Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě…

V médiích ta diskuse na čas utichla, ale ekonomové ji vedou dál. Kdy bude doba pro přijetí eura? Část kolegů zarputile odpovídá: Nikdy! Nebyl bych tak přísný. Moje verze: Až bude euro za dvacku, plat 40 tisíc a Itálie na uzdě...

Nicméně většina disputací o euru se točí k termínům. Typická odpověď, kterou řada kolegů poskytuje i sdělovacím prostředkům, zní: „Přijměme euro, až to pro nás bude výhodné“. Je to hodně šalamounské vyjádření, protože nedává nic nad rámec hypotézy, že nyní to výhodné není, ale jednou to výhodné být může.

Mám jiný přístup.

Jak by měla vypadat ta doba, kdy to výhodné bude?

A pro koho to vlastně výhodné má být?

Když si vezmeme běžný průmyslový podnik, což je v našich podmínkách základ prosperity, tak ten už dávno „jede“ v takovém podvojném režimu někde na pomezí korun a eura. Takový podnik totiž má nemalé náklady v eurech (případně v dolarech), protože obvykle je to zároveň dovozce komponentů nebo surovin. Má také významné příjmy v eurech. Je totiž zároveň exportérem nebo je součástí nadnárodní korporace. Pokud by na euro přešla celá země, sníží se tomuto podniku transakční náklady, omezí se rizika. Celkem dohromady je národní hospodářství na euro připraveno dávno a jeho přijetí může nastat třeba zítra – a bude výhodné. Pro ty podniky a jejich vlastníky

Něco jiného jsme my ostatní, kteří „nejsme průmysl“.

Při současném kurzu někde mezi 25 a 26 korunami, při současném nastavení cen a příjmů, by přechod na euro znamenal zpomalení a odložení možnosti, že se naše životní úroveň v rozumné době přiblíží vyspělejším sousedům. Ekonomika nefunguje tak úplně jako matematická rovnice. U ní platí, že pokud obě strany vydělíme třeba těmi 25, tak se na jejím principu nic nezmění (protože když obě strany zase 25 vynásobíte, máme starou podobu rovnice). V ekonomice je to složitější, neboť co se jednou stane, nelze již odestát.

Navíc obětováním koruny přijde národní banka o významné nástroje, jak zasahovat do vývoje – přijde o možnost ovlivňovat emisi peněz a klíčové sazby.

Dnes máme dvě cesty, jak dobíhat příjmovou hladinu vyspělých zemí. První je růst mezd, druhý posilování koruny. Obě souvisejí s produktivitou práce. Vyšší mzdy jsou možné jen při vyšší produktivitě, jinak přichází kolaps. Posilování měny je (odmysleme spekulativní vlivy) vždy obrazem výkonu ekonomiky. Vyšší výkon a vyšší efektivita vedou k posilování. S eurem by zůstal jenom růst mezd, kurz by přestal existovat. Dnes pajdáme za vyspělým světem a občas ho i trochu dotahujeme. Bez kurzu bychom pajdali také, ale po jedné noze.

Takže od boku střílím „euro“ podmínky. Až nebude kurz mezi 25 až 26 korunami za euro, ale bude pevně posazený alespoň někde pod dvaceti korunami. Tedy až oproti současnosti koruna posílí alespoň o dvacet a raději o pětadvacet procent. A až průměrná mzda nebude někde u 30 tisíc korun, ale minimálně nad 40 tisíci. Tedy až mzdy vzrostou nejméně o třicet, raději 40 procent. Jedno kruté srovnání – lze to říci i tak, že ona chvíle nastane, až bude česká průměrná mzda přepočítaná kurzem na eura (po posílení koruny) alespoň polovinou toho, jaký je průměrný plat v nejchudších východních zemích Německa.

Tak v tu chvíli má cenu začít uvažovat o tom, že bychom někdy v dalších letech mohli přejít na euro.

A konečně je tu poslední podmínka – až bude Itálie na uzdě. Za Itálii si dosaďme ještě Řecko a alespoň také Španělsko, jen ta Itálie je nejkřiklavější příklad a jednoznačně nejtěžší pacient. Naši milí a jinak osobně většinou neobyčejně příjemní jižní přátelé totiž již několik let financují svůj státní dluh tiskem eur, což jim umožňuje cosi, co lze eufemisticky nazvat „stabilizační dohodou“. Okolnosti jsou vcelku složité, ale celkově to znamená, že chlapci tam dole na jihu dostali spoustu času k nápravě své prachmizerné ekonomiky, ale zatím to vypadá, že pokračují v nekonečné siestě, kterou si zpestřují permanentními hádkami.

Za mne pak platí: Posílení koruny pod dvacet za euro je otázkou času. Nemyslím, že by to mělo trvat déle, než třeba čtyři nebo pět let. Zvýšení průměrné mzdy na 40 tisíc korun je záležitostí na dobu podobnou a možná i o něco kratší. Přidejme nějakou rezervu, také existuje určitý mechanismus, který zabere nějaký čas – takže euro je otázka doby za zhruba deset let.

Ale Itálie na uzdě? To jsme ve zcela jiných časových relacích.

Pokud naší podmínkou pro vstup do eurozóny reálně bude, že jako zdravá země se zdravými financemi chceme vstoupit do klubu zdravých zemí se zdravými financemi, tak buď v tom klubu budeme my, nebo tam bude Itálie, ale těžko tam při dodržení podmínky finančního zdraví můžeme být společně. Nejsme pyrotechnici, abychom museli lézt do domu s tikající bombou ve sklepě.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 20.7.2018 8:05 | karma článku: 40,99 | přečteno: 5043x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky