Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

BRICS? Jako opravdu?

Summit BRICS v Johannesburgu vyvolal novou lavinu úvah o konci západní moci a nástupu nových zemí na světové kolbiště. Přesně to stejné poslouchám již 22 let od chvíle, kdy Jim O´Neill z Goldman Sachs s tím názvem přišel.

Tehdy to byl BRIC: Brazílie, Ruská federace, Indie a Čína. V mezidobí přibyla ještě Jihoafrická republika. Za tu dobu měly tyto státy a ekonomiky mít speciální zónu volného obchodu, speciální vlastní měnu, speciální vlastní internet, měly být nejvýznamnějším hráčem světové politiky a také nejrychleji rostoucími ekonomikami světa. A k tomu ještě asi tak pět dalších nej.

Splnilo se z toho jediné. Mají dohromady nejvíce obyvatel (ale to platilo už na začátku století). O efektivitě jejich hospodářské síly vypovídá ale lépe něco jiného: Přes to, že představují prakticky něco mezi 43 až 48 procenty světové populace (územím 30 procent), jejich podíl na globálním HDP je sotva 26 procent. V oblasti integrace a společného postupu v hospodářských či ekonomicko-politických otázkách neudělalo uskupení v podstatě žádný pokrok. A co je pro občany těchto států nejpodstatnější: BRICS neučinil, kromě Číny a částečně Indie, za ty roky téměř žádný pokrok ani v řešení životní úrovně, chudoby a celkové struktury ekonomiky.

BRICS se rozšiřuje. Politicky nabírá možná na síle, hospodářsky je to stále "každý pes, jiná ves".

 

Summit BRICS je nicméně dobrou příležitostí podívat se na výhledy toho sdružení pečlivěji.

Technický a vědecký vývoj: Jasný lídr BRICS je Čína, v řadě oblastí je dnes jedinou zemí schopnou konkurence Spojeným státům, Japonsku, Jižní Koreji a Evropské unii, přičemž nesporně je zde řada oblastí, ve kterých je Čína napřed. Elektromobilita je dobrým příkladem. Indie vstupuje postupně mezi technologicky zdatné země, ostatně přistání sondy na Měsíci to ukázalo jasně. Jakkoliv je třeba poznamenat, že z podstatných součástek a komponentů rakety a modulu pocházela více než polovina z patentových zdrojů Západu, další podíl měla Čína a Jižní Korea, o Japonsku nemluvě. Ale to snižuje indický úspěch jenom dílčím způsobem. Rusko, Brazílie a Jihoafrický republika jsou v oblasti výzkumu a vědy na tom přinejlepším stejně, jako před těmi více než dvaceti lety. Spíše o něco hůře.

Ekonomická síla: Samozřejmě čínská ekonomika je gigant. Ale její dynamika (zdá se) nebude v příštích desetiletích nijak ohromující, a i věční optimisté, kteří předpokládali, že již brzy předežene v objemu HDP Spojené státy, jsou nyní velmi skeptičtí. Indický růst je zajímavý, ale v oblasti zboží je extenzivní a exportně ho táhnou služby. Ruská ekonomika neprošla žádnou restrukturalizací, je stále plně závislá na surovinách a technologicky zůstává daleko pozadu. Brazílie je (s trochou nadsázky) stát putující od jedné finanční a hospodářské krize k druhé a jelikož je tomu tak už od dvacátých let minulého století (s několika výjimkami, mezi kterými ční česká stopa prezidenta Juscelina Kubitscheka), těžko říct, co by se na tom mělo změnit.  Jihoafrická republika má v současnosti zřejmě nejvyšší nezaměstnanost mladých (přes 40 procent), což je údaj, se kterým nemá smysl snít o světových výšinách. Ostatní hospodářské výsledky JAR jsou totiž spíše tristní a země postupně vyčerpává poslední zbytky polštáře náskoku a vysoké efektivity z minulého století.

Investice: BRICS staví svou existenci na přitažlivosti pro investory a tím na dynamice růstu. Jenže v roce 2022 při již zmíněném podílu na globálním HDP 26 procent dosáhnul export těchto zemí 20 procent celosvětového objemu a čisté investice 16 procent.

Rozšiřování BRICS: Zájemci by byli. Írán se hlásí, Venezuela se hlásí, také Kuba, Argentina, Nigérie, Etiopie. Jejich vstupem by sdružení získalo skutečně jedno nej: BRICS by se mohl pochlubit nejvyšším součtem počtu státních bankrotů za posledních sto let. Což tedy není úplně to prvenství, o které stojíte. Daleko zajímavější je zájem Saúdské Arábie či Sjednocených arabských emirátů, jenže všichni tuší, že jejich cílem je spíše získat hlasovací sílu v OSN a globálních organizacích než skutečně rozvíjet nějakou ekonomickou integraci. Faktem je, že vstup těchto těžkých vah a případně Nigérie by z BRICS udělal téměř vládce světových surovin. Ale to v podstatě platilo již před těmi více než dvaceti lety a v jistém smyslu tehdy dokonce možná více než nyní. Navíc otázka surovin je složitá. Jejich reálný význam je jistě obrovský, nicméně v předpovědích budoucnosti vždy vysoce přeceňovaný. Nakonec pozvánku BRICS pošle Argentině, Egyptu, Íránu, Etiopii, Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům. Což je zjevně politické, nikoliv ekonomické rozhodnutí.

Dedolarizace: Podíl dolaru na světových transakcích je po čtvrtstoletí soustavného předpovídání pádu této měny do bezvýznamnosti a nástupu jüanu, rupie, zlatého rublu a dalších novot vyšší než v devadesátých letech minulého století. To je asi všechno, co o tomto tématu člověk potřebuje vědět.

Jednoho dne bude samozřejmě čínská ekonomika svým objemem největší na světě. Pochopitelně. Není do nekonečna možné, aby 1,45 miliardy Číňanů pracovalo s tak nízkou přidanou hodnotou, že nevytvoří vyšší HDP než 340 milionů Američanů. Samozřejmě stejně tak platí, že jednou bude Indie technologický gigant. Protože v populaci 1,5 miliardy lidí nutně musí existovat obrovské množství talentů, potencionálních vědců a výjimečných inovátorů. Samozřejmě někdy v jakési vzdálené budoucnosti nebude dolar to, co je teď a jeho podíl na mezinárodních transakcích bude daleko nižší. Ale určitě ho nenahradí zlatý rubl a vsadil bych se, že ani nějaká společná měna BRICS. Protože ta nikdy nevznikne. Není Boha, který by umožnil společnou měnu mezi Argentinou, Saúdskou Arábií a Jihoafrickou republikou. Prostě není.

Jihoafrický summit BRICS doplnila třešnička na dortu a trochu trapná skutečnost, že jeden z klíčových vůdců Vladimír Putin na něj nemohl přijet osobně, protože by ho orgány JAR musely zatknout a vydat do Haagu.

Kdybychom to měli shrnout, tak ve smyslu hospodářské integrace je BRICS hodně povyku, ale vlastně pro nic. Jediný, pro koho má hospodářský smysl, je Čína. A bez ní žádný neexistuje. Z čehož plyne závěr: Je to v podstatě jenom politická organizace a v politické oblasti jistě má rostoucí váhu (jakkoliv nikoli společné zájmy), ekonomicky je to jenom pohádka pro dospělé.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 25.8.2023 14:15 | karma článku: 26,80 | přečteno: 986x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,95 | Přečteno: 503x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,42 | Přečteno: 427x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,58 | Přečteno: 368x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky