Brexit je (možná) stezka k zářným výhledům, ale bolí a bolet bude

Jak lze jedním titulkem vystihnout nepochopení celé situace. „S Británií bude chtít i po brexitu obchodovat celý svět, tvrdí britský komisař pro obchod s Evropou Andrew Mitchell,“ hlásá titulek prestižních českých novin.

Vcelku nepochybuji o tom, že jde o přesnou citaci. Což ukazuje hodně o brexitu.

Ten problém totiž přece vůbec NENÍ v tom, že by si snad někdo myslel, že s Británií nechce obchodovat celý svět. A jedno, zda PŘED nebo PO brexitu.

Stejně tak problém není v tom, že by s Británií některé země nyní obchodovat NECHTĚLY a po brexitu by rázem obchodovat CHTĚLY. Nenapadá mne ani jedna (zajímavá), kterou by bylo možné zařadit do takové skupiny. Všichni chtějí obchodovat se všemi – pokud jim z toho plyne užitek. Když neplyne, těžko je donutíte. Pokud tedy nejste v RVHP. Jenže to nemělo s trhem nic společného.

V podstatě v tom titulku lze najít celé zoufalství, jaké kolem brexitu především v posledních měsících a dnech můžeme vidět.

Aby nevznikla mýlka. Nic proti vůli britského lidu, která byla vyjádřena v referendu. Naopak. Nemám rád tvrzení, že lidé nevěděli, o čem hlasují, nedovedli si představit důsledky a podobně. To je jejich problém a jejich volba. Pokud někdo házel do urny „Leave“, aniž by domyslel, co to znamená, měl na to prostě plné právo. S právem je ale spojena i povinnost. A tou je nesení důsledků.

Britské přešlapování kolem brexitu může působit směšně a je to právě kvůli jediné věci – že po využití práva to prostě zvenku vypadá, že ty důsledky nějak nikdo nechce.

Výsledkem je (mimo jiné) poněkud humorně působící ujišťování sebe sama, že s Británií budou chtít všichni obchodovat, což nutně vyvolává představu, že nyní s Británií kdosi obchodovat nechce a že „Leave“ to nějak zázračně změní.

Zase aby nevznikla mýlka. To přece vůbec nevylučuje, že Británie, pokud tedy nakonec k brexitu vůbec dojde (a těžko si představit, že by bez dalšího referenda nedošlo), uzavře s řadou zemí výhodnější a lepší obchodní smlouvy, než jaké má Unie jako celek. To se klidně může stát. Unie není žádná nedělní škola dobročinnosti a některá obchodní omezení, která uplatňuje, jsou prostě špatná a pod pláštíkem ochrany toho nebo onoho producenta snižují užitek, jaký by z mezinárodního obchodu mohli mít všichni evropští spotřebitelé. A to již vůbec nemluvím o dotačním systému a stále rostoucí míře regulace, o zaslepených krocích proti průmyslu a o mnoha dalších věcech. Tady všude má Británie po brexitu velký prostor k nastavení rozumnějších pravidel, která skutečně přinesou občanům Spojeného království vyšší užitek.

Dost pravděpodobně například mohou mít levnější banány.

Ale chlácholit se tím, že „celý svět“ bude mít nutkavou potřebu změnit svoje chování? To je opíjení se rohlíkem.

Připadá mi to signifikantní k celé situaci kolem brexitu. Spojené království se vydalo po složité a riskantní stezce, na jejímž konci jsou možná krásné výhledy, ale která je také mimořádně obtížná. Řečeno s britským klasikem, je to stezka, která vede přes „krev, slzy a pot“.  Moc si neumím představit, jak se po ni chtějí Britové škrábat nahoru, když jim potíže dělají už první kroky.

Aby bylo možné projít tak náročnou pěšinou mezi nástrahami, musím k tomu mít pevnou vůli a nezdolné rozhodnutí. Musím být přesvědčen o správnosti a dělat při každém jednotlivém kroku jasná rozhodnutí. Nic takového v Británii nevidím. Zato často čtu podobná prohlášení o tom, jak to bude skvělé, až to tedy bude. Ta fáze „krve, potu a slz“ bývá nějak pomíjena. Jakoby se dala přehupkat v rytmu kytarového popu.

Připadá mi to jako hlavní brexitový problém. Z toho plánu se vytratila ta vcelku podstatná část putování za zářnou budoucností, která obnáší oběti.

Nenechme se omámit tím, že jedinou potíží brexitu je „irská pojistka“. Ta je pouze konkrétním vyjádřením problému. Za ní se schovává podstatně více překážek. Řekl totiž někdo Britům, že i když brexit bude zabalen do „smlouvy“, tak to znamená jen další dva roky v podstatě stejného fungování, jaké je nyní, během kterých je ale nutné vyřešit stovky a spíše mnoho tisíc věcí? Třeba takové drobnosti, aby fén vyrobený v Británii nemusel žádat o certifikaci v každé zemi Unie zvlášť (ty náklady!), ale stačilo mu jedno razítko?

Co tím chci říci? Že jakkoliv (probůh) vůbec nezpochybňuji právo Britů a obecně občanů Spojeného království rozhodnout v referendu o brexitu, měli by konečně sebrat odvahu a přijmout i dopady toho, jak hlasovali.

Spojené království je poněkud velké na to, aby si hrálo na Schrödingerovu kočku. A navíc toto není kvantová fyzika.

29. března bylo původní datum, kdy měl brexit proběhnout. Neproběhl. Teď tu máme 12. duben. Nebo 22. květen. Nebo na svatého Dyndy.

I když dnes poslanci Dolní komory schválí dohodu o rozchodu s EU, pořád bude brexit tak trochu paní Colombová. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Pokud dospět k tomuto bodu (schizofrenie s dohodou na dosah, ale stejně vzdálenou jako Belfast a Gibraltar) bylo krušné, pak uskutečnit opravdový rozvod bude daleko, daleko těžší.

A skutečně to poslední, co v tom pomůže, je ujišťování se, že celý svět se přetrhne při obchodování se Spojeným královstvím.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 29.3.2019 8:10 | karma článku: 13,29 | přečteno: 401x

Další články autora

Luboš Smrčka

Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.

14.8.2024 v 7:00 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1928x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 20,75 | Přečteno: 569x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 23,07 | Přečteno: 454x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 395x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 486x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé

27. dubna 2025  8:28,  aktualizováno  8:31

Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...

Zvedli jste poplatky, osekáme zahájení sezony. Lázně a obec znesvářily větrníky

27. dubna 2025  8:09

V mnohem komornější a úspornější atmosféře se letos odehraje zahájení lázeňské sezony v...

Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil několik lidí

27. dubna 2025  7:42,  aktualizováno  8:07

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí poté, co řidič najel autem do davu na festivalu, uvedla...

Vlastník pardubického fotbalu se prodeji klubu nebrání, ve hře je i skupina CFIG

27. dubna 2025  8:05

Hlavní majitel prvoligového FK Pardubice Vladimír Pitter připustil, že by se nebránil debatě o...

  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.