Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu
Předem říkám: Jde o zprávu banky vysoce seriózní a spolehlivé, tedy nepochybuji ani náznakem, že výzkumníci postupovali zcela korektně, vzali do úvahy maximum co nejpřesnějších údajů a vytvořili modely, které by z matematického a teoretického pohledu jistě snesly nejpřísnější kritiku. O tom všem vůbec nediskutuji.
Přesto tvrdím, že i když dojde na tak zvaný „tvrdý Brexit“, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody, nebude to tak horké.
Vycházím z jednoho pevného přesvědčení.
Nakonec vždy zvítězí teorie chaosu. V tom špatném, ale i v tom dobrém smyslu slova. A také neviditelná ruka trhu.
Politická jednání o podobě odchodu Británie jsou zmatená a neuspořádaná. To je dáno mimo jiné rozpolceností britské politické scény. Lid sice odhlasoval před dvěma lety „Leave“, jenže ono je „jít“ a „jít“. Britští politici, kteří ono „jdeme“ mají převést do nějakého cestovního plánu, mají svoje vlastní zájmy. Jeden chce příště být premiérem, jiný vlastně odcházet z Unie vůbec nechce a tak dále. Podle toho to vypadá. Čili někteří chtějí odejít bez dalších vazeb na Unii, jiní mají zájem vazby udržet co největší, hodně také záleží na jejich volebním okrsku, složení obyvatel, průmyslu a službách, jaké v tom kterém okrsku jsou. Někde odchod skutečně může pomoci, jinde to bude problém. Hledání podoby dohody je potíž především za Kanálem. Ne, že by nevěděli, co chtějí. Spíš chce každý něco trochu jiného.
Dohoda, myslím si, nakonec bude. A bude to dohoda, která se pokusí dopady na všechny ekonomiky maximálně eliminovat. Pokud dohoda nevznikne, bude to prohra především těch politiků. Ale samozřejmě i k tomu může dojít. (Připusťme, že teď právě to vypadá na odchod "bez dohody", ale stejně dobře to může být "neodchod".)
Takže si představme, že Brexit bude skutečně „natvrdo“. A pak ony výpočty dopadů na českou ekonomiku dostávají realistické rozměry.
Přinejmenším v tom smyslu slova, že od března do dalších a dalších měsíců bude panovat zmatek a začnou naskakovat ekonomické ztráty na obou stranách. Zpřetrhání kooperačních vazeb se stane realitou, nastavené dělby práce a nastavené využívání komparativních výhod budou daleko složitější, všem se zvýší transakční náklady.
A tady je ta chvíle, kterou žádný sebepoctivější výzkum nemůže zahrnout. Nastoupí teorie chaosu. Ta nám, velmi jednoduše řečeno, říká, že i absolutně neuspořádaně působící systémy, kde se zdá, že jednotlivé části působí separátně a každá si „dělá, co chce“, jsou ve skutečnosti organizované. Jenomže tak, že to nedokážeme odhalit.
Ekonomika je tvořena miliardami a miliardami jednotlivých drobných individuálních rozhodnutí. Pokud někdo v supermarketu sáhne po vejcích z haly místo po vejcích z klecového chovu, protože viděl dokument o těžkém údělu slepic, nebude to mít žádný nebo v podstatě neměřitelný význam. Pokud takové rozhodnutí začne dělat pravidelně, význam se trošičku zvětší. Pokud to rozhodnutí začnou dělat pravidelně miliony lidí, změní časem poměry v celém systému.
S dopady Brexitu to nakonec bude podobné. Pokud politici nezvládnou připravit nový systém vyhovující ekonomickým rozhodnutím lidí (a samozřejmě finančním zájmům korporací), bude jejich neschopnost nahrazena oněmi miliardami malých jednotlivých rozhodnutí. Za měsíc, za dva nebo za tři se začnou vytvářet nové vazby a nové způsoby, které se dopadům Brexitu vyhnou nebo vytvoří takový tlak, že systém bude nucen přijímat postupy, jak je umožnit. Transakční náklady prvních měsíců vyletí nahoru, aby v měsících dalších počaly znovu klesat.
Dopady případného tvrdého Brexitu budou postupně snižovány. Nikoliv asi zcela eliminovány, ale určitě významným způsobem snižovány. Postará se o to ona „neviditelná ruka trhu“ Adama Smithe. Protože ta, i když jsme si ji u nás trochu zprofanovali, má více rozumu, než všichni politici dohromady.
Luboš Smrčka
Minimální mzda: Dobře nebo špatně?
Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.
Luboš Smrčka
Skutečný problém tří těles
Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.
Luboš Smrčka
Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují
Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.
Luboš Smrčka
U Pekingu se bojuje o Pensylvánii
Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.
Luboš Smrčka
Zemřel demýtizátor racionality
Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný
Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový...
Starmerových 100 dnů: nepříjemný propadák. Proč je jeho vládnutí fiasko
Premium Britská labouristická vláda klopýtá a premiér Keir Starmer přichází o voličskou přízeň, na drtivé...
Michelin prošel české restaurace. Chválí zvěřinu či houby, víno je slabina
Premium Česko už ví, jak jsou na tom zdejší restaurace. Po roce je totiž hotová analýza stavu české...
Kdo by to koupil? Voda nás má v pasti. Lidé žijí po povodni v beznaději, co dál
Premium Měsíc od povodní: zmizelo bláto, odpad, funguje elektřina. Lidi trápí psychika. MF DNES nyní...
- Počet článků 365
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1386x