Tento článek není pro vás

Pro vás, kdo si myslíte, že do Egypta jezdí na dovolenou pouze blázni. Anebo možná naopak. Alespoň se dozvíte, kolik těch bláznů vlastně je.

V hlavičce tohoto blogu je už několik týdnů kolekce snímků s podtitulem Fauna v Rudém moři. Nevznikla by, kdybych se nestal bláznem a nejezdil jednou za půl roku do Egypta. To uvádím jen na okraj.

 

Není tajemstvím, že Egypt zaznamenal prudký pokles turistů poté, co loni na podzim spadlo na Sinaji ruské letadlo s více něž dvěma stovkami pasažérů. Prudký pokles ale neznamená, že by do Egypta nelétal vůbec nikdo. Pokud vás neunaví pár čísel, můžete se dozvědět, kolik zahraničních turistů navštívilo zemi na Nilu letos v lednu.

 

Troufnete si na odhad? Malá nápověda: bylo jich o 46 procent méně než loni. Ne, to byl žert. Tedy, to číslo je správné, alespoň podle vládní statistické agentury CAPMAS. Ta hlásí, že  během prvního měsíce 2016 přijelo do Egypta 363 tisíc návštěvníků  ze zahraničí. (Ptám se: opravdu přes 360 tisíc bláznů?)

 

Nejvíce ze západní Evropy (35,2%), dále z Blízkého východu (28,6%) a z východní Evropy (14,8%). O zbývající procenta se dělí turisté z ostatních oblastí světa.

 

Jak již řečeno, Egypt prožívá, pokud jde o turistiku, neblahé období, citelný je pokles počtu návštěvníků z Ruska. Nicméně to neznamená, že by hotely a pláže zely zcela prázdnotou. Spokojeny ovšem úřady a politici být nemohou. Dá se předpokládat, že během nynější asijské cesty prezidenta Sisiho se v navštívených zemích (Kazachstán, Japonsko, Jižní Korea) vedle ekonomických otázek, zahrnujících také investice v Egyptě,  hovořilo rovněž o cestovním ruchu. Odrazit se ode dna, které, pokud jde o počty návštěvníků, zaznamenaly egyptské vládní statistiky v roce 2015, by země potřebovala jako sůl. Není tedy vyloučeno, že napříště budou odvážní turisté z Evropy potkávat v hotelových restauracích u Rudého moře víc Korejců, Japonců a Kazachů.

... Tokio, 29. 2. 2016. Egyptská ministryně pro zahraniční spolupráci Sahar Nasrová podepisuje se Šiničim Kitaokou, prezidentem Japan  International Cooperation Agency,  jednu z ekonomických dohod. Za ní stojí prezident Sisi, po jeho levici premiér Abe./Zdroj: Ahramonline.

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 4.3.2016 8:00 | karma článku: 11,08 | přečteno: 534x