Sinajské ohlédnutí

Zatímco nemnozí Češi, a o to víc turistů odjinud, míří na dovolenou do sinajského Šarm aš Šajchu, na poloostrově samotném pokračuje komplexní vojensko-policejní vyčišťovací protiteroristická operace COS 2018.

AKTUALITA

O tom, že je svět v neustálém pohybu svědčí nejnovější událost: výbuch obří palivové nádrže v petrochemickém komplexu v těsné blízkosti Káhirského mezinárodního letiště, k němuž došlo ve čtvrtek 12/7 večer. Podle dostupných informací za ní ale nestojí terorismus, nýbrž extrémně vysoké teploty, které v minulých dnech v zemi panovaly. Protože některé trasy mezi Evropou a egyptskými letovisky Hurghada a Marsa Alam vedou nad Káhirou, není vyloučeno, že turisté letící nad postiženou oblastí mohli obří oheň ve tmě spatřit. Prázdninový zážitek navíc.

 

Zpět k tématu. Operace COS 2018 byla zahájena letos začátkem února a trvat měla tři měsíce. Od počátku bylo ale jasné, že jde o šibeniční termín. Za čtvrt roku nelze v Egyptě vymýtit terorismus. Kdo si to myslel, toho realita vyvedla z omylu. Operace byla prodloužena na neurčito. Skončí, až budou splněny všechny zadané úkoly. Říká armádní mluvčí plk. Refaai.

 

Egyptské prameny uvádějí, že vedení teroristické organizace na Sinaji, regionální odnože Islámského státu, je téměř výlučně složeno z palestinských Arabů z Pásma Gazy. Někteří byli členy vojenského křídla Hamasu, jiní byli propuštění z bezpečnostních složek této teroristické organizace.

 

Odhaduje se, že na Sinaji jich působí kolem 130; k tomuto počtu je však nutné připočítat další palestinské Araby, kteří se infiltrovali na Sinaj v posledních třech letech. Ani tím ale výčet nekončí. Zakalkuklovat musíme také ty, kdo se podíleli na pašování zbraní v období delším než jsou zmíněné tři roky.

 

Pozoruhodný postřeh. Nejmenovaný bezpečnostní zdroj řekl týdeníku Al-Ahram Weekly, že teroristé pronásledovaní egyptskými bezpečnostními síly často prchají ve směru do Izraele, což prý potvrzují izraelské bezpečnostních reporty, které naznačují, že teroristé ze Sinaje nejednou raději než do Gazy utíkají právě do Izraele. Vysvětlení ovšem zdroj tohoto článku (server Ahram On Line) neposkytuje.

 

Z průběhu operace COS 2018 egyptští analytici soudí, že komunikace mezi Islámským státem a jeho regionálními veliteli se rozpadá. Dva důvody: zhroucení Islámského státu v Iráku (dobytí jeho hlavního města Rakká) a vážné narušení organizační struktury teroristů v Egyptě v důsledku akcí COS.

 

Výsledky vyšetřování zajatých teroristů zveřejněné v červnu říkají, že bylo odhaleno 43 tzv. klastrových buněk, které byly ustaveny pod vedením jistého Salmana Al Darzy. Ten se stal vojenským velitelem sinajské provincie Islámského státu; předtím měl v teroristické hierarchii na starosti peníze související se stavbou pašeráckých tunelů mezi Sinajem a Pásmem Gazy.

 

A další zajímavý postřeh. Odnož Islámského státu na Sinaji už nějaký čas omezuje pašerácké aktivity, neboť je to v jejím vlastním zájmu. Chce tím poškodit Hamas, který z nelegálního obchodu výrazně profitoval. Proto panují mezi oběma teroristickými organizacemi vyhrocené vztahy.

 

Zmíněné klastrové buňky, egyptskými silami zlikvidované, se nacházely v šesti oblastech severního a centrálního Sinaje – v Bir Al Abdu (na mapě č. 1), Al Arishi (2), Sheikh Zuwayidu (3), Rafahu (4), Al Hasanahu (5) a Nekhelu (6).

 

Podle svědectví získaných od zadržených teroristů nastala změna v řídící struktuře provincie Sinaj poté, co byl její hlavní velitel Abu Doaa Al Ansari v srpnu 2016 zlikvidován egyptskou armádou. Organizaci po něm převzal Abu Hager Al Hashemi, někdejší důstojník irácké armády.

 

Další ztrátu utrpěli teroristé, když bezpečnostní síly zabily Nassera Abu Zaqoulu, velitele pro oblast centrálního Sinaje.

 

Nedávné zprávy také hovoří o zmizení šéfteroristy Al Hashemiho, což jen potvrdilo spekulace o vnitřní krizi v řídících strukturách sinajských teroristů. Tamní bezpečnostní zdroje, které se opírají o uvolněné informace vojenské špionáže, sledují prý od listopadu 2017 vnitřní rozkol; ten nastal po krvavém útoku na mešitu ve vesnici Al Rawda u Bir Al Abdu. 27. listopadu 2017 tam teroristé povraždili 311 věřících. Tento rozkol je pro boj s teroristy velkou pomocí.

 

Je zřejmé, že pět měsíců trvající operace COS 2018 přinesla řadu úspěchů. Svědčí pro to obsah 25 armádních komuniké: byly zlikvidovány desítky teroristů, významně zničena jejich infrastruktura, zásoby zbraní, střeliva, dopravních prostředků a komunikační techniky. Generál Okaša z Národní rady pro boj s terorismem dodává, že se významně podařilo snížit schopnost sinajských teroristů rekrutovat nové členy zejména v Nilském údolí a Deltě.

 

Boj však nekončí, jde o běh na hodně dlouhou trať – a nezbývá než si přát, aby v tomto zápase byl egyptský stát úspěšný. V každém případě si zaslouží naši plnou podporu.

 

Tu můžeme projevit i tak, že se nebudeme bát jezdit do Egypta na dovolenou. Navzdory výše uvedenému není ke strachu žádný důvod.

... část severního Sinaje s vyobrazením  míst, kde byly objeveny a zneškodněny buńky teroristů. Mezi bodem 6 (město Nekhel) a letoviskem Šarm aš Šajch (jihovýchodně mimo mapu) je nejkratší vzdálenost přes sinajské hory přibližně 300 km. (Podklad: Mapy.cz)

 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 13.7.2018 7:50 | karma článku: 11,76 | přečteno: 271x