbami za běžné nemocniční lůžko a „covidové“ lůžko. A že se takových odhadů nebo zaručeních informací na sítích objevuje! Dost často bývá uváděno, že platba pojišťovny za pacienta s covidem je 60 tisíc za den, za běžného pacienta deset tisíc (to jsou čísla vzatá namátkou z jednoho postu na sociálních sítích, který má stovky sdílení, tedy lze ho označit za vcelku rozšířený).

Teď bych tady mohl dalekosáhle vysvětlovat rozdíly mezi lůžkem a lůžkem. Jedno je na běžném pokoji, další na JIP, jiné s ventilátorem… Ta lůžka jsou různé "světy" a míchat je dohromady prostě nejde. Hrušky a jablka jsou proti tomu to stejné.

Ale soustřeďme se jen na to, co je pro náš ekonomický příběh důležité. Je třeba připustit, že po určitou dobu byla skutečně platba za JIP „covidové“ lůžko o nějakých 60 000 korun za den vyšší než platba na „necovid“ lůžko na JIP. Což již neplatí, rozdíl je v současnosti menší (významně menší), ale to nevadí – pro nás jsou nejpodstatnější celkem obecné vztahy, které stačí doložit bez velkých detailů.

Ta suma rozdílu se zdá obrovská. Zvláště, když si to přepočítáte na týden pobytu (bylo to více než 400 tisíc korun).

Proti tomu ale stojí velmi významné náklady navíc. Ty samy by na ospravedlnění tak mohutného „příplatku za covid“ nestačily, ale vysvětlují dobře nemalou část příplatku. ony náklady navíc činí klidně deset či dvacet tisíc korun za den (záleží na řadě konkrétních aspektů). Jenom na okraj je třeba dodat, že u běžných „covid lůžek“ je příplatek podstatně nižší a sám o sobě sotva pokryje vyšší náklady.

Ale jak bylo řečeno - vícenáklady spojené s covidem vysvětlují část příplatků, nikoliv celek. Skutečná potíž, která dělá z covidu pro nemocnice něco, co útočí na samu podstatu jejich fungování, je ryze ekonomická a tkví v nákladech ušlých příležitostí na straně nemocnic.

Například pro ústav zaměřený komerčně především na ortopedii je zabrání JIP (kam tedy nelze umístit pacienty po operacích, transplantacích kloubů a podobně) pro covidové pacienty ekonomická tragédie. Přípatky za lůžko naprosto nemohou vynahradit statisícové a milionové příjmy z neuskutečněných operací.

Ve velké a všeobecně zaměřené nemocnici odpadají v podstatě všechny finančně důležité zákroky. I relativně jednoduchá katetrizace srdečních cév však znamená stotisícové platby. To jsou zákroky, kdy pacient před a po úkonu stráví na JIP dohromady třeba tři dny. Ale vysoce specializovaný zákrok na velmi drahých přístrojích přinese nemocnici minimáně 200 tisíc, ale spíše půl milionu korun nebo více. A to jsem vybral ještě relativně levný příklad. Invazivně prováděná operace srdce nebo třeba transplantace plic jsou zase v jiných cenových relacích.

Ekonomické logice a prosté matematice skutečně covidové příplatky nemohou konkurovat. Takže finančně to stojí asi tak: Nemocnice dostanou proplaceny desítky nebo stovky milionů korun navíc v příplatcích (podle velikosti ústavu a počtu lůžek pro covid-pacienty), proti tomu ale zaplatí o (při troše štěstí) něco menší desítky a stovky milionů korun navíc v nákladech, především však přijdou o stovky milionů a dohromady jistě o mnohé a mnohé miliardy korun za neuskutečněné operace a další zákroky všeho možného druhu.

Ve skutečnosti by bylo v nejlepším zájmu nemocnic dosáhnout u covidových pacientů pokud možno co nejkratší dobu hospitalizace a udržet si alespoň nějakou kapacitu JIP pro komerčně zajímavější činnost. (Což platilo, dokud nepřišla restrikce u zákroků, které nejsou nezbytně nutné pro udržení života nebo zabránění zásadního zhoršení zdravotního stavu pacienta.)

Ale tak či onak – nenamlouvejme si, že za přeplněná covidová oddělení (především JIP a obecně intenzivní péče) může systém příplatků za lůžka a ziskuchtiví lékaři mazaně využívající otevřenou ruku státu. Není to pravda a jde o finančně naprosto nesmyslnnou představu. Je to dokonce právě naopak. Trochu absurdním důsledkem přeplněných JIP v nemocnicích bude, že se ty velké i ty malé dostanou do vážných finančních problémů.

Nevím, zda s tím počítá novelizovaný rozpočet na rok 2021 a zda je sanace nemocnic zanesená ve schodku půl bilionu, ale jestli ne, tak bych doporučil začít někde usilovně hledat pěkných pár miliard.

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 1.3.2021 8:47 | karma článku: 33,04 | přečteno: 4839x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 341x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 454x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3306x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 468x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky