Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Cena zdraví a života v korunách

Ekonomie má některé zvláštní zákruty. Jednou z nich je vyčíslování ceny lidského života v příslušné měně. V této oblasti (obvykle laické veřejnosti ukryté) souvisí s právem. Protože u soudu se mnohdy rozhoduje o této „ceně“.

Ekonomové o této věci nemluví příliš rádi. Pro společnost jde o téma „nelidské“ a „nehumánní“, převádění života či jeho kvality na peníze působí „odpudivě“.

Nicméně je to téma, které je nutné alespoň jednou za čas otevřít. Typický příklad je finanční trest pro viníka dopravní nehody (či pachatele trestného činu) za zmařený lidský život nebo za trvalé následky. Ale jsou tu i jiné příklady – třeba rozhodování o opravě či přestavbě silnice. Máte peníze na jednu investici, ale rozhodujete ze tří kandidátů. Pak je zde řada hledisek. Vytíženost komunikace, ekologické dopady i ekologické benefity a třeba také nehodovost a následky nehod. Velmi snadno se může ukázat, že jakkoliv to může vypadat absurdně, je lepší přednostně upravit silnici méně vytíženou, ale rizikovější.

Jak známo, v českých krajinách je podobné rozhodování na základě skutečně sofistikovaných ekonomických podkladů spíše tou méně vlivnou metodou. Lze se obávat, že častější je vliv jiný – třeba „toto jsme slíbili v programu, tak se to bude stavět…“ Výsledkem je nižší než nejvyšší možná efektivita investice.

Něco podobného známe u poúrazové péče. Elementární logika říká, že pokud máme zdravotnictví „zadarmo“ (což není pravda, protože ho platíme z daní, tedy z pojistného, které není pojistným v pravém smyslu slova), pak samotná záchrana života a s tím související péče je pouze první kapitola. Druhou je logicky maximální možná eliminace následků tak, aby se lidský jedinec mohl stát znovu součástí ekonomických procesů. S jistou dávkou cynismu se dá říci, že jde o „míru rizika investice“. Tou investicí jsou náklady na to, aby se občan po úraze vrátil v nejvyšší možné míře „zpět“ ke svému předchozímu fungování, případně aby jeho míra závislosti na příští pomoci byla co nejnižší. Někdy tomu říkáme „kvalita života“, ale to je pohled z hlediska pacienta. Ekonomicky to stojí trochu jinak. Na jedné straně vidíme aktuální náklady na poúrazovou péči, na straně druhé budoucí výdaje v případě, kdy tyto náklady vynaloženy nejsou nebo nejsou dostatečné.

České soudnictví se s otázkou bolestného a náhrad pro oběti nehod či trestných činů, což bychom mohli také nazvat otázkou ceny lidského života a ceny jeho kvality, pokusilo vyrovnat v roce 2014. Tehdy dospěla expertní skupina k tomu, že (a teď dramaticky zjednodušuji) cena za úplnou invaliditu byla orientačně umístěna někam do oblasti deseti milionů korun. Šlo o pokus dát soudům jistou orientační linku a je to suma, kterou by měl pachatel vyplatit oběti, tedy o kompenzaci jejího postižení a utrpení. (Samozřejmě můžeme říci, že žádná cena není dostatečná, ale to se nikam nedostaneme. Stejně bychom mohli nadnést otázku „ztráty státu“ z budoucích daní, které by zdravý člověk platil – také by to nebyly malé peníze.)

Je zvláštní, že zrovna v době, kdy se ekonomové a soudci snažili o vytvoření nových standardů, přežívala ještě praxe z předchozích let, kdy poúrazová péče byla téměř v „ilegalitě“ a lázně i rehabilitační ústavy měly jen málo pacientů. Od té doby se časy změnily, ale stejně se lze obávat, že řadě obětí nehod či trestných činů není poskytnuto všechno to, co by jejich návratu do běžného života (a tedy snížení celkových společenských škod) pomohlo.

Ekonomie by téma ceny lidského života měla vrátit zpět do veřejné diskuse – jakkoliv to společnost neslyší ráda. Je mnoho oblastí, kde tuto „cenu“ potřebujeme znát, aby mohla být přijímána racionální rozhodnutí. Opravy či stavby silnic jsou jenom jedna z nich, soudní verdikty či efektivita poúrazové péče další, ale jsou zde i mnohé jiné. Například: jakým zdravotním následkům zabrání přísná veterinální kontrola „domácích zabijaček“ a má smysl vydržovat potřebný aparát, který se tím zabývá, nebo utrácíme velké peníze za něco, co způsobuje pouze minimální škody?

Společnost vyjadřuje v posledních letech silnou poptávku po racionálních rozhodnutích, po manažerském přístupu ve vedení státu i municipalit. Ekonomové by tomuto volání měli vyjít vstříc. I když je část veřejnosti bude nazývat cyniky.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 5.12.2017 8:00 | karma článku: 16,50 | přečteno: 481x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky