Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Celebrita Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip se již podruhé ve svém životě stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. V tajné volbě dostal 151 hlasů. Stojí za zamyšlení, kdopak ho s takovou masivní podporou více než 75 procent našich zákonodárců v dolní komoře do funkce vlastně poslal.

Tak můžeme počítat s hlasy soudruhů ze strany – to je 33 včetně vlastního, neb není proč si myslet, že si Vojtěch Filip hlas nedal. Pak je tu padesát sociálních demokratů. Přičíst můžeme i 14 hlasů od Úsvitu Tomia Okamury, neboť extrémisté si obvykle dobře rozumějí. Pořád jsme ale jenom na 97 hlasech a s tím by se Vojtěch Filip ústavním činitelem nestal.

Řekněme, že lidovci Filipa nepodpořili, tím ubývá čtrnáct potenciálních hlasů. Že by dostal komunista podporu od ODS a TOP09? Spíše ne – jenomže ve skutečnosti několik hlasů z tohoto tábora Filip dostat musel, protože dohromady mají tyto strany 56 hlasů. Tedy minimálně sedm hlasů musel získat od poslanců KDU-ČSL, ODS nebo TOP09. A možná i více – tento předpoklad vychází z toho, že úplně všichni poslanci ANO podpořili Filipa.

Zajímavé je, že naprosto stejnou podporu dostala i Jaroslava Jermanová (ANO, poměrně nedávno ODS). Na chlup stejnou – 151 hlasů. Je to náhoda? Spíše nikoliv, je to doklad toho, že politické dohody komunistů s vládní koalicí jsou již hotové a jasně dané. Nebo přesněji politické dohody s tou opravdu silnou částí koalice – se sociální demokracií a Andrejem Babišem. Bělobrádkovi lidovci asi stojí trochu mimo.

Ostatně jejich předseda získal v boji o místopředsednický post 133 hlasy. Zase by bylo hodně zajímavé vědět, od koho. Okamurovci a komunisté to určitě nebyli, čímž ubývá 47 hlasů z celkového maxima. Ale naopak můžeme předpokládat, že většina poslanců ODS a TOP09 Bělobrádka podpořila. Řekněme, že jich bylo 31 z celkových 42. Když připočítáme lidovce, máme 45 hlasů pro předsedu KDU-ČSL. Ten ale dostal jenom zmíněných 133 hlasů – takže devět poslanců ze sociální demokracie a ANO tohoto šéfa v podstatě již koaliční strany nepodpořila. Tedy je v těchto stranách devět jedinců, kteří dali hlas šéfovi komunistické strany, který otevřeně říká, že by se mělo znárodňovat, ale upřelo svůj hlas představiteli vlastního spojence.

Nemá smysl z toho dělat dalekosáhlejší závěry – spíše by si možná Bohumil Sobotka a Andrej Babiš měli všímat toho, že i v jejich stranách jsou poslanci, kteří by třeba raději měli ve vládě komunisty než lidovce. Což není stav tak zcela komfortní.

Jak vlastně komentovat výsledky nekonečné volby čtvrtého místopředsedy, když tento post chce usurpovat Tomio Okamura a nebo někdo z TOP09? Jak vnímat fatální konec Miroslavy Němcové, jejíž výsledek ukázal, že ODS již není silná politická strana, ale v podstatě marginální seskupení, navíc s mizivým koaličním potenciálem? Celkem rozumím tomu, že mnoho lidí má na Miroslava Kalouska nebo Petra Gazdíka hodně velkou pifku, ale aby dostali ani ne polovinu hlasů, než kolik jich měl komunista Filip? To prostě značí něco velmi důležitého pro českou společnost a něco neobyčejně podstatného o výsledku voleb. Možná jsme byli přesvědčeni, že extrémisté mají v parlamentu pouze 33 křesel za komunisty a 14 křesel za Úsvit přímé demokracie. Ale třeba je to trochu jinak. Třeba je čas si zvyknout na nové poměry, kde komunisté již nejsou extrémisty, ale pro daleko více lidí než v posledních desetiletích prostě jenom trochu zvláštní odrůdou sociálních demokratů.

Nemyslím si, že to je dobře. Komunisté jsou stále nebezpeční a je to strana, která by demokracii nejraději zakroutila krkem. Ale volby místopředsedů parlamentu ukazují, že poměry se výrazně změnily. A dost možná se ještě měnit budou. Vojtěch Filip je oficiálně uznanou politickou celebritou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pondělí 9.12.2013 7:33 | karma článku: 19,95 | přečteno: 1025x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Po zásahu blesku museli v Drážďanech dva lidi oživovat, zraněných je deset

20. května 2024  20:57

Zásah blesku si v pondělí večer v Drážďanech vyžádal deset zraněných, z nichž dva záchranáři museli...

Za jeden krok vpřed dva vzad. Západní rozhodnutí jsou pomalá, říká Zelenskyj

20. května 2024  20:46,  aktualizováno  20:53

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v interview s agenturou Reuters postěžoval na pomalá...

Absurdní! Nehorázné! Izrael a USA odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Zaměstnanci soudů míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky