Otázka dne

„Dnes ráno jsem byl ministrem školství, dnes večer jsem Naftali.“ Konstatoval Naftali Bennett v neděli (2/6) poté, co politická scéna v Izraeli doznala dalších turbulencí.

 

Mohou mít strany, jež se nedostaly do parlamentu, ministry ve vládě? Tak zněla „otázka dne“.

 

Ve svém předchozím článku (Premiér už není zachmuřen …/31. 5. 2019) týkajícím se aktuálního vývoje v židovské republice jsem upozornil na klíčový fakt:  Úřadující vláda zahrnuje dva ministry (Bennett, Šakedová), kteří jsou z politické strany bez parlamentního zastoupení (Nová pravice).

 

Ano, Nová pravice neuspěla, skončila těsně pod hranicí potřebnou pro vstup do Knesetu. Měla však v Netanjahuově kabinetu dva ministry: Naftali Bennett byl šéfem resortů školství a záležitostí diaspory, Ayelet Šakedová byla ministryní spravedlnosti.

 

Politické dilema, jehož řešení viselo ve vzduchu. Hned po volbách jsem si kladl otázku: Ponechá je Bibi ve vládě? Navíc oba byli členy užšího výkonného orgánu – bezpečnostního kabinetu.

 

Nejistota trvala do neděle (2/6). Toho dne titulky všech zpravodajských serverů v Izraeli hlásaly v různých obměnách totéž:  Bennett a Šakedová dostali padáka.  V úterý (4/6) na svých ministerstvech končí. Kdo budou jejich nástupci se mělo rozhodnout právě v úterý, ale zprvu se zdálo, že tak rychlé to nebude.  Netanjahu chtěl vyřešit  celou věc  příští týden. Jenomže nastal problém: do té doby by sám vedl obě ministerstva, což je ovšem v případě resortu spravedlnosti vyloučeno, neboť je proti němu vedeno trestní řízení - je obviněn ve třech kauzách.  Odborníci proto upozorňují, že nemůže vést ministerstvo spravedlnosti "ani den".  A protože Šakedová končí oficiálně v úterý 4/6, měl by  být její nástupce (nástupkyně? - hovoří se o Cipi Hotovelyové) jmenován ještě téhož dne. Nechme se překvapit.

 

Bennett a Šakedová neprožívají právě nejlepší období. Neúspěch ve volbách, když předvolební průzkumy referovaly o opaku – to bylo první zklamání. Odchod z vlády, byť očekávatelný, mohou vnímat jako druhé, resp. pokračování prvního. Navíc měla Šakedová ambici kandidovat v zářijových volbách na listině Likudu, nikoli na bezvýznamném místě. Vlastně to nebyla jen její ambice, zájem měly i některé vlivné špičky strany; podle nich by byla pro Likud přínosem.

 

Mohla být, ale nebude. Podle anglickojazyčného serveru Times of Israel se do věci vložila paní premiérová Netanjahuová, která měla říci: Ayelet Shaked won’t be in Likud. Period. (Ayelet Šakedová v Likudu nebude. Tečka.)  Není tajemstvím, že Sára Netanjahuová se z jistých důvodů „nemusí“ ani s Šakedovou, ani s Bennettem; a že má na Bibiho svůj díl vlivu, není také nic nového.

 

Zatímco Naftali Bennett se snaží vytvořit alianci s dalším subjektem (subjekty) na pravé straně politického spektra (zatím nepředbíhejme), politická budoucnost Ayelet Šakedové není v této chvíli úplně jasná. Více ukáží příští týdny, do voleb je ještě relativně dost času (17. září).

 

Mezitím se objevil další zajímavý moment. Možná si vzpomeneme na slova Avigdora Liebermana, že jeho strana chce Izrael jako židovský stát, ale ne stát halachický, tedy teokratický, podřízený židovskému náboženskému právu. Pokud se někomu zdálo, že šéf partaje Izrael náš domov „slyší trávu růst“, pak některá vyjádření vysokých politiků z Unie pravicových stran dávají tušit, že Liebermanovy obavy nebyla tak úplně neopodstatněné. Jmenujme jednoho politika: Bezalela Smotriče, který v pondělí (3/6) v rozhlase Rešet Bet představil svoji vizi:

 

  • Židovské (náboženské – LS) právo se musí nakonec stát zákonem země. (…) Úkolem ministra spravedlnosti v Izraeli bude obnovení židovského práva jako zákona země. (...) Židovský lid je jedinečný národ, který musí žít podle zákonů Tóry.  (…) Pojem „zákony Tóry“ je velmi široký. Například měnové záležitosti jsou bez nich o poznání komplikovanější. (...) Větší respekt v těchto záležitostech by měly mít rabínské soudy. (…) Chci vidět židovský stát vedený židovským zákonem, a k tomu dojde, budou-li to židovští lidé chtít a jsem si jist, že  budou, když uvidí, jak spravedlivý, správný a humanistický židovský zákon je. (…) Izrael je židovský stát a vrátí se k vládnutí, jaké bylo ve dnech králů Davida a Šalomouna podle zákonů Tóry, ovšem v souladu se způsobem, jakým žije společnost v roce 2019.

 

Dlužno dodat to podstatné: Bezalel Smotrič má vážný zájem o křeslo ministra spravedlnosti (po odvolané Ayelet Šakedové) a Unie pravicových stran vedle toho také o post ministra školství (po Naftalim Bennettovi).

 

Že Smotričova slova vyděsila sekulární Izraelce, zejména z levicového tábora, není divu. Své k tomu ale řekl i pravicový Lieberman – s přesvědčením, že měl zase jednou pravdu. Své spolustraníky vyzval:

 

  • Poslechněte si, co řekl Smotrič, kandidát na post ministra spravedlnosti. To nejsou komentáře blouznící Mládeže z kopců (tamní výraz pro ultranacionalistické aktivisty působící v Judeji a Samaří - LS), ale prohlášení o záměru.

 

Dodal, že jeho strana tomu bude bránit. Židovské právo je důležitou součástí izraelského justičního systému, ale izraelské právo nemůže být tvořeno (výlučně) zákony Tóry.

 

Zdroje z Likudu citované serverem Arutz Ševa řekly:  Po tomto vyjádření může Smotrič na křeslo ministra spravedlnosti zapomenout.  A na Smotričovu vizi, chcete-li záměr, zareagoval i samotný premiér Netanjahu. Na svém hebrejském Twitteru napsal v pondělí (3/6) jednoznačně znějící větu:

 

Stát Izrael nebude halachickým státem. 

 

O to víc nás zajímá, kdo usedne do křesla ministra spravedlnosti. Podle posledních vyjádření politiků Likudu by to měl být politik této strany, stejně jako budoucí ministr školství.

 

Vyčkejme, brzy se to dozvíme.

Odvolaní ministři Šakedová a Bennett.   FOTO ZDE

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 4.6.2019 8:00 | karma článku: 7,39 | přečteno: 143x