Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brzdíme. Tak pozor na smyk

Česká ekonomika brzdí. Ano, nevypadá to tak. Vždyť zatím je všechno v nejlepším pořádku. Já ale také neříkám „česká ekonomika padá“ nebo něco podobného. Já říkám, že brzdí. Prostě už nebude tak „hej“, jako bylo.

Zažili jsme skvělé období, jaké nebývá často. Poslední pokles výkonnosti hospodářství se datuje k třetímu čtvrtletí 2013. Od té doby máme za sebou dvacet čtvrtletí nepřetržitého růstu. A nesporně tu sérii ještě protáhneme – není proč si myslet, že by nynější zpomalení mělo přejít v nějaký setrvalý pokles. Zatím to nehrozí. Ale růsty jako 4,6 procenta (reálně, tedy bez inflace) v roce 2017 nebo 4,3 procenta v roce 2015 se zase na nějakou dobu stanou snem.

Česká ekonomika tedy brzdí. Má to několik příčin, z nichž některé vyčnívají.

První: Zpomalení růstu můžeme vidět i u našich největších obchodních partnerů. To je fakt, se kterým těžko něco uděláme. Letošní export (tím myšleno skutečně letošní, tedy rok 2018) přinese růst asi o dvě procenta, ale pokles přebytku obchodní bilance ze 447 miliard, což je výsledek roku 2017, na zhruba 375 miliard korun (odhad Asociace exportérů). To znamená, že se zahraniční obchod nedokáže tolik podílet na domácím produktu.

Zpomalení v posledních obdobích zaznamenali statistici i v Německu a dalších státech. Všechny vyspělé země Evropy, ve kterých jsou již k dispozici data za třetí čtvrtletí tohoto roku (což je vedle Německa také Francie, Nizozemsko, Rakousko či Británie) hlásí lehké potíže. Čísla jsou povětšinou nejhorší za poslední roky. Pořád je to nicméně růst. Ale pomalejší. Tento trend u naprosto klíčových odběratelů české produkce se odráží v pomalém růstu exportu. To zase zpomaluje český HDP.

Druhá: Česká ekonomika pracuje na hraně potenciálu. Ten je omezen nedostatkem pracovní síly. Jak se říká: Nejsou lidi. Zpomalení růstu je tedy dáno i tím, že není prostor pro zvětšování kapacit.

Třetí: Česká národní banka je opatrná. Centrální banka znovu zvýšila klíčovou sazbu, tlačí na vyšší cenu peněz, protože se tváří tvář poměrně rychlému růstu mezd a dalším skutečnostem bojí příliš vysoké inflace. Zároveň ji trápí realitní bublina a předchozí vysoké objemy hypotéčních úvěrů. Celkové zpřísnění úvěrových pravidel by mělo zastavit především růst cen nemovitostí. Realitní bublina je téměř hmatatelným rizikem pro stabilitu národního hospodářství. ČNB dává najevo odhodlání ustát kritické hlasy a nepustit de ekonomiky příliš mnoho nových peněz, které by udržovaly nebo i dokonce dále zvyšovaly cenovou hladinu u nemovitostí.

Našli bychom několik dalších významných aspektů této situace. Třeba skutečnost, že řada skutečně velkých, ale i středních či spíše malých investic se uskutečnila před 15 až dvaceti lety. Dosti často dobíhá jejich cyklus, byla dosažena maximální produkční kapacita. Investoři vybírají z řady možností svůj další postup.

Zpomalování růstu není žádné neštěstí ani nic nenormálního. Pokud se nestane nic zásadního, tak se v roce 2019 a 2020 budeme místo kolem čtyř procent pohybovat mírně pod třemi procenty růstu HDP (národní banka stále tvrdí, že nad třemi procenty). Nebo kolem dvou procent – ale ani to není neštěstí.

Co je ale potíž? Problém je fakt, že si v posledních pár letech tato země velmi jednoduše zvykla na to, že peníze jsou, že když je třeba, někde se najdou. A že schodek 40 miliard není potíž.

Zvykli jsme si na to, na co si před mnoha lety zvyklo Řecko. Totiž že růst je věčný a pokryje každý hřích. Jak s tím mýtem dopadlo Řecko, to víme. Měli bychom být při zpomalování zvláště obezřetní, protože je snadné dostat smyk, ale velmi těžké ho zvládnout.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 22.11.2018 8:05 | karma článku: 22,17 | přečteno: 808x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky